82 rocznica ar

82. rocznica rozpoczęcia akcji „Reinhardt”

82 lata temu, w nocy z 16 na 17 marca 1942 roku, Niemcy przystąpili do likwidacji lubelskiego getta na Podzamczu, rozpoczynając tym samym ludobójczą operację opatrzoną kryptonimem „Einsatz Reinhardt”. Była to zakrojona na szeroką skalę eksterminacja ludności żydowskiej realizowana w ramach tzw. planu ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej, w wyniku której zamordowano około 2 miliony dzieci, kobiet i mężczyzn z całej okupowanej Europy.
W toku tej operacji szczególnie boleśnie został naznaczony Lublin. To tutaj zlokalizowane były ośrodki terroru i pracy przymusowej, magazyny i bocznice przeładunkowe, a przede wszystkim urzędy, z których niemieccy i austriaccy naziści planowali i koordynowali wymierzone w Żydów zbrodnie.

W ramach 82. rocznicy rozpoczęcia akcji „Reinhardt” Państwowe Muzeum na Majdanku przygotowało następujące wydarzenia:

1. „Lubelskie ślady akcji ‘Reinhardt’”

Projekcja filmu dokumentalnego zrealizowanego przez Państwowe Muzeum na Majdanku przybliżającego miejsca na terenie miasta i w jego bezpośredniej okolicy, szczególnie związane z ludobójczą operacją.
Termin: 16–17 marca 2024 r. (sobota–niedziela), godz. 10.00, 12.00, 14.00
Miejsce: Centrum Obsługi Zwiedzających
Wydarzenie bezpłatne, bez zapisów
Dodatkowe informacje: 81 710 28 332. „Topografia Holocaustu w Lublinie”

Zwiedzanie Lublina z przewodnikiem, który przybliży historię życia w getcie oraz zagłady lubelskich Żydów. Podczas spaceru będzie można również dowiedzieć się więcej o sprawcach – trasa poprowadzi poprzez dawną dzielnicę niemiecką, w której zlokalizowane były najważniejsze ośrodki władz okupacyjnych, w tym sztab akcji „Reinhardt” skąd koordynowano deportacje i funkcjonowanie obozów zagłady.

Termin: 17 marca 2024 r. (niedziela), godz. 11.00
Miejsce zbiórki: brama wejściowa na Zamek Lubelski
Wydarzenie bezpłatne
Zapisy: centrum@majdanek.eu, 81 710 28 66
Dodatkowe informacje: 81 710 28 333. „Spacer pamięci”

Pracownicy Państwowego Muzeum na Majdanku zapraszają szczególnie nauczycieli i uczniów, a także wszystkich zainteresowanych, do wspólnego przejścia ulicami miasta, które są szczególnie związane z dziejami lubelskich Żydów. Tegoroczny spacer uzupełnią informacje historyczne oraz fragmenty wspomnień świadków.

„Spacer pamięci” wyznaczają 4 trasy, którymi przejdą grupy uczestników:
1. Brama Krakowska (miejsce zbiórki) – ul. Lubartowska – ul. Kowalska – Plac Zamkowy
2. Brama Krakowska (miejsce zbiórki) – ul. Grodzka – Plac Zamkowy
3. Budynek dawnej Jesziwy (miejsce zbiórki) – ul. Lubartowska – Plac Zamkowy
4. Skrzyżowanie ul. Lotniczej i Drogi Męczenników Majdanka (miejsce zbiórki) – ul. Droga Męczenników Majdanka – Pomnik Brama na terenie Państwowego Muzeum na Majdanku

Wszystkie grupy rozpoczynają spacer o tej samej porze. Trzy pierwsze grupy po przejściu przez wybrane ulice Lublina spotkają się na Placu Zamkowym, aby wspólnie skierować się pod Pomnik Ofiar Getta. Ostatnia grupa przechodząca przez Drogę Męczenników Majdanka upamiętni żydowskie ofiary pod Pomnikiem Bramą, znajdującym się na terenie byłego KL Lublin.

Termin: 18 marca 2024 r. (poniedziałek), godz. 11.00
Wydarzenie bezpłatne, bez zapisów