2winorosle

Festiwal Dwie Winorośle
9-10 września 2023 r.
Zamek w Janowcu

– oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym

Festiwal Dwie Winorośle jest rozwinięciem eventu „Białe-Czerwone Winobranie”. Dni festiwalowe to świętowanie związane z zakończeniem sezonu uprawy winogron.
Zamek w Janowcu to historia związana z winiarstwem czy uprawą winorośli sięga w tym miejscu 400 lat wstecz. W roku 2022 została przywrócona do swojej świetności część kompleksu winiarskiego na jednej ze skarp janowieckiego zamku oraz powstała druga parcela – św. Rocha – również na terenie należącym do Zamku w Janowcu.

Miejsce, jakim jest zamek w Janowcu jest znane wśród środowiska winiarskiego jako kolebka winiarstwa. Jedyna taka rezydencja magnacka, której winiarstwo sięga okresu średniowiecza (pisał o niej Kochanowski) a zachowana zabytkową winnicą może poszczycić się winogronami na swoim zboczu jeszcze z czasów ostatniego jej właściciela Leona Kozłowskiego. Genetykę winogron potwierdzają badania wykonane w instytucie badawczym w Austrii.

Wydarzenie plenerowe będzie się odbywać głównie w parku zamkowym ale także na dwóch zamkowych winnicach i zamkowym dziedzińcu. Będziemy prezentować winnice woj. lubelskiego, świętokrzyskiego oraz podkarpackiego.

Zgodnie z rolniczym zwyczajem uprawa winogron skierowana jest nie tylko w celu wytwarzania wina. Wszystko co z owocami winorośli związane zobaczycie na stoiskach kulinarnych, tłoczni soków, twórców słodkości oraz producentów kosmetyków.

Przez dwa dni można:
* degustować i kupować wino na stoiskach
* wziąć udział w winobraniu na zamkowej winnicy oraz tłoczeniu soku winnego
* zwiedzać winnice zamkowe z przewodnikiem
* kosztować kuchni regionalnej
* zobaczyć gotowanie na „żywym ogniu”
* wziąć udział w warsztatach kulinarnych
* korzystać ze strefy relaksu w parku
* jeździć konno
* wziąć udział w degustacji z sommelierami
* wziąć udział w warsztatach kosmetycznych
* spotkać się z zamkowymi owcami
* oglądać filmy pod gołym niebem
* puszczać bańki mydlane
* śpiewać i tańczyć
* wystąpić w telewizji