Warsztaty Kultury w Lublinie serdecznie zapraszają na 34. odsłonę cyklu filmowego Miasto movie.

Nieodzownym elementem każdego zarówno dużego, jak i mniejszego miasta, jest komunikacja.

Można na nią spojrzeć jako na specyficzną sieć służącą mieszkańcom do przemieszczania się, podróżowania, przewożenia osób i niezbędnych towarów czy wreszcie używaną do relaksu i wypoczynku.

Miasto w zasadzie przez większość czasu jest w nieustannym ruchu. Fakt ten zauważają oczywiście filmowcy, którzy osadzają akcję swoich obrazów w środkach komunikacji miejskiej czy międzymiastowej lub czyniąc z nich istotny element w ekranowej opowieści.

Mamy zatem cały bogaty katalog filmów dziejących się w pociągach, metrze, samolotach, samochodach bądź autobusach.

Nie zapominajmy też o rowerach, deskorolkach, łódkach, gondolach, rikszach oraz dorożkach.

Ilość wartościowych i udanych produkcji z tego nurtu jest naprawdę spora, a my postaramy się, w zimowej odsłonie Miasta movie, zaprezentować przekrojowo te naszym zdaniem najciekawsze.

Program na styczeń 2023

  •  4 stycznia 2023 r., godz. 19.00 | „Taksówkarz”, reż. Martin Scorsese, czas: 113’, 1976 r.
  • 11 stycznia 2023 r., godz. 19.00 | „Uciekający pociąg”, reż. Andriej Konczałowski, czas: 111’, 1985 r.
  • 18 stycznia 2023 r., godz. 19.00 | „Bez hamulców”, reż. David Koepp, czas: 91’, 2012 r. 
  • 25 stycznia 2023 r., godz. 19.00 | „Speed. Niebezpieczna prędkość”, reż. Jan De Bont, czas: 116’, 1994 r. 
taxi_hd.png

Taksówkarz | Miasto Movie

Kiedy: 4 stycznia 2023, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a, II piętro – sala widowiskowa
Wstęp wolny

Arcydzieło z filmografii Martina Scorsesego i jeden z najważniejszych obrazów w historii światowego kina. Trudno wybrać lepszy film na otwarcie naszego cyklu niż historia nowojorskiego taksówkarza –Travisa Bickle’a (wielki Robert De Niro w swej ikonicznej kreacji). Travis to weteran wojny w Wietnamie. Cierpi na bezsenność i depresję, nie potrafi odnaleźć się w codziennej rzeczywistości. Jego starania nawiązania normalnego kontaktu z ludźmi, m.in. z pracującą w biurze senatorskim Betsy, również kończą się niepowodzeniem. Nocami bohater jeździ swoją taksówką po najniebezpieczniejszych dzielnicach miasta. Podczas jednego z takich kursów spotyka na swojej drodze małoletnią prostytutkę Iris (Jodie Foster) i jej brutalnego „opiekuna” – Sporta (Harvey Keitel). Od tej pory za cel postawi sobie pomóc dziewczynie za wszelką cenę. 
Informacje Praktyczne

Film w języku oryginalnym, z polskimi napisami

pociag_hd.png

Uciekający pociąg | Miasto Movie
Kiedy: 11 stycznia 2023, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a, II piętro – sala widowiskowa
Wstęp wolny

Uciekający pociąg – reżyser Andriej Konczałowski przenosi na ekran znakomity scenariusz autorstwa Akiry Kurosawy. Tytułowy pociąg początkowo staje się nadzieją, a następnie śmiertelną pułapką dla dwóch zbiegłych więźniów. Po brawurowej ucieczce z więzienia Stoneheaven na dalekiej Alasce, Manny (Jon Voight) i Buck (Eric Roberts) chcą jak najszybciej dotrzeć do Kanady. Wskakują do jednego ze składów kolejowych i początkowo wszystko układa się po ich myśli. Problemy zaczynają się w chwili, gdy na atak serca umiera maszynista, pociąg rozpędza się do niebezpiecznej prędkości i nie ma sposobu, żeby go zatrzymać. Zaczyna się beznadziejna walka z czasem, w której każda kolejna decyzja będzie decydować nie tylko o życiu skazańców, ale też wszystkiego, co stanie na drodze pędzącego pociągu. 

Film w języku oryginalnym, z polskimi napisami

Bez hamulców | Miasto Movie
Kiedy: 18 stycznia 2023, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a, II piętro – sala widowiskowa
Wstęp wolny


Emocjonująca opowieść o świecie kurierów rowerowych działających na Manhattanie. Główny bohater, Wilee (Joseph Gordon-Levitt), jest jednym z najlepszych w tej branży. Korzystając ze swojej pozbawionej przerzutek i hamulców „kolarzówki” pokonuje ulice wielkiego miasta szybko i sprawnie. Nie traci czasu w korkach, nie spóźnia się z doręczeniem przesyłek. Los wystawia jednak bohatera na ciężką próbę. Pewnego feralnego dnia ma on bowiem jak najprędzej dostarczyć z punktu A do punktu B tajemniczą kopertę, na którą poluje też pewien skorumpowany policjant (Michael Shannon). Od tej pory rozpocznie się brawurowy pościg ulicami Nowego Jorku. 

speed_hd.png

Speed. Niebezpieczna prędkość | Miasto Movie
Kiedy: 25 stycznia 2023, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a, II piętro – sala widowiskowa
Wstęp wolny

Wielki hit pierwszej połowy lat 90., zaliczany już dziś do żelaznych klasyków kina akcji. Większość filmu dzieje się w miejskim autobusie linii EX33 wożącym pasażerów po Los Angeles. Groźny terrorysta, Howard Payne (Dennis Hopper), podkłada bombę w pojeździe pełnym ludzi i gdy tylko kierowca zwolni poniżej 50 mil na godzinę, nastąpi eksplozja. Do akcji ratunkowej pierwszy rusza młody policjant, Jack Traven (Keanu Reeves), a dość nieoczekiwanie z pomocą przyjdzie mu jedna z pasażerek, Annie Porter (Sandra Bullock). „Speed…” to znakomicie nakręcone od strony technicznej, a jednocześnie posiadające solidny, inteligentny scenariusz kino sensacyjne z popisowymi rolami gwiazd oraz spektakularnymi sekwencjami rozpędzonego autobusu.