KV - Raport o biedzie 2023
Szlachetna Paczka opublikowała najnowszy Raport o biedzie. Wynika z niego, że aż 1,8 mln Polaków nie jest w stanie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb. W skrajnym ubóstwie żyje blisko 400 tys. dzieci i 300 tys. seniorów. W ciągu roku przybyło ich ponad 40 tys.  
 
Życie w skrajnej biedzie to konieczność przeżycia za 753,92 zł dla gospodarstw jednoosobowych i 670,15 zł miesięcznie na członka rodziny w gospodarstwie wieloosobowym. Dzienny budżet w takich domach to niewiele ponad 20 zł. 
 
Wraz z tegorocznym raportem powstało badanie pt. „Na co nie stać Polaków”. Czytamy w nim m.in., że w związku z inflacją i wzrostem cen 4 na 5 Polaków kupuje mniej lub zdecydowanie taniej. 7 proc.  Polaków nie stać na bieżące opłaty za media, zaś 8% ma problemy z regulowaniem czynszu. 
 
Wśród nich jest Pani Maria, która po śmierci męża została sama z kredytem, nie najlepszym zdrowiem i niską emeryturą. Gdy z powodu inflacji raty kredytu drastycznie podskoczyły, okazało się, że z 1681 zł skromnej emerytury pani Marii zostaje na życie tylko 80 zł. To 2,60 zł dziennie, by coś zjeść, kupić leki, mydło czy pastę do zębów. – „Kupuję chleb i go mrożę. Wyciągam skibkę, gdy jestem naprawdę głodna”. 
 
–  W Szlachetnej Paczce widzimy to zjawisko. Ma twarze konkretnych ludzi i rodzin, które w zderzeniu z kryzysem ekonomicznym, wypadły na boczny tor życia. Codziennie dokonują wyborów tak trudnych, że trudno słuchać ich opowieści. Ale właśnie bycie wysłuchanym i zauważonym to być może dla nich jedyna szansa na życie – napisała we wstępie do Raportu o biedzie 2023 Joanna Sadzik, Prezeska Stowarzyszenia WIOSNA, które organizuje Szlachetną Paczkę. 
 
Poniżej przesyłam materiały prasowe. Serdecznie zapraszam do zapoznania się z nimi i udostępnienia ich Państwa odbiorcom.   
INFORMACJA PRASOWA: https://we.tl/t-c62eFYSl1z
PEŁNA TREŚĆ RAPORTU O BIEDZIE: https://www.szlachetnapaczka.pl/raport-o-biedzie/
GRAFIKA I WYKRESY: https://we.tl/t-b8C1ySYNzl
 
W materiałach audio i wideo znajdą Państwo wypowiedzi Joanny Sadzik, Prezeski Stowarzyszenia Wiosna, które organizuje Szlachetną Paczkę, Magdaleny Łukasik, Menadżerki ds. badań i analiz, współautorki Raportu o Biedzie 2023 oraz Szymona Żyśko, Reportażysty, współautora Raportu o Biedzie 2023, a także fragmenty Raportu o Biedzie czytane przez Lidię Bogaczównę. 
 
FRAGMENTY RAPORTU O BIEDZIE: https://we.tl/t-5I2DpPwmU3
 
Więcej informacji o raporcie w załączonych materiałach prasowych oraz na stronie: https://www.szlachetnapaczka.pl/raport-o-biedzie/
 
Obecnie trwa 23. edycja, rozpoczęta 18 listopada. Przez kolejne trzy tygodnie każdy może odwiedzić www.szlachetnapaczka.pl i wybrać rodzinę, dla której przygotuje pomoc. Weekend Cudów, w trakcie którego wszystkie Szlachetne Paczki trafią do rodzin odbędzie się 16 i 17 grudnia. Razem stać na dobro.