biała-niedziela

Już w niedzielę, 4 czerwca w godzinach 11:00-17:00 na Placu Litewskim w Lublinie studenci i studentki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie organizują finał akcji profilaktycznej pt. „Biała Niedziela”.

Biała Niedziela na stałe wpisała się w harmonogram uczelnianych wydarzeń. Zeszłoroczna edycja, która była pierwszą po pandemicznej przerwie, pokazała jak ważna i potrzebna jest to inicjatywa. Poprzednie edycje wydarzenia organizowanego przez Zarząd Samorządu Studentów wspólnie z organizacjami studenckimi naszej Alma Mater przyciągały rzeszę zaciekawionych mieszkańców.

Biała Niedziela od momentu powstania stanowiła niepowtarzalną okazję do integracji i współpracy studentów z tak wielu kierunków, organizacji uczelnianych i kół naukowych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Tegoroczne wydarzenie zostało zgłoszone przez Samorząd Studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie do III Edycji Konkursu „Lublin Akademicki” i otrzymało dofinansowanie Gminy Lublin. Z tego względu wydarzenie będzie okazją do promocji Lublina jako centrum inicjatyw, miasta przyjaznego środowisku akademickiemu oraz naukowemu, a także promocji osiągnięć studentów, doktorantów oraz naukowców.

Inicjatywa, która organizowana była przez nasz Samorząd od lat, w tym roku przybierze inną niż w poprzednich latach formę i zyska niespotykany wcześniej rozmiar. Wydarzenie będzie trwać przez cały tydzień, w czasie którego mieszkańcy miasta będą mieli dostęp do szeregu wykładów i warsztatów, otwartych dla wszystkich zainteresowanych.

Przez cały okres trwania od 29 maja do 3 czerwca, każdy będzie miał możliwość by poszerzyć wiedzę oraz rozwiać wszelkie swoje wątpliwości w zakresie zdrowia. Szczególnie duży nacisk położony zostanie na tematykę zdrowia psychicznego, którego ochrona w obecnych czasach stanowi szczególnie duże wyzwanie. Wydarzenie będzie zwieńczone finałem, odbywającym się jak co roku na Placu Litewskim, w niedzielę 4 czerwca.

Wtedy to mieszkańcy regionu będą mieli dostęp do szeregu nieinwazyjnych procedur diagnostycznych, porad oraz konsultacji specjalistów takich jak: dietetyk, kardiolog czy stomatolog. Będzie to jedyna w swoim rodzaju okazja, aby skorzystać z pomocy i porad tak wielu specjalistów medycznych w jednym miejscu.

 

Nie tylko dorośli będą mogli wziąć udział w wydarzeniu. Najmłodsi mieszkańcy Lublina również odnajdą tego dnia coś dla siebie! Przewidziane są między innymi pokazy pierwszej pomocy, której podstawy należy przyswajać już od najmłodszych lat.

Dodatkowym elementem, niespotykanym w poprzednich latach, będą wykłady autorytetów w dziedzinie profilaktyki zdrowotnej, które zostaną wygłoszone podczas finału.

 

Wierzymy, że tegoroczna edycja pozwoli szerokiemu gronu osób poszerzyć swoją wiedzę w zakresie profilaktyki i zdrowia. Takie możliwości są dziś niezmiernie ważne, zwłaszcza w świetle szerzącej się dezinformacji. Inicjatywa wpisuje się również w obchody Europejskiej Stolicy Młodzieży, tytułu który w tym roku nosi miasto Lublin, podkreślając ważną rolę Lublina jako ośrodka akademickiego, oraz miejsca realizacji znaczących inicjatyw społecznych.

„Biała Niedziela” organizowana jest przez Samorząd Studentów Uniwersytetu Medycznego w Lublinie we współpracy z organizacjami studenckimi oraz studenckimi kołami naukowymi.

Wydarzenie jest realizowane przy wsparciu finansowym Gminy Lublin w ramach Programu Lublin Akademicki.

Zapraszamy!