powstali-wystawa

„Powstali 1863–64”
Wystawa Muzeum Historii Polski w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej
– oddział Muzeum Narodowego w Lublinie

31 sierpnia – 10 września 2023 r.

W jaki sposób kobiety brały udział w Powstaniu Styczniowym? Co wspólnego z insurekcją 1863 roku ma kwiat nieśmiertelnika? Czy kosa była lepsza od karabinu? Na te i inne pytania odpowiada multimedialna wystawa Muzeum Historii Polski „Powstali 1863–64”, którą od 31 sierpnia do 10 września będzie można oglądać na placu Litewskim przed siedzibą Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej.

WYSTAWA „POWSTALI 1863-64”,
31 sierpnia 2023 r. o godzinie 12.00 – Wernisaż wystawy przed siedzibą Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, plac Litewski 3, Lublin.
W ramach wernisażu odbędzie się kuratorskie oprowadzanie po wystawie, pokaz zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie związanych z historią powstania styczniowego oraz spotkanie dedykowane nauczycielom i edukatorom pt. „Powstanie Styczniowe w szkole – prezentacja zeszytów ćwiczeń do szkoły podstawowej i ponadpodstawowej”.

Wydarzenia towarzyszące wystawie w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, plac Litewski 3, Lublin:
6 września 2023 r. o godz. 10.00 i 12.00 – „Zagadki z Powstania Styczniowego” – warsztaty dla dzieci ze szkół podstawowych. Uczestnicy będą mieli okazję wykonać kolaż z użyciem reprintów fotografii, prasy i malarstwa okresu Powstania Styczniowego. Warsztatom towarzyszyć będzie zwiedzanie wystawy z przewodnikiem. Uczestnicy zajęć otrzymają również upominki związane ze 160. rocznicą Powstania Styczniowego. Udział w warsztatach jest bezpłatny, zapisy mailowe: edukacja@mzwdr.pl.

7 września 2023 r. o godz. 16.00 – “Pod sztandarami z Orłem, Pogonią i Archaniołem – rozważania o historii Powstania Styczniowego 1863-64” – sympozjum popularnonaukowe.

Wystawa będzie czynna codziennie w dniach 31 sierpnia – 10 września 2023 r. w godz. 10.00-18.00, plac Litewski 3 w Lublinie, wstęp wolny
Ekspozycja w polskiej i angielskiej wersji językowej składa się z dwóch części. Pierwsza z nich to historia powstania 1863–1864 przedstawiona w szesnastu pawilonach. Opowieść zaczyna się od przedstyczniowych manifestacji, przez przebieg walk, udział w nich wybranych postaci i grup społecznych po doniesienia światowej prasy, powstańczą modę z epoki czy pamięć o zrywie. Pasjonujące opowieści oparte są o wspomnienia, relacje, źródła archiwalne, dokumenty. Podczas zwiedzania widzowie – zwłaszcza ci najmłodsi – będą mieli także okazję ułożyć wielkoformatowe puzzle czy zebrać komplet odbitek powstańczych pieczęci.
W kolejnej części wystawy znajduje się multimedialna kopuła, gdzie pokazywana jest animacja prezentująca wybrane zagadnienia z okresu Powstania Styczniowego. Obrazy i dźwięki tworzą tu barwną, pełną zwrotów akcji opowieść o zrywie i pozwalają zwiedzającym przenieść na chwilę w czasy insurekcji.


Kuratorzy wystawy: Wojciech Kalwat, Sebastian Pawlina
Projekt plastyczny i wykonanie: Studio projektowe Sowa-Szenk
Organizator: Muzeum Historii Polski, Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej – oddział Muzeum Narodowego w Lublinie
Koordynatorzy wystawy z strony MZWDR: Mateusz Haberek, Natalia Kasperek
Wystawa dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Darczyńca: Bank Pekao S.A.
Patroni medialni: Polskie Radio, Telewizja Polska, TVP3, Polska Press Grupa, Nasza Historia, Gość Niedzielny, Dzieje.pl.