darmowy lisytopad

“Darmowy listopad w rezydencjach królewskich” to akcja organizowana od 2012 roku przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenia realizowane w ramach akcji to nie tylko okazja do zwiedzania wystaw stałych i czasowych, ale także do udziału w wielu spotkaniach edukacyjnych, wykładach, konferencjach, warsztatach i lekcjach muzealnych.

 

 

Program wydarzeń w Muzeum Narodowym w Lublinie

>>> Warsztaty malowania na szkle dla przedszkoli i klas 1-3
Za oknem zimno, szaro i ponuro, więc stwórzmy swój barwny „widok” na świat. Farby, pędzel, pleksi i dobre chęci wystarczą by wykonać kolorowy witraż, idealny na poprawę nastroju i ożywienie wnętrza. Inspiracji poszukamy podczas wizyty w Kaplicy Trójcy Świętej, która skrywa unikalne, bizantyńsko-ruskie freski.
Terminy: 29 i 30 listopada

>>> Lekcje dla szkół: Najstarsze zabytki wzgórza zamkowego
Podczas zajęć przeniesiemy się w odległe czasy królów i rycerzy, gdy w miejscu dzisiejszego Muzeum na wzgórzu stał najprawdziwszy zamek. Wspólnie odkryjemy tajemnice zachowanych do dziś średniowiecznych budowli: wieży obronnej i Kaplicy Trójcy Świętej oraz poznamy najważniejsze elementy twierdz warownych.
Terminy do ustalenia z Działem Edukacji Muzeum Narodowego w Lublinie

>>> Warsztaty rodzinne: Ozdoby choinkowe ze słomy
Prowadząca Małgorzata Krajewska twórczyni ludowa, zaprezentuje własne tradycyjne ozdoby bożonarodzeniowe. Podczas warsztatów zarówno dorosłych, jak i dzieci włączy do inspirującej i twórczej pracy, której efektem będzie wykonanie pajączka i gwiazdki gotowych do powieszenia na domowej choince.
Terminy: 26 listopada, godz. 12.00

>>> Rodzinne warsztaty cyrkowe
Na wystawie „Oblicza plakatu. Kolekcja Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego” szczególne miejsce zajmuje plakat cyrkowy. Zajęcia nastawione są na współpracę i dobrą zabawę pomiędzy dzieckiem i dorosłym. Warsztaty cyrkowe to świetna zabawa wypełniona różnorodnymi ćwiczeniami przy użyciu rekwizytów cyrkowych prowadzone w taki sposób aby poznane kreatywne zabawy można było wykorzystać później w domu.
Terminy: 19 listopada, godz. 11.30

>>> Pokazy filmowe: „Druga strona plakatu”
Pokazy towarzyszą wystawie czasowej prezentowanej na Zamku Lubelskim zatytułowanej „Oblicza plakatu”.
W powojennej polskiej rzeczywistości, kiedy ulice miast były szare, a analfabetyzm powszechny, plakat był nie tylko najlepszą formą przekazu, ale również jedynym kolorem w krajobrazie polskich miast. To właśnie w tym miejscu, gdzie cenzura znacznie ograniczała możliwości wyrażania artystycznych wizji, plakat stał się sztuką niezwykle ekspresywną, a zarazem subtelną. Polska szkoła plakatu zainicjowała nurt artystyczny, który zmienił kulturę plakatu w całej Europie.
Terminy: 9 listopada, godz. 10.00; 16 listopada, godz. 11.00; 17 listopada, godz. 17.00; 23 listopada, godz. 10.00; 30 listopada, godz. 10.00.


Zapisy na zajęcia prowadzi Dział Edukacji Muzeum Narodowego w Lublinie: edukacja@mnwl.pl

Dni bezpłatnego zwiedzania wystaw stałych: 9, 17, 22, 30 listopada 2023.

Wydarzenia realizowane są dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.