lublin-film-festiwal

17 LUBELSKI FESTIWAL FILMOWY
17-25 LISTOPADA 2023

 PROGRAM

 

W listopadzie sale Centrum Kultury w Lublinie wypełni autorskie kino z całego świata. Lubelski Festiwal Filmowy to wydarzenie dla każdej osoby, która interesuje się światem, szuka w sztuce unikalnego doświadczenia, czegoś nowego, poruszającego i chce wraz z innymi przyjrzeć się przyszłości kina. To również okazja do wartościowego spędzenia czasu, poznania wyjątkowych artystów i artystek, zabawy w otwartej, przyjaznej atmosferze.

160 filmów z 40 krajów zostanie zaprezentowanych w 9 sekcjach konkursowych, 17 blokach tematycznych i serii pokazów specjalnych. Pojawią się filmy aktorskie, dokumentalne, animowane i eksperymentalne, a wśród nich zarówno głośne tytuły nagradzane na światowych festiwalach, jak i jeszcze nie pokazywane w Polsce, m.in. nagrodzony w Wenecji „Chleb i sól” Damiana Kocura, rewelacja festiwalu w Sundance ukraiński „Klondike” Maryny Er Gorbach, doceniony przez dziennikarzy na festiwalu w Koszalinie „Roving Woman” Michała Chmielewskiego, laureat nagrody FIPRESCI na festiwalu w Karlowych Warach niemiecko-irakijski „Egzamin” Shawkata Amina Korkiego, kazachski „Górski czosnek” Eldara Shibanova czy premierowo prezentowany w Polsce węgierski „Dwoje pierwszych” Balázsa Szövényi-Luxa. W konkursach krótkometrażowych jak zawsze nie zabraknie różnorodności. O statuetki Złotych Mrówkojadów zawalczą m.in. dwa głośne filmy dokumentalne, czyli „Moody” Karoliny Karwan i Tomasza Rattera oraz „Koniki na biegunach” Marcina Lesisza. W konkursie animacji zmierzą się m.in. „Slow Light” duetu Kijek/Adamski i „Krab” Piotra Chmielewskiego. Wśród tytułów aktorskich pojawi się m.in. „Fairplay” nagradzanego już na LFF Zoela Aeschbachera, „Piękna łąka kwietna” Emi Buchwald z rewelacyjną rolą Andrzeja Kłaka, prezentowane w Cannes „Czereśnie” Vytautasa Katkusa czy nagrodzony w Locarno „Wielki wybuch” Carlosa Segundy. Laureatów i laureatki wyłoni jury w składzie Mateusz Demski, Grzegorz Jaroszuk i Magdalena Wleklik. Lubelska publiczność również wybierze swój ulubiony film.

Festiwal będzie też okazją do zapoznania się z klasyką kina. W ramach nowego cyklu Versus zestawione zostaną dotychczasowe ekranizacje „Zemsty” Aleksandra Fredry. Wydarzenia specjalne będą okazją do lepszego poznania postaci bodaj najbardziej kontrowersyjnego polskiego reżysera Waleriana Borowczyka, który w tym roku obchodziłby 100 urodziny. Organizatorzy przygotowali również dodatkowe atrakcje dla różnych grup wiekowych. Wśród nich znalazł się projekt Psychegraphico wybrany w konkursie dla młodzieży. Rodziny z dziećmi będą mogły wziąć udział w pokazach filmów animowanych, warsztatach oraz filmowej dyskotece, a nieco starsi w quizie wiedzy filmowej i występie improwizatorów.

Wszystkie pokazy tematyczne i specjalne, wydarzenia towarzyszące i warsztaty będą bezpłatne.

  • Bilety:
    10 zł – pokazy konkursowych filmów krótkometrażowych
    12 zł – pokazy konkursowych filmów pełnometrażowych
    50 zł – karnet na cały festiwal
 
Karnety i bilety będą do nabycia w kasie oraz na stronie internetowej Centrum Kultury w Lublinie.
Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego