Carnaval Sztukmistrzów 2023
Sprawdź wydarzenia towarzyszące!

14. edycja Carnavalu Sztukmistrzów odbędzie się w Lublinie w dniach 27–30 lipca.
Na uczestników Carnavalu czekają pokazy uliczne, warsztaty, spektakle w namiocie cyrkowym, występy buskerów i koncert, które tradycyjnie będą się odbywać na lubelskich ulicach i placach. W programie wydarzenia znajdują się także specjalne wydarzenia towarzyszące. Wystawa „Cyrkowe ID”, walka na maczugi „Fight Night Combat”, inspirujące dyskusje, a także otwarte warsztaty slackline’u to tylko niektóre z nich!

Tegoroczna edycja Carnavalu Sztukmistrzów to około 100 punktów programu. Jak co roku, uczestnicy Festiwalu mogą liczyć na spektakularne widowiska na ulicach Lublina, popisy buskerów i slacklinerów chodzących na taśmach pomiędzy zabytkowymi budynkami miasta.
Podczas wydarzenia nie zbraknie również wydarzeń towarzyszących, które z całą pewnością urozmaicą cztery festiwalowe dni.

Miłośnicy i miłośniczki fotografii obejrzą wystawę Radka Bułtowicza pn. „Cyrkowe ID”, która zaprezentuje pasjonatów z Lublina związanych z nowym cyrkiem. To środowisko artystów cyrkowych, performerów, muzyków, buskerów, managerów i psychologów.

Dla osób żywo zainteresowanych sztuką cyrkową od strony naukowej CYRKx to absolutne must-see! To wydarzenie, podczas którego działacze i pedagodzy cyrku opowiedzą o swoich działaniach z grupami akrobatyczno-tanecznymi, z seniorkami oraz osobami niewidomymi, o swoich doświadczeniach ze szkoły cyrkowej w Brukseli i o warsztatach cyrkowych na lekcjach wychowania fizycznego.

Z myślą o dzieciach organizatorzy przygotowali specjalne Miasteczko Cyrkowe FrikArt na placu Litewskim. Najmłodsi będą mieli okazję nauczyć się tajników sztuki cyrkowej, m.in. żonglerki, chodzenia na szczudłach i po linie. Emocje i uśmiech na twarzy gwarantowane!

Wieczorami uczestnicy i artyści Festiwalu spotkają się jak zwykle w klubie festiwalowym Bar Żongler, w którym do tańca i wspólnej zabawy zaproszą pełni energii DJ-e.
Na terenach zielonych pod Zamkiem również czeka wiele atrakcji. Strefa Food Truck oraz specjalnie przygotowane strefy sponsorskie będą zapraszały uczestników przez wszystkie dni Festiwalu.

Fight Night Combat to rankingowe zawody w combat juggling sport. Jest to wariacja tradycyjnego żonglowania, w której dwóch lub więcej żonglerów rywalizuje ze sobą w sposób przypominający walkę. Każdy, kto będzie chciał zobaczyć ten cyrkowy pojedynek, koniecznie powinien pojawić się w piątek, 28 lipca, na Błoniach pod lubelskim Zamkiem. W tym samym miejscu przez 4 dni Festiwalu będą się odbywać otwarte warsztaty slackline’u. To idealne miejsce dla osób, które pragną poczuć adrenalinę i rozwijać swoje umiejętności równowagi oraz koordynacji ciała i ducha.

W Strefie Slackline każdy początkujący, niezależnie od wieku, znajdzie coś dla siebie. Organizatorzy zapewniają odpowiednie stanowiska o różnej wysokości i stopniu trudności, aby każdy mógł spróbować tego ekscytującego sportu bez obaw. Na Błoniach pod Zamkiem odbędą się też ciekawe dyskusje związane z kampanią społeczną Nasze Maki. Uczestnicy będą mieli okazję m.in. zastanowić się nad rolą współpracy damsko-męskiej w obecnych czasach i jej znaczeniem dla obu płci.

W dyskusji udział wezmą: Maria Rotkiel – psycholożka, profesor Jerzy Bralczyk – językoznawca, Arkadiusz Gardzielewski – doświadczony maratończyk oraz Zuzanna Piasecka – prezeska Fundacji Empiria i Wiedza. To wyjątkowa okazja, by zgłębić temat, który dotyczy nas wszystkich.
Po raz pierwszy sponsorem Carnavalu Sztukmistrzów jest firma Tavex – dealer metali szlachetnych oraz walut.
Na Błoniach pod Zamkiem uczestnicy Festiwalu będą mogli wcielić się w poszukiwaczy złota, wziąć udział w konkursie oraz zrelaksować się w specjalnie przygotowanej przez Tavex strefie chilloutu. Ball Packaging Europe Lublin Sp. z o.o. to producent wieczek od puszek do napojów, który również jest sponsorem Festiwalu i przygotował dla uczestników Carnavalu wiele atrakcji! Oprócz wygodnych leżaków i puf, które zachęcą do odpoczynku, będzie można m.in. pograć w jengę oraz zakręcić kołem fortuny! Dodatkowo zostanie zorganizowany konkurs „Kluczykometr”, który ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat znaczenia recyklingu aluminium oraz promowanie przedsiębiorstw działających zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Dla uczestników Carnavalu Sztukmistrzów PGE Obrót S.A. – główny sponsor Festiwalu – przygotował specjalne stoisko edukacyjne, gdzie uczestnicy będą mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat ekologii i odnawialnych źródeł energii oraz wziąć udział w konkursach z nagrodami. Z myślą o dzieciach sponsor Carnavalu przygotował specjalną strefę z animacjami i kolorowankami edukacyjnymi, co zapewni wspaniałą zabawę oraz możliwość zdobywania cennych informacji na temat ochrony środowiska.

Program wydarzeń towarzyszących

Wystawa fotografii „Cyrkowe ID” Radka Bułtowicza | Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 7

27 lipca 2023, godz. 18.00 – wernisaż
27–30 lipca 2023 | 10.00–17.00 | ekspozycja
Środowisko osób związanych z nowym cyrkiem w Lublinie rozwija się bardzo prężnie. Carnaval Sztukmistrzów oraz Cyrkulacje od lat są wizytówką miasta. Za organizacją tych festiwali stoi grupa pasjonatów: ludzi, którzy nie tylko zajmują się organizacją wydarzeń, lecz również są oddani cyrkowej pasji. Dzięki ich fascynacji cyrkiem to grono wciąż się rozrasta. To osoby często anonimowe, całkowicie pochłonięte tym, co robią. To pasjonaci, których warto znać – dlatego powstała wystawa „Cyrkowe ID”.


Bar Żongler | Błonia pod Zamkiem

27 lipca 2023 | 16.00–2.00
28–30 lipca 2023 | 11.00–2.00

Bar Żongler to obwoźny stragan z dobrą zabawą i główną siedzibą pępka świata. Stworzony z potrzeby dawania radości, jest miejscem naturalnym i szczerym dla każdego, kto je odwiedza. Tu za dnia odpoczniesz przed eksplorowaniem kolejnych atrakcji Festiwalu, a po zachodzie słońca zaznasz tanecznych figli i barowej ekwilibrystyki. To tutaj za cel najwyższy obrana została integracja wszystkich uczestników tegorocznego Carnavalu Sztukmistrzów. Bar Żongler ma wszystko dla duszy, Bar Żongler ma wszystko dla ciała. Miejsce czynne całą dobę z krótką przerwą na rozgrzeszenie.


Afterparty

28.07.2023 | ok. 22.00 | DISCO DISCO DISCO | DJ-e: DJ Ryan R, Giovanni Cartier
29.07.2023 | ok. 22.00 | Valeria’s Klezmer Chariot – koncert na żywo | ITALOMANIA | DJ-e: Italomania (DJ Uno Momento & DJ Gres Concrete)
30.07.2023 | ok. 22.00 | LATINO | DJ Chato

29 lipca 2023 | godz. 11.00–14.00 | CYRKx | Warsztaty Kultury, ul. Grodzka 5 – sala widowiskowa, II piętro
Cyrk to nie tylko sceniczne produkcje czy uliczne występy. Osoby zajmujące się tą sztuką wykorzystują swoją wiedzę i umiejętności również w wielu innych obszarach życia. Działacze i pedagodzy cyrku opowiedzą o swoich działaniach z grupami akrobatyczno-tanecznymi, z seniorkami oraz osobami niewidomymi, o swoich doświadczeniach ze szkoły cyrkowej w Brukseli czy o warsztatach cyrkowych na lekcjach wychowania fizycznego. To wszystko podczas wydarzenia CYRKx, gdzie oprócz poznania ciekawych inicjatyw będzie też czas na pytania i dyskusje.

28 lipca 2023 | godz. 21.00–0.00 | Fight Night Combat – rankingowe zawody w combat juggling | Błonia pod Zamkiem
Wydarzenie zarówno dla widzów, jak i uczestników! Combat Juggling to międzynarodowy sport żonglerów. Jest to walka między dwoma lub większą ilością zawodników, którzy muszą cały czas żonglować trzema maczugami, a ich zadaniem jest wybicie maczugi przeciwnikowi (co najmniej jedna musi upaść lub przeciwnik ma przerwać rzucanie „kaskady”). Zarazem należy samemu utrzymać stale kaskadę, czyli podstawową formę rzucania maczugami. Jest to czysty sport, czyli niedozwolone są uderzenia w przeciwnika. Celuje się jedynie w maczugi.

27 lipca 2023, godz. 16.00–19.00 oraz 28–30 lipca 2023, godz. 12.00–19.00 | Strefa Slackline – otwarte warsztaty | Błonia pod Zamkiem
Strefa Slackline to idealne miejsce dla osób, które pragną poczuć adrenalinę i rozwijać swoje umiejętności równowagi oraz koordynacji ciała i ducha. W Strefie Slackline każdy początkujący, niezależnie od wieku, znajdzie coś dla siebie. Doświadczony zespół instruktorów będzie dostępny, aby udzielić wskazówek i porad. Odbędą się warsztaty dla początkujących, podczas których uczestnicy nauczą się podstawowych technik i zasad bezpieczeństwa. Dla bardziej zaawansowanych slacklinerów będą wyzwania i konkursy, aby mogli oni sprawdzić swoje umiejętności i rywalizować z innymi pasjonatami tego sportu. Strefa Slackline będzie nie tylko miejscem sportowych emocji, lecz również doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, inspiracji i nawiązywania nowych przyjaźni.

28–30 lipca 2023 | 12.00–16.00 | Miasteczko Cyrkowe FrikArt | plac Litewski
Miasteczko Cyrkowe FrikArt to wiele godzin zabawy, która się nie nudzi, a do tego kształtuje charakter, rozwija pasje i zachęca do rozwoju kreatywności ruchowej. W Miasteczku Cyrkowym dzieci uczą się również tajników sztuki cyrkowej, m.in. żonglerki, chodzenia na szczudłach i po linie. Niezły cyrk!


Strefa Tavex | Błonia pod Zamkiem

27 lipca 2023 | 16.00–20.00
28–30 lipca 2023 | 12.00–20.00
Na Carnaval Sztukmistrzów firma Tavex przygotowała specjalną strefę, dzięki której każdy uczestnik Festiwalu będzie mógł zostać poszukiwaczem skarbów i znaleźć złotą bądź srebrną monetę, którą potem własnoręcznie wybije i zabierze do domu jako pamiątkę. Na wszystkich chętnych czeka również konkurs z nagrodami, podczas którego będzie można wydobywać złoto! Na stoisku Tavex, znajdzie się też strefa chilloutu. Będzie można z bliska zapoznać się z ofertą firmy i porozmawiać ze specjalistami, którzy postarają się odpowiedzieć na wszelkie pytania czy wątpliwości.


Kampania MAKI | Błonia pod Zamkiem

27 lipca 2023 | 16.00–20.00
28–30 lipca 2023 | 12.00–20.00
29 lipca 2023 | 16.00–18.00 | dyskusja

Celem kampanii społecznej MAKI (Mężczyzna a Kobieta) jest wielopłaszczyznowe wzmacnianie partnerstwa między mężczyznami a kobietami, a także ogólnopolska dyskusja na temat roli współpracy obu płci i jej wpływu na jakość kapitału społecznego Polski. Czy o porozumienie mężczyzn i kobiet jest dziś trudniej? Dlaczego język w dialogu ma fundamentalne znaczenie? Czy feminatywy są dowodem na rosnącą pozycję kobiet? Podczas Carnavalu Sztukmistrzów uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w inspirujących spotkaniach i poznać odpowiedzi na nurtujące ich pytania dotyczące relacji damsko-męskich.

 


Strefa Ball Packaging Europe Lublin Sp. z o.o. | Błonia pod Zamkiem

27 lipca 2023 | 16.00–20.00
28–30 lipca 2023 | 12.00–20.00

Podczas Carnavalu Sztukmistrzów uczestnicy będą mieli okazję zajrzeć do specjalnie przygotowanej strefy chilloutu, gdzie znajdą przytulne leżaki i pufy pozwolą uczestnikom zrelaksować się i odpocząć po intensywnych wrażeniach Carnavalu. Sponsor Festiwalu zaprasza również do wzięcia udziału w kole fortuny! Będzie to doskonała okazja, aby sprawdzić swoją wiedzę na temat BHP, recyklingu i ochrony środowiska! Na uczestników czekają fantastyczne nagrody! Z myślą o dzieciach zostaną przygotowane MEGA klocki Jenga, które dostarczą mnóstwo zabawy i radości! A to jeszcze nie koniec! W konkursie „Kluczykometr” uczestnicy będą mieli szansę zdobycia atrakcyjnych nagród. Konkurs ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat znaczenia recyklingu aluminium oraz promowanie przedsiębiorstw działających zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Inicjatywa ma na celu ochronę środowiska naturalnego i propagowanie ekologicznych praktyk. Aby wziąć udział w konkursie, należy dostarczyć do strefy sponsorskiej Ball Packaging Europe Lublin Sp. z o.o., znajdującej się na Błoniach pod Zamkiem, minimum 10 kluczyków pochodzących z puszek aluminiowych po napojach. Kluczyki to te małe, ale bardzo istotne elementy, które przymocowane są do wieczka puszek i służą do ich otwierania.

 


Strefa PGE Obrót S.A. | Błonia pod Zamkiem

27 lipca 2023 | 16.00–20.00
28–30 lipca 2023 | 12.00–20.00

Dla uczestników Carnavalu Sztukmistrzów dostępne będzie specjalne stoisko edukacyjne PGE, głównego sponsora Festiwalu, gdzie będzie można poszerzyć swoją wiedzę na temat ekologii i odnawialnych źródeł energii oraz wziąć udział w konkursach z nagrodami. Z myślą o dzieciach zostanie przygotowana specjalna strefa z animacjami i kolorowankami edukacyjnymi.

To oczywiście tylko część atrakcji przygotowana przez organizatorów. W programie Festiwalu nie zabraknie występów buskerów, warsztatów, spektakli cyrkowych, które zapewnią rozrywkę całej rodzinie. Program wydarzenia można śledzić na stronie carnavallublin.eu.


Carnaval Sztukmistrzów
27–30 lipca 2023
Stare Miasto, Błonia pod Zamkiem w Lublinie
Wstęp wolny, wybrane spektakle biletowane, bilety dostępne na goingapp.pl
carnavallublin.eu


Organizatorzy: Warsztaty Kultury w Lublinie, Instytucja Kultury Miasta Lublin, Lublin – Miasto Inspiracji
Partnerzy: Fundacja Firmament, Institut Français de Pologne, Elmax, Maki
Patroni medialni: TVP 2, TVP Kultura, Radio Lublin, Radio Eska, Gazeta Wyborcza Lublin, Presto, e-teatr.pl, TerazTeatr.pl, Kultura Enter, Onet
Sponsorzy: PGE Obrót S.A., Tavex Sp. z o.o., Ball Packaging Europe Lublin Sp. z o.o., Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublin.
Tegoroczna edycja Carnavalu Sztukmistrzów jest jednym z wydarzeń programu Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.