III tura ferii zimowych z PKP Intercity
W najbliższy poniedziałek, 29 stycznia, rozpocznie się trzecia tura ferii zimowych. Będzie to okazja do dwutygodniowego wypoczynku od zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z pięciu województw: pomorskiego, łódzkiego, śląskiego, lubelskiego oraz podkarpackiego. Na podróżnych czeka szeroka oferta połączeń przygotowana przez PKP Intercity.
Na ferie z północy na południe Polski
Mieszkańcy województwa pomorskiego mogą liczyć na dogodną komunikację z największymi miastami kraju. Do zimowych podróży w kierunku Dolnego Śląska pasażerów może zachęcić wydłużona relacja pociągu IC Lednica z Gdyni Głównej do Wrocławia Głównego. Podróżni z tej części wybrzeża mają również do dyspozycji 2 nowe łączone pociągi do Kłodzka. Składy IC Heweliusz oraz TLK Rozewie pojadą z Trójmiasta przez Bydgoszcz do południowej części Dolnego Śląska. Podczas postoju we Wrocławiu pasażerowie przesiądą się do pociągu jadącego do Kłodzka, który jest obsługiwany zmodernizowanym pojazdem ED74. Dla chcących dojechać z Trójmiasta bezpośrednio w serce Karkonoszy, pociąg TLK Rozewie prowadzi również wagony relacji Gdynia – Szklarska Poręba Górna. Pragnących spędzić ferie w otoczeniu wyższych gór, z Trójmiasta do stolicy polskich Tatr – Zakopanego, zabiorą natomiast jadące przez Warszawę i Kraków TLK Małopolska i TLK Karpaty, a także zatrzymujący się po drodze w Łodzi IC Witkacy. TLK Karpaty i TLK Małopolska, dzięki wagonom bezpośrednim, zapewniają także dojazd do malowniczych miejscowości Beskidu Sądeckiego, w tym do Krynicy-Zdrój, Wierchomli i Muszyny.
Planując podróż z Łodzi
Wiele ciekawych kierunków zimowych podróży mogą wybrać pasażerowie z województwa łódzkiego. IC Witkacy zabierze turystów z Łodzi Kaliskiej do Zakopanego. Z tej samej stacji można również wyruszyć w przeciwnym kierunku, w podróż do Gdańska Głównego pociągami IC Hutnik i IC Pobrzeże. Z Łodzi Fabrycznej pojedziemy natomiast do Olsztyna dzięki IC Mazury. Tych, którzy chcą skorzystać z zalet Zielonych Płuc Polski i podlaskich rezerwatów przyrody, ze stacji Łódź Chojny i Łódź Widzew zabiorą do Białegostoku IC Dąbrowska oraz IC Słowacki.
Ciekawe połączenia międzynarodowe ze Śląska
Dla mieszkańców Śląska ciekawym kierunkiem na ferie może być podróż do naszych zachodnich i południowych sąsiadów. Bezpośrednie połączenie ze stolicą Niemiec zapewnia bowiem z Katowic IC Odra. Pasażerowie ze Śląska mogą również wybrać podróż nocnym pociągiem IC Chopin do Monachium, który po drodze przejeżdża przez trzy kraje i zatrzymuje się m.in. w Ostrawie, Wiedniu oraz Salzburgu. Na Górnym Śląsku pociąg zatrzymuje się w Czechowicach-Dziedzicach oraz Zebrzydowicach. Do tych miejscowości można sprawnie dojechać licznymi połączeniami z Katowic. Ci, którzy wybiorą bardziej tradycyjne krajowe kierunki podróży, mogą z województwa śląskiego pojechać z Katowic do Zakopanego z przesiadką w Krakowie. Nowe połączenie z Katowic do Jeleniej Góry przez Kłodzko i Nową Rudę położoną na zboczach Gór Sowich zapewnia pociąg TLK Szczeliniec. Na Pomorze Zachodnie pasażerów ze Śląska zabiorą z kolei pociągi IC Chełmoński i IC Przemyślanin jadące z Katowic do Świnoujścia.
Kierunki z Lublina
Mieszkańcy województwa lubelskiego mogą korzystać z szerokiej oferty połączeń z Warszawą. Trasę tę obsługują m.in. pociągi: IC Górski, IC Zamoyski, IC Rejewski, IC Lubuszanin, IC Czartoryski, TLK Inka, czy IC Chełmianin. Dla tych, którzy chcą w trakcie ferii pojechać nad Bałtyk, możliwa jest dalsza podróż ze stolicy do Gdańska na jednym bilecie pociągiem Pendolino. Pasażerowie planujący zimą city break, mogą skorzystać z połączenia obsługiwanego przez IC Koziołek, jadącego bezpośrednio z Lublina do Łodzi oraz Poznania. W polskie góry, z województwa lubelskiego można dojechać, podróżując do Krakowa pociągiem IC Hetman, a dalszą podróż odbyć TLK Małopolska. Wyruszając z Lublina można skorzystać z IC Wyczółkowski jadącego do Radomia, a dalej na południe podróżować IC Karłowicz. Na zimowe wakacje na Podkarpaciu podróżnych zabierze z kolei IC Kochanowski jadący z Lublina do Rzeszowa. Na tej trasie kursują też m.in. IC Zamoyski i TLK Roztocze.
Na ferie z Podkarpacia
Mieszkańcy województwa podkarpackiego bez problemu dojadą do Krakowa, Lublina, Warszawy czy Wrocławia. Chętnych na zagraniczne eskapady z pewnością zainteresuje pociąg IC Wawel, którym można dojechać do Berlina lub wysiąść wcześniej w Krakowie, Katowicach, Opolu czy Wrocławiu. Na zimowy wyjazd nad morze podróżnych z Przemyśla i Rzeszowa zabierze IC Przemyślanin jadący do Świnoujścia i Ustki, po drodze zatrzymujący się m.in. w Krakowie, Katowicach, Wrocławiu i Poznaniu. Z Podkarpacia pasażerowie mogą się również udać w podróż do Trójmiasta dzięki IC Artus, który na swojej trasie ma Kraków, Katowice, Opole, Wrocław i Poznań.
Wzmocnienia w okresie ferii
Dodatkowo wraz z wejściem 10 grudnia rocznego rozkładu jazdy spółka wzmocniła kursujące pociągi ponad 70 wagonami i 9 elektrycznymi zespołami trakcyjnymi. Ponadto w razie potrzeb i możliwości technicznych PKP Intercity będzie wzmacniać kolejne pociągi dodatkowymi wagonami.
Oferty promocyjne i ulgi ustawowe w PKP Intercity
Planując podróż na ferie należy pamiętać o ofercie promocyjnej PKP Intercity. Możemy skorzystać między innymi z oferty Taniej z Bliskimi, która jest dostępna dla podróży pociągami TLK i IC. Aby pobrać bilet z wybraną ofertą wystarczy podróżować w grupie od 2 do 6 osób a bilet zakupić najpóźniej na 3 dni przed planowanym terminem przejazdu – wszyscy jej członkowie otrzymują wtedy 30% zniżki od bazowych cen biletów. Oferta łączy się z ulgami ustawowymi, dzięki czemu osoby do nich uprawnione mogą podróżować jeszcze taniej.
Promocyjna oferta dostępna jest także na połączenia ekspresowe EIC i EIP. Podróżując w grupie od 2 do 5 osób, wśród których jest dziecko, które nie ukończyło 16 lat, warto skorzystać z Biletu Rodzinnego. W ramach oferty PKP Intercity przygotowanej dla rodzin, wszystkim członkom grupy przysługuje 30% zniżki od bazowej ceny biletu.
We wszystkich pociągach PKP Intercity w relacjach krajowych można korzystać z Karty Dużej Rodziny, która daje 30-procentowy rabat podczas wspólnej podróży co najmniej 2 osób posiadających Kartę Dużej Rodziny (bez względu na przynależność rodzinną). Dodatkowo Bilet Seniora uprawnia każdego, kto ukończył 60 lat do zniżki w wysokości 30% na przejazdy w komunikacji krajowej pociągami wszystkich kategorii w 1. i 2. klasie. Aby potwierdzić uprawnienie do zniżki, wystarczy okazać konduktorowi dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i wiek, np. dowód osobisty.
Podróżując z dziećmi warto pamiętać o tym, że dzieci, które nie ukończyły 4. roku życia, podróżują z PKP Intercity za darmo w wagonach 2. klasy. Wystarczy pobrać dla nich bilet uprawniający do bezpłatnego przejazdu. Starszym dzieciom i młodzieży szkolnej przysługuje ustawowa ulga w wysokości 37% – na podstawie legitymacji szkolnej. Również studenci mają prawo do ulgi ustawowej, dzięki niej z ważną legitymacją studencką w pociągach PKP Intercity każdej relacji krajowej pojadą taniej aż o 51%. Emeryci i renciści mają także prawo do dwóch przejazdów z ulgą ustawową 37% w 2. klasie wszystkich kategorii pociągów w komunikacji krajowej.