Plakat reklamujący otwarcie wystawy pt. "Na Kresy po zdrowie! O uzdrowiskach na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej".

Wernisaż  wystawy „Na Kresy po zdrowie!”

1 kwietnia 2023 roku (sobota), godz. 15.00

Muzeum Częstochowskie

Pawilon Wystawowy, Park Staszica

Już od 1 kwietnia zapraszamy na kolejną odsłonę wystawy „Na Kresy po zdrowie!”. Po doskonale przyjętej przez Was edycji w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej, wystawa – w nieco odmienionej formie – zagościła w Muzeum Częstochowskim.

Wystawa poświęcona jest wybranym uzdrowiskom ziem wschodnich dawnej Rzeczypospolitej, które stanowiły wówczas słynne źródła wód naturalnych. Przedstawia dzieje oraz funkcjonowanie tych uzdrowisk od początków polskiej balneologii w XVI wieku do 1939 roku. Narracja wystawy porusza m.in. tematykę lekarsko-zabiegową, wątek związany z modernizmem w kontekście architektury zdrojowej oraz prezentuje uzdrowiskowe rozrywki (muzyka, sport, kluby towarzyskie).

„(…) wystawa „Na Kresy po zdrowie!” to wyjątkowa okazja, aby poznać nieznany fragment życia naszych przodków. Zdrowie – chęć jego zachowania lub przywrócenia utraconej kondycji przez wieki motywowało do wyjazdów w miejsca znane z leczniczych właściwości: zdrojów w Szkle, Niemirowie, Konopkówce, Druskienikach czy Truskawcu. Na wystawie można zobaczyć setki wyjątkowych obiektów pochodzących z kolekcji Tomasza Kuby Kozłowskiego, uzupełnione zbiorami Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej oraz materiałami wykonanymi przez Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej (…)”.

dr Marcin H. Gapski, fragment tekstu towarzyszącego wystawie

Organizatorzy: Muzeum Częstochowskie, Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej – oddział Muzeum Narodowego w Lublinie, Dom Spotkań z Historią w Warszawie

Partnerzy: Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej w Przemyślu,

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA

Patronat medialny: ziemiewschodnie.pl