Zdjęcie pepierowego żonkila na kobiecych dłoniach, upamiętniającego powstanie w geccie warszawskim.

Historia jednego życia. Listy do Henia

Krakowskie Przedmieście 64, Lublin

19 kwietnia 2023 r., godz. 11:00-13:00

Wstęp wolny! 

 

 Henio Żytomirski był 6-letnim chłopcem kochanym przez całą rodzinę. We wrześniu 1939 roku miał iść pierwszy raz do szkoły, jednak tego dnia wybuchła wojna. Wiosną 1941 roku chłopiec wraz z rodziną musiał przenieść się do getta. Rok później rozpoczęła się Zagłada, a Henio podzielił los tysięcy lubelskich Żydów. Napisanie i wysłanie listu do Henia jest wyrazem pamięci nie tylko o tym małym chłopcu, ale o wszystkich ofiarach Holokaustu. 

Henio zginął najprawdopodobniej w obozie koncentracyjnym na Majdanku. Jego historię udało się częściowo odtworzyć na podstawie zachowanych zdjęć i dokumentów rodzinnych. Wśród 43 tysięcy bezimiennych ofiar Zagłady, Henio stał się postacią wyjątkową – znaliśmy jego imię, jego rodzinę, jego historię. W tym roku już kolejny raz mieszkańcy Lublina mogą napisać list do Henia. Będzie to indywidualny wyraz pamięci. 

Spotkajmy się dniu Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom przeciwko Ludzkości w miejscu, gdzie została wykonana ostatnia fotografia Henia, na Krakowskim Przedmieściu 64. Akcja „Listy do Henia” zostanie poprzedzona wieloma warsztatami z lubelską młodzieżą, których uczestnicy i uczestniczki poznają historię chłopca. W tym dniu odbędzie się również spacer śladami Henia. 

Pisanie listów nabiera dodatkowego znaczenia w kontekście wciąż trwających obchodów 81. rocznicy rozpoczęcia Akcji „Reinhardt” oraz 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje w kilku miastach w Polsce, w tym w Lublinie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Wolontariusze będą informować przechodniów o tragicznych wydarzeniach z 1943 roku, wręczając im papierowe żonkile – symbol pamięci o powstaniu. Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” jest partnerem akcji.

Linki: 

Wydarzenie w kalendarium Ośrodka: https://teatrnn.pl/kalendarium/wydarzenia/listy-do-henia-dzien-pamieci-o-holokauscie-i-przeciwdzialaniu-zbrodniom-przeciwko-ludzkosci-19-04-2023/ 

Wydarzenie na Facebooku: https://fb.me/e/KQHLhj3o 

Więcej o projekcie „Listy do Henia”: https://teatrnn.pl/henio/aktualnosci/