Miasto movie – filmowy cykl Warsztatów Kultury
Cykl 36. Miasto edukacji

Warsztaty Kultury w Lublinie, Grodzka 5a – sala widowiskowa – II piętro
Wstęp wolny

 

Program na grudzień 2023:

  • 6 grudnia 2023„Gliniarz w przedszkolu”, reż. Ivan Reitman, czas 106’, 1990 r.,
  • 13 grudnia 2023„Młody Platon”, reż. Declan McGrath, Neasca Ni Chianain, czas 102’, 2021 r.,
  • 20 grudnia 2023 „Akademia tajemniczych sztuk pięknych”, reż. Terry Zwigoff, czas 99’, 2006 r.

 


gliniarz-w-przedszkolu

Miasto movie
” Gliniarz w przedszkolu”

Kiedy:  5 grudnia   2023, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a,
II piętro – sala widowiskowa
Wstęp wolny

Reżyser kultowych komedii Ivan Reitman (autor m.in. obu oryginalnych części „Pogromców duchów”) oraz ikona kina akcji, Arnold Schwarzenegger, łączą siły w klasycznym już dziś obrazie familijnym, niepozbawionym też wątków kryminalnych. Z racji, że grudniowe Miasto movie cały czas eksploruje tematy szkolne oraz edukacyjne, tym razem zajrzymy do świata z okresu pierwszego etapu nauczania najmłodszych. Akcja filmu, jak wskazuje sam tytuł, osadzona jest bowiem w przedszkolu. Schwarzenegger wciela się tu w postać policjanta Johna Kimble’a, który dla dobra śledztwa musi przez pewien czas udawać przedszkolnego opiekuna. Jako iż nie ma żadnego doświadczenia ani pojęcia o pracy z dziećmi, skala tego zadania szybko zaczyna go przerastać. „Gliniarz w przedszkolu” to solidna mieszanka humoru, ciepła, ale też akcji, idealna na mikołajkowy pokaz dla małych i dużych kinomanów.

młody-platon

 Miasto movie
“Młody Platon”

Kiedy:   13 grudnia 2023, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a,
II piętro – sala widowiskowa
Wstęp wolny

Nagrodzony Grand Prix na festiwalu Millennium Docs Against Gravity, znakomity dokument o niezwykłym nauczycielu filozofii i jego podejściu do sposobu nauczania. Kevin McArevey uczy w szkole zlokalizowanej w jednej z najniebezpieczniejszych dzielnic Belfastu, gdzie wciąż zachowania młodzieży determinuje wieloletni konflikt polityczno-religijno-społeczny. Konflikt, w którym od lat, w mniejszej lub większej skali, uczestniczą ich dziadkowie, rodzice, a teraz także najmłodsze pokolenie. Zdawać by się mogło, że zajęcia z filozofii starożytnych Greków czy Rzymian mają znikome szanse, żeby zainteresować młodych ludzi, jednak McArevey potrafi do nich dotrzeć. Jego lekcje opierają się na samodzielnym, krytycznym myśleniu, szerokiej analizie otaczających zjawisk i nie zamykaniu się na jednym punkcie widzenia. Daje to nadzieję, iż jego uczniowie będą lepiej rozumieć świat i nie popełnią błędów wcześniejszych pokoleń.

szkola_hd

  Miasto movie
Akademia tajemniczych sztuk pięknych

Kiedy: 20 grudnia 2023, godz. 19.00
Gdzie: Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5a,
II piętro – sala widowiskowa

Wstęp wolny

Specjalizujący się w zjadliwych, satyrycznych komediach reżyser Terry Zwigoff (m.in. „Zły Mikołaj” czy „Ghost World”) tym razem bierze na celownik środowisko akademickie związane ze sztuką. Główny bohater Jerome (Max Minghella) od lat marzy o karierze artystycznej, co najmniej na miarę swojego idola – Picassa. W końcu udaje mu się postawić pierwszy krok w tym kierunku. Chłopak dostaje się na ASP, gdzie jednak bardzo szybko zderza się z realiami panującymi w światku sztuki współczesnej. Snobizm, megalomania, rywalizacja i ciągła ocena otoczenia są tu na porządku dziennym. Do tego na kampusie akademickim dochodzi do serii tajemniczych zgonów, co naturalnie wpływa na ogólną atmosferę na uczelni. Obraz Zwigoffa wymyka się klasycznym ramom gatunkowym, a jednocześnie celnie punktuje wady i stereotypy współczesnego świata sztuki. W drugim planie błyszczą m.in. Angelica Huston, Jim Broadbent oraz znakomity John Malkovich jako ekscentryczny profesor malarstwa.