Plakat Carnavalu Sztukmistrzów

Buskerzy przejmą Lublin!
Konkurs Buskerski Carnavalu Sztukmistrzów

W ostatni weekend lipca (27-30 lipca) w Lublinie odbędzie się 14. edycja Carnavalu Sztukmistrzów. W szranki na gagi, sztuczki i urok osobisty w tym roku staną artyści z zagranicy. Przed widzami aż 5 konkursowych pokazów!


Tegoroczna edycja wydarzenia jest jednym z wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.


Kim jest busker?

Busker to samowystarczalny artysta uliczny, który oczarowując przechodniów swoimi wyjątkowymi umiejętnościami zamienia ulice miast w sceny, na których zarabia na życie. Zbiera datki do symbolicznego „kapelusza”, który stał się jego niepisanym symbolem. W walizce ma wszystko, przy pomocy czego w kilka chwil jest w stanie zjednać do siebie publiczność, stworzyć z deptaka mini-estradę i zebrać kieszonkowe do kapelusza.

Już po raz trzeci konkurs buskerski namiesza na ulicach Lublina. W 2021 organizatorzy dedykowali scenę buskerską polskim artystom i na najwyższym stopniu podium stanął Pan Ząbek. W ubiegłym roku odcięli się kompletnie od pojęcia granic, poszerzyli formułę i otworzyli konkurs buskerski Carnavalu Sztukmistrzów dla artystów z całego świata. Laureatem poprzedniej edycji został mimo to jedyny Polak w stawce czyli Krzysztof Kostera. W tym roku pewne jest jedynie to, że statuetkę i nagrodę otrzyma artysta z Ameryki Południowej.


Tegoroczne zakresy geograficzne osobowości biorących udział w konkursie, są dość szerokie, mimo iż za sprawą tajemniczej koincydencji objęły teren Ameryki Południowej. Nie mniej jednak nie oznacza to absolutnie, że program będzie monotonny i jednakowy. Ogniste temperamenty i szeroki wachlarz umiejętności cyrkowych artystów gwarantują olbrzymie emocje. Szykuje się istna cyrkowa Copa América na ulicach Lublina! – opowiada Marcelina Gzyl z biura Carnavalu Sztukmistrzów.

W konkursie udział wezmą dwa duety damsko-męskie i trzech solistów:


Duo Patagonia A Whole Trip ? | Argentyna

Szalona wyprawa pełna zwariowanych zwrotów akcji, sprzeczek i nieustannego śmiechu dla całej rodziny! Dwóch wędrowców zgubiło drogę, a muszą dotrzeć do celu podróży jeszcze przed zmrokiem. Co jednak począć, gdy jeziora, góry i bezkresne pustynie ciągle przyciągają ich uwagę? Nawet wybór drogi niesie ze sobą olbrzymie konsekwencje. By dotrzeć do celu, bohaterowie muszą działać razem, a ich wędrówka to jedno wielkie widowisko taneczno-akrobatyczne! Czy uda im się wspólnie osiągnąć sukces?


A Tope Shhh! | Argentyna

Ciiiii! Ten dźwięk ucisza słowa ale nie ma władzy nad ciałem! Lilah i Pirucho znaleźli inny sposób porozumiewania się z widzami – robią to za pomocą pantomimy, dźwięków i akrobacji i bezustannie czymś zaskakują! W ten sposób, przy udziale oczarowanej publiczności, wspólnie tworzą wyjątkowy spektakl, który staje się niepowtarzalnym doświadczeniem pełnym kreatywności i zabawy!


Mr Mostacho Equilibrium |Chile

“Equilibrium” to niezwykłe komediowe show pełne zapierających dech w piersiach wyczynów i śmiałej ekwilibrystyki. To interaktywna podróż przez magiczny świat cyrku, gdzie wszystko się może zdarzyć! Dobra zabawa i niekończące się emocje sprawią, że widzowie zapomną o wszystkim! Wisienką na torcie będzie spektakularny finał, podczas którego artysta będzie brawurowo skakał przez skakankę na monocyklu. Tego występu z pewnością długo się nie zapomni!


 Capuchini Circo Curious! |Argentyna

Od przeszło dwóch dekad swojej artystycznej kariery, Capuchini śmiało buja się między wirtuozerią techniczną a improwizacją, ironią a czułością, śmiechem a jeszcze większym śmiechem! Curious! to multidyscyplinarne show, które porusza i rozkręca prawdziwą karuzelę śmiechu! W tym show bez słów, żonglerka, muzyka na żywo oraz humor oparty na fizycznej ekspresji i gestach inspirują i uwodzą widzów od samego początku, aż wkręcają się oni tak bardzo, że sami dołączają do artysty, grając na niekonwencjonalnych instrumentach muzycznych. Razem tworzą niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju interaktywny spektakl, podczas którego wszyscy trzęsą się ze śmiechu tak mocno, że Capuchini buja się jeszcze bardziej! A widzowie razem z nim!


Flash Gonzalez Matiz | Chile

Flash Gonzalez, zdobywca drugiego miejsca w konkursie buskerskim w 2022 roku is back! W swoim nowym show ten niepozorny klaun nie wprowadza pokazowej magii w postaci wielkich iluzji i drogiej scenografii, ale prezentuje nieco bardziej kameralny, skromniejszy świat. Komizm jego magii wynika z problemów, z którymi się mierzy: czy to z ubraniem, winem, gołębiami, czy głodem. Jest tak sympatyczny, że chce się go zabrać do domu! Flash to charyzmatyczny, elegancki i spontaniczny artysta szkolony w dziedzinie teatru fizycznego, tańca i akrobatyki. Jego sztuka opiera się na szczegółach, ruchu, precyzyjnej ekspresji oraz umiejętnym wykorzystywaniu każdej chwili! Czym tym razem zaskoczy widzów?


Buskerzy występować będą dwa razy dziennie przez 4 festiwalowe dni. Każdy z nich zaprezentuje się w Lublinie aż 8 razy! Artyści będą zmieniać lokalizacje i pory dnia – będzie można ich spotkać w okolicach Placu Litewskiego (Plac przed napisem I love Lublin i na ul. Kapucyńskiej –nieopodal Pedetu), placu przed Centrum Kultury, placu Łokietka, a także na Starym Mieście (Plac po Farze).

Program został przygotowany z myślą o tym, aby uczestnik festiwalu mógł zobaczyć wszystkie konkursowe spektakle. Warto być jednak czujnym, ponieważ organizatorzy wprowadzili kilka zmian w Carnavalowej mapie Lublina. Występy buskerów są odpowiednie dla wszystkich, niezależnie od wieku.

Jak głosować?
Aby zagłosować na buskera należy wypełnić formularz online dostępny na stronie
carnavallublin.pl. (głosowanie rozpocznie się 27 lipca wraz z pierwszym występem konkursowym) Nagrodą w konkursie jest pamiątkowa statuetka i 3000 zł.

To oczywiście tylko niewielka część atrakcji przygotowana przez organizatorów. W programie Festiwalu nie zabraknie eksperymentów artystycznych, warsztatów oraz spektakli cyrkowych. Program wydarzenia można śledzić na stronie carnavallublin.pl. Wkrótce kolejne ogłoszenia.


Carnaval Sztukmistrzów

27–30 lipca 2023

Stare Miasto, Błonia pod Zamkiem w Lublinie

Wstęp wolny, wybrane spektakle biletowane, bilety dostępne na goingapp.pl

carnavallublin.eu


Organizatorzy: Warsztaty Kultury w Lublinie, Instytucja Kultury Miasta Lublin, Lublin – Miasto Inspiracji

Partnerzy: Fundacja Firmament, Institut Français de Pologne, Elmax, Maki

Patroni medialni: TVP 2, TVP Kultura, Radio Lublin, Radio Eska, Gazeta Wyborcza Lublin, Presto,e-teatr.pl, TerazTeatr.pl, Kultura Enter, Onet

Sponsorzy: PGE Obrót S.A., Tavex Sp. z o.o., Ball Packaging Europe Lublin Sp. z o.o., Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublin.

Tegoroczna edycja Carnavalu Sztukmistrzów jest jednym z wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.