Fot_Jakub_Gadaj-014-05175

Akademia Sztukmistrzów. Pierwszy krok do powstania cyrku młodzieżowego w Lublinie


Fundacja Sztukmistrze z Lublina od lat promuje sztukę nowego cyrku i pedagogikę cyrku w całej Polsce. Teraz rozwija Akademię Sztukmistrzów, dzięki której w Lublinie powstanie pierwszy cyrk młodzieżowy. Na razie osoby od 6 do 21 roku życia mogą dołączyć do jednej z grup ćwiczących w Akademii. Pierwsze zajęcia otwarte odbędą się w tym tygodniu.

Lublinianie mogą rozpoznawać Fundację Sztukmistrze między innymi jako organizatorów międzynarodowego festiwalu i konkursu etiud nowego cyrku Cyrkulacje. Niedawno dzięki ich staraniom i wsparciu Urzędu Miasta odbyła się u nas po raz trzeci Europejska Konwencja Żonglerska, na którą do Lublina przyjechało ponad 2000 osób z całego świata.

Utworzona przez Fundację Akademia Sztukmistrzów służy rozwijaniu pasji i umiejętności poprzez sztukę cyrkową. Pod okiem doświadczonych trenerów, absolwentów Europejskiego szkolenia dla trenerów i pedagogów cyrku CATE, dzieci i młodzież w różnym wieku mają okazję odkrywać magię cyrku, ćwiczyć i próbować pierwszych występów.

W Akademii prowadzone są zajęcia cyrkowe dla dzieci w wieku 6-9 lat, grupa cyrkowa dla młodzieży w wieku 10-15 lat oraz kurs tańca z ogniem dla osób w wieku 16-21 lat. Daje ona nie tylko możliwość nauki podstawowych technik cyrkowych, ale też rozwijania koordynacji, wzmacniania ciała, pracy nad emocjonalnością i umiejętnościami społecznymi.

Współpraca z doświadczonymi trenerami (Angelika Chilimoniuk, Artur Perskawiec czy Adam Banach), zapewnia uczestnikom całoroczną opiekę i możliwość stałego rozwoju. Zajęcia odbywać się będą w Centrum Kultury w Lublinie i Muszli Koncertowej im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim.

Założona w 2010 roku, Fundacja już wielokrotnie udowodniła, że cyrk współczesny jest nie tylko formą rozrywki, ale i ważnym narzędziem edukacyjnym. Ukoronowaniem tych działań ma być stworzenie cyrku młodzieżowego, który stanie się miejscem, gdzie młodzi artyści będą mogli rozwijać swoje talenty i prezentować je publiczności. W planach są występy takiej grupy zarówno w Lublinie jak i poza nim. Być może wybrane osoby będą też miały w przyszłości szansę dołączyć do zespołu dorosłych artystów obecnie występujących w całej Polsce pod szyldem Fundacji Sztukmistrze?

Osoby zainteresowane udziałem w Akademii Sztukmistrzów mogą skorzystać z bezpłatnych zajęć pokazowych w dniach 11-14 września. Obowiązują wcześniejsze zapisy, a wszelkie informacje znaleźć można na stronie sztukmistrze.pl


Terminy bezpłatnych zajęć pokazowych:

  • Zajęcia cyrkowe dla dzieci (6-9 lat): 11 września, 16:15-17:15, Oratorium Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12

  • Grupa Cyrkowa (10-15 lat): 13 września, 17:30-19:00, Oratorium Centrum Kultury, ul. Peowiaków 12

  • Taniec z ogniem (16-21 lat): 14 września, 16:00 – 18:00, Muszla Koncertowa im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim