zdjęcie przytulającej się rodziny

Tydzień Zdrowia Rodziny z Lubelskim Oddziałem NFZ
 20-26 maja 2024 r.

Od 20 do 26 maja 2024 r. zapraszamy na Tydzień Zdrowia Rodzin z Lubelskim Oddziałem Wojewódzkim NFZ. Spotkania z profilaktyką będą odbywały się w Lublinie, Białej Podlaskiej i w Radawcu. Wszystkie spotkania są bezpłatne i nie wymagają wcześniejszych zapisów.

Tydzień Zdrowia Rodzin z NFZ to seria wydarzeń, podczas których chcemy pokazać jak wiele z rodzinnych nawyków może wpłynąć na zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób i poprawę jakości życia. Chcemy także zachęcić mieszkańców naszego regionu do korzystania z programów profilaktycznych finansowanych przez NFZ

Poniedziałek, 20 maja 2024 – Rodzinne dbanie o zdrowie

  • Profilaktyka dla kobiet. Sala Obsługi Klientów Lubelskiego OW NFZ, przy ul. Nadstawnej 2 – 4 w Lublinie , w godz. od 10 do 13. Pod okiem ekspertów z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej będzie można nauczyć się samobadania piersi i poćwiczyć na specjalnych fantomach. Będzie także można dowiedzieć się gdzie i z jakiego programu profilaktycznego skorzystać.

  • Spotkaj się z dietetykiem w NFZ. Sala Obsługi Klientów Lubelskiego OW NFZ, przy ul. Nadstawnej 2 – 4 w Lublinie, w godz. od 13 do 16. Dietetycy oraz studenci dietetyki z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie będą udzielać bezpłatnych konsultacji i porad dietetycznych. Będzie można otrzymać plan żywieniowy DASH Rodzina oparty o portal Diety NFZ. W tym rodzinnym planie żywieniowym otrzymujemy dokładną informację jak podzielić przygotowaną potrawę z uwzględnieniem osobnej kaloryczności dla każdego z członków rodziny.

Wtorek, 21 maja 2024 – Rodzinne dbanie o zdrowie. CHUK – program, który pokocha Twoje serce

  • Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy, Centrum Profilaktyczno-Lecznicze,
    ul. Nałęczowska 27C w Lublinie, w godz. od 10 do 13
    – stanowisko profilaktyczne NFZ wraz z analizą składu ciała. Tematem spotkania będą kwestie serca, będzie można dowiedzieć się wszystkiego na temat profilaktyki chorób układu krążenia.

 

Środa, 22 maja 2024 – Rodzinne dbanie o zdrowie. Spotkaj się z farmaceutą w NFZ

  • Sala Obsługi Klientów w Lublinie, ul. Nadstawna 2-4, w godz. od 11 do 14. Będzie można porozmawiać na temat polipragmazji z ekspertami z Lubelskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej i z Uniwersytetu Medycznego. Pacjenci będą także mogli indywidualnie skonsultować listę swoich leków i suplementów oraz wysłuchać prelekcji na temat bezpiecznego przyjmowania leków.

Piątek, 24 maja 2024 – Rodzinne dbanie o zdrowie. Profilaktyka dla kobiet

  • Parking przy Kauflandzie, al. Jana Pawła II 163, Biała Podlaska w godz. od 10 do 13  stoisko profilaktyczne NFZ: profilaktyka raka szyki macicy i piersi. Będzie możliwość wykonania mammografii w mammobusie. Zapraszamy kobiety w wieku 45-74 lata, które w ciągu ostatnich 2 lat nie miały wykonywanej mammografii (kobiety z grupy ryzyka w ciągu roku). Panie będą mogły bezpłatnie zrobić to ważne badanie – wystarczy dowód osobisty.

Program profilaktyki raka piersi

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Rocznie rozpoznaje się w Polsce raka piersi u ok. 20 tysięcy kobiet. W początkowym okresie nie daje żadnych objawów. Wcześnie wykryty jest niemal w 100% uleczalny. Systematyczne badania pozwalają wykryć nawet najmniejsze zmiany. Dzięki temu można nie dopuścić do rozwoju choroby.

Od 1 listopada 2023 r. profilaktyczną mammografię na NFZ mogą robić panie w wieku od 45 do 74 lat. Dzięki rozszerzeniu grupy wiekowej, z programu profilaktycznego raka piersi może skorzystać jeszcze więcej kobiet.

Mammografia to najbardziej czułe i bezpieczne badanie w profilaktyce raka piersi i najlepszy sposób, by wcześnie wykryć zmiany w piersi. Polega na prześwietleniu tkanek piersi promieniami rentgenowskimi – mówi Paweł Piróg, dyrektor Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Pozwala znaleźć nieprawidłowości, zanim będzie je można wyczuć. W czasie badania wykonuje się dwa zdjęcia każdej piersi. Trwa ono kilka minut – dodaje.

Program skierowany jest do kobiet w wieku od 45 do 74 lat, które:

  • przez ostatnie dwa lata nie miały wykonywanej mammografii

  • nie miały wcześniej stwierdzonej zmiany nowotworowej piersi o charakterze złośliwym

  • otrzymały w ramach realizacji programu pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy

Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na skuteczność leczenia, jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Trzeba badać się systematycznie, żeby nie dopuścić do rozwoju choroby. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań profilaktycznych. Żeby skorzystać z programu profilaktycznego finansowanego przez NFZ nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy zgłosić się do placówki, która taki program realizuje – dodaje dyrektor Piróg.

W województwie lubelskim jest 14 pracowni stacjonarnych, gdzie można wykonać badanie mammograficzne. Po drogach województwa jeżdżą też mammobusy, które docierają do wielu mniejszych miejscowości. Adresy wszystkich pracowni oraz harmonogram postoju mammobusów jest dostępny na stronie internetowej Lubelskiego NFZ.

Niedziela, 26 maja 2024 – Rodzinne dbanie o zdrowie. Bezpieczni na wakacjach

  • Aeroklub Lubelski, Radawiec Duży 272A, Motycz, w godz. od 11 do 18 – stoisko profilaktyczne NFZ. Będzie można zrobić analizę składu ciała, a wyniki omówić z doradcą ds. profilaktyki i promocji zdrowia Lubelskiego NFZ. Będzie też można otrzymać szczegółowe informacje na temat programów profilaktycznych finansowanych przez NFZ i dowiedzieć się gdzie takie badania zrobić. Będzie także można wyrobić od ręki kartę EKUZ.