Zdjęcie muzyka występującego w Filharmonii Lubelskiej.

Inauguracja sezonu artystycznego 2023/24 w Filharmonii Lubelskiej

15 września 2023 r., g. 19

Bilet premium – 50 zł

Bilet normalny – 40 zł

Bilet ulgowy – 30 zł

Bilet szkolny – 30 zł

Bilet z Kartą – 30 zł

Bilet grupowy – 30 zł

Bilet Młodego Melomana – 20 zł

Obejmuje rząd I-II. Przysługuje uczniom i studentom studiów dziennych, zaocznych lub wieczorowych do ukończenia 26. roku życia.

 

TOMASZ STRAHL – wiolonczela

PAWEŁ KOS-NOWICKI – dyrygent

 

Program:

F. Mendelssohn – Uwertura „Hebrydy” op. 26

R. Schumann – Koncert wiolonczelowy a-moll op. 129

L. van Beethoven – II Symfonia D-dur op. 36

 

Niezapomniany wieczór muzyczny pełen emocji i wspaniałych brzmień! Koncert inaugurujący 79. sezon artystyczny 2023/24 będzie prawdziwą ucztą dla każdego miłośnika muzyki.

Wizyta Feliksa Mendelssohna w 1829 roku w Szkocji była inspiracją nie tylko do napisania III Symfonii a-moll zwanej „Szkocką”. Kompozytor przeżył wówczas nocny sztorm w archipelagu Hebrydy oraz udał się do tzw. „Groty Fingala” – zjawiskowej jaskini wypełnionej kolorowymi, bazaltowymi filarami. Specyficzne doznania akustyczne w postaci niepokojących dźwięków echa fal morskich skłoniły go niemal natychmiast do sięgnięcia po papier nutowy i naszkicowania I tematu nowego dzieła – późniejszej słynnej uwertury koncertowej. Dzieło to nie tylko stanowi obraz surowego, szkockiego krajobrazu, ale również przekazuje uczucie samotności, które towarzyszyło kompozytorowi podczas wizyty w jaskini.

Solistą wieczoru będzie jeden z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów – Tomasz Strahl – laureat konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych (m.in. I Nagroda na V Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Nicanora Zabalety w San Sebastian w Hiszpanii w 1991 roku, czy „Fryderyk” w 2003 roku). Artysta gra na instrumencie Leopold Widhalm (Norymberga 1778), który doskonale sprawdzi się podczas Koncertu wiolonczelowego a-moll Roberta Schumanna.

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod batutą Pawła Kosa-Nowickiego zwieńczy wieczór wykonując II Symfonię D-dur Ludwiga van Beethovena – urokliwe dzieło wiedeńskiego mistrza, w którym daje się słyszeć jego nadchodzący, genialny styl muzyczny.