Okładka książki Aleksandry Nowak pt.: "Wyp***dalać! Historia kobiecego gniewu".

“Wyp***dalać!

Historia kobiecego gniewu”

Aleksandra Nowak

To wściekłość z przypisami, gniew wpisany w długą historię kobiecego buntu. To kronika ostatnich kilku lat w Polsce, kiedy na nowo zdefiniowano słowo „wkurw”.  Bo dziś już nie czas na płochliwe dopominanie się, grzeczne już byłyśmy. Świetne połączenie eseju, osobistej historii i empatii wobec tych, które krzyczeć już nie mogą.

 Sylwia Chutnik

 Kiedy w 2020 roku trybunał Przyłębskiej zaostrzył prawo aborcyjne, na ulice wyszły tłumy. Setki tysięcy kobiet w dziesiątkach miast głośno upomniały się o swoje prawa. Prawa, których nie miały nigdy.

Aleksandra Nowak była jedną z nich. Tamtymi demonstracjami otwiera swoją prywatną kronikę gniewu, wściekłości i furii.

Autorka przygląda się współczesnej kulturze, tradycyjnemu wychowaniu i religii. Sięgając do własnych doświadczeń, w przejmująco osobistej książce analizuje siłę, której nie sposób powstrzymać.

_________________________________________________

Od autorki: 

Napisałam “Wyp***dalać! Historię kobiecego gniewu” dla mojej mamy, moich babć, moich przyjaciółek. Ale też dla wszystkich kobiet, które wciąż tłumią złość, którym trudno złapać z nią kontakt. Napisałam ją też dla wszystkich dziewczyn, które odważyły się już na publiczną ekspresję swojej wściekłości, między innymi wychodząc na ulice po wyroku pseudotrybunału dotyczącym aborcji. Napisałam ją dla wszystkich kobiet, które nie chcą już dłużej przepraszać za swoją złość.