Zdjęcie z Marszu Pamięci, corocznego wydarzenia organizowanego z okazji rocznicy likwidacji ochronki żydowskiej.

Marsz Pamięci. Rocznica likwidacji ochronki żydowskiej 

24 marca 2023 roku, godzina 13:00 – ul. Grodzka 11

Zapraszamy do udziału!

Przemoc wymierzona w dzieci jest wstrząsająca. W 1942 roku, w czasie likwidacji getta na Podzamczu, około stu dzieci z żydowskiej ochronki przy ul. Grodzkiej 11 zostało wywiezionych samochodami ciężarowymi przez niemiecką policję bezpieczeństwa na teren nieczynnej kopalni piasku w dzielnicy Tatary, gdzie je zastrzelono. Zginęły wtedy także trzy opiekunki: Anna Taubenfeld, Chana Kuperberg i panna Rechtman, które nie chciały opuścić dzieci. Aby upamiętnić te niewinne ofiary, co roku organizujemy Marsz Pamięci.

Marsz poprzedzają warsztaty dla młodzieży szkolnej, Przybliżają one temat tragicznej śmierci dzieci i ich opiekunek. Podczas zajęć wykorzystywane są relacje świadków historii i archiwalne materiały.

Przejście spod budynku dawnej ochronki jest gestem pamięci. W cichym marszu dojdziemy do miejsca, gdzie dzieci oraz ich opiekunki zostały zamordowane. Miejsce ich egzekucji jest jednym z elementów Szlaku Pamięci „Lublin. Pamięć Zagłady”, w ramach którego oznakowano miejsca związane z zagładą przedwojennej społeczności żydowskiej Lublina. W miejscu śmierci dzieci ustawiono dwie betonowe płyty z informacją o wydarzeniach związanych z likwidacją ochronki. To właśnie przy nich zostawimy kamienie, znak pamięci.

Linki: 

Więcej o wydarzeniu w kalendarium Ośrodka: https://teatrnn.pl/kalendarium/wydarzenia/marsz-pamieci-rocznica-likwidacji-ochronki-zydowskiej-24-3-2023

Wydarzenie na Facebooku: https://fb.me/e/12226fvVd