Znamy Ambasadorów Wschodu 2023
– 6 wyróżnionych reprezentuje Lubelskie

 

Laureaci X edycji Ambasadora Wschodu

Na Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim ogłoszono Ambasadorów Wschodu w ramach jubileuszowej 10. edycji konkursu. Wyłoniono siedmiu laureatów w dziedzinach: projekt, turystyka, samorządność, przedsiębiorczość, społecznie odpowiedzialny, kultura i sztuka oraz nauka. Ponadto przyznano jeden tytuł honorowy, trzy wyróżnienia oraz jedną nagrodę specjalną. Najliczniejsze grono tegorocznych wyróżnionych reprezentuje lub jest związane z woj. lubelskim.

W Konkursie o Tytuł Ambasadora Wschodu po raz dziesiąty doceniono osoby, podmioty i instytucje działające na obszarze Polski wschodniej oraz jej pogranicza, które w sposób wyjątkowy i godny reprezentują potencjał społeczny, gospodarczy, naukowy i kulturalny tego regionu. Zgłoszenia oceniała Kapituła Konkursu złożona z przedstawicieli nauki, kultury, sztuki, mediów, samorządu oraz organizacji i inicjatyw społecznych. Po raz drugi w historii Ambasadora Wschodu podczas obrad rozpatrywano kandydatów nominowanych społecznie. W tej edycji nagrodę specjalną przyznawali przedstawiciele mediów.

Od dziesięciu lat szukamy osób, projektów i inicjatyw, które zasługiwałyby na tytuł Ambasadora Wschodu lub wykazywały potencjał do takiej nominacji, i je znajdujemy. To największy sukces tej dekady – wciąż odrywamy prawdziwe perły i nieszlifowane diamenty, obserwujemy ewolucje i rozwój wielu podmiotów na przestrzeni lat i jesteśmy naprawdę dumni, że tutaj na wschodzie powstają rzeczy godne uwagi i promocji w innych zakątkach naszego kraju, a także poza jego granicami. Możemy czerpać z tego dziedzictwa” – mówi Daniel Parol, pomysłodawca i Sekretarz Konkursu o Tytuł Ambasadora Wschodu.

Najwięcej nagród i wyróżnień w tegorocznym konkursie Ambasador Wschodu otrzymali przedstawiciele woj. lubelskiego i osoby z nim związane – pięć statuetek i jedno wyróżnienie. Tytuł Ambasadora Wschodu i dwa wyróżnienia trafiły do woj. podlaskiego, dwóch laureatów pochodzi lub jest związanych z woj. podkarpackim, a jeden reprezentuje woj. świętokrzyskie.

W ciągu ostatnich kilku lat zauważyliśmy spore zainteresowanie i największą liczbę kandydatów w kategorii projekt. Cieszę się, że w tym roku mogliśmy docenić aż cztery inicjatywy. Kategoria samorządność z kolei od lat nie cieszyła się popularnością, trudno było o wyróżniające się zgłoszenia kandydatów, ale ostatnie edycje pokazały, że warto było czekać na prawdziwych lokalnych aktywistów zarówno na szczeblu samorządowym, jak i społecznym” – dodaje Daniel Parol.

Ambasadorzy Wschodu w edycji 2023:

Projekt – Paśny Buriat (zw. z woj. podlaskim)

Projekt (wyróżnienie) Festiwal Now Art (woj. lubelskie)

Projekt (wyróżnienie) – Projekt Kolektyw KAUFMAN BROS&SISTAS (woj. podlaskie)

Projekt (wyróżnienie) – Projekt Raczkowskie Archiwalia (woj. podlaskie)

Turystyka – Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie (woj. podkarpackie)

Samorządność – Małgorzata Chmiel (woj. podkarpackie)

Przedsiębiorczość – AGAZI (zw. z woj. lubelskim)

Społecznie odpowiedzialny Stowarzyszenie Dla Ziemi (woj. lubelskie)

Kultura i sztuka Zespół redakcyjny czasopisma “Akcent” (woj. lubelskie)

Nauka dr hab. inż. prof. Politechniki Lubelskiej Joanna Pawłat (woj. lubelskie)

Nagroda specjalna Bohdan Zadura (woj. lubelskie)

Tytuł Honorowego Ambasador Wschodu Wiesław Myśliwski (zw. z woj. świętokrzyskim)

 

Konkurs o Tytuł Ambasadora Wschodu to największy i najstarszy cykliczny przegląd dokonań osób, instytucji, podmiotów i samorządów działających na terenie Polski Wschodniej oraz jej pogranicza. Początki Nagrody Wschodniej Polski sięgają 2013 roku. Wtedy z inicjatywy wydawcy magazynu „Kraina Bugu” odbyła się pierwsza edycja konkursu, którą zwieńczyła uroczysta gala z wręczeniem pierwszych tytułów. Od tego czasu odbyło się już 9 edycji, w których łącznie przyznano 86 tytułów Ambasadora Wschodu. Wśród dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. śp. Barbara Wachowicz, prof. Stanisław Baj, prof. Leon Tarasewicz, Ewa Dados, Krzysztof Czyżewski, prof. Andrzej Strumiłło, dr Paweł Grabowski, Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN, prof. Iwona Hoffman, prof. Konrad Rejdak, Andrzej Stasiuk i wiele znamienitych osobistości oraz instytucji czy projektów.

Więcej informacji na: http://ambasadorwschodu.pl