Okładka książki Tomasza Pietrasiewicza pt. Tajemniczy Lublin. Imaginarium".

“Tajemniczy Lublin. Imaginarium”

Tomasz Pietrasiewicz

 Na niemalże siedmiuset stronach zebrane zostały nietypowe opowieści, których świadkiem był Lublin w ciągu całej swojej historii. Książka wzbogacona jest licznymi, starannie dobranymi ilustracjami. 

  […] Chodząc po ulicach Lublina, czytając teksty, które o nim napisano, przeglądając pożółkłe roczniki miejscowych gazet, wpatrując się w stare mapy miasta, ryciny, czy też jego wyblakłe fotografie, czuję się jak Wędrowiec z Poematu o mieście Lublinie.

Lublin Tajemniczy. Imaginarium jest dziennikiem podróży, intymnym sprawozdaniem z tej wędrówki – jest to mój zielnik i jednocześnie klaser z kolorowymi znaczkami, które wciąż układam na nowo – tworząc migotliwy kolaż z przenikającymi się i wrastającymi w siebie tekstami, obrazami, mapami… Theatrum mundi. Teatr Pamięci. Księga – opowieść o mieście.

Ale odkrywanie historii Lublina jest też wędrówką w mroczną otchłań… W samym jądrze opowieści o Lublinie ukryty jest jeden z najbardziej pierwotnych i fundamentalnych archetypów – motyw walki sił jasności z siłami ciemności. Ten manichejski wymiar historii miasta chyba najgłębiej oddaje jego charakter, jako miejsca wielokrotnego starcia tych dwóch potężnych, antagonistycznych sił. Ujawnił się on też w wielu artystycznych działaniach Teatru „NN”, mających wręcz charakter mistycznych obrzędów…

Imaginarium jest w szczególności wyrazem mojej miłości i wdzięczności dla Józefa Czechowicza i Władysława Panasa, z którymi wędrowałem i odkrywałem Lublin.[…]

 

 Tomasz Pietrasiewicz

 

 Książka została nagrodzona Wawrzynem Pawła Konrada w Konkursie „Książka Roku 2022” oraz nominowana w 63. Konkursie PTWK Najpiękniejsza Polska Książka 2022 roku. 

 

Książka dostępna w Centrum Informacji Ośrodka “Brama Grodzka – Teatr NN” (ul. Grodzka 21).

Centrum jest czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 9:30-16:30.

Cena: 40 PLN.