Okładka książki Rebecci Donner pt. :"Podwójne życie Mildred"..

“Podwójne życie Mildred”

Rebecca Donner 

Premiera: 24 stycznia 2024 r.

Rebecca Donner tworzy biografię niezwykłej kobiety, niemal wymazanej przez historię.

Niezwykle intymna… Dziksza i bardziej wszechstronna niż standardowa biografia…prawdziwy thriller z okrutnym zakończeniem,  by nie wspomnieć o historii kariery Hitlera: od szukającego uwagi bufona do zbrodniczego Führera. 

 New York Times

 

Niezwykła… trzymająca w napięciu, innowacyjna biografia… Książka Donner to zapierająca dech w piersiach opowieść o tym,  jak pojedynczy ludzie mogą znaleźć siłę, by przeciwstawić się ogarniającej ich ciemności.

 Time

 

Donner to skrupulatna badaczka i mistrzyni narracyjnego suspensu…

Oto historyczna biografia, którą czyta się jak literacki thriller.

 Wall Street Journal (Książka roku) 

 

Mildred Harnack. Los sprowadził ją do Niemiec. Była wolną kobietą. Miała wymarzoną pracę. Była zakochana. „Życie jest dobre” – napisała w liście do matki. Był jednak 30 stycznia 1933 roku– Adolf Hitler został właśnie mianowany kanclerzem Rzeszy. I nic już nie było takie samo.

Mildred z przerażeniem obserwuje błyskawiczne dojście nazistów do władzy oraz ich okrucieństwo i barbarzyństwo. Ma jednak nadzieję, że z faszyzmem da się walczyć. Organizuje tajne spotkania ludzi, którzy zostaną członkami największej podziemnej grupy oporu w Berlinie, a gdy wybucha II wojna światowa, zaczyna szpiegować dla aliantów.

Rebecca Donner, praprasiostrzenica Mildred, podjęła się odnalezienia śladów swojej przodkini, która przez całe życie próbowała pozostać anonimowa. Rekonstruuje jej losy i tworzy biografię niezwykłej, odważnej i enigmatycznej kobiety, niemal wymazanej przez historię.

„A ja tak kochałam Niemcy…” – to ostatnie słowa Mildred Harnack wypowiedziane 16 lutego 1943 roku,  chwilę przed położeniem głowyna gilotynie w więzieniu Plötzensee. Była jedyną Amerykanką skazaną na śmierć z bezpośredniego rozkazu Hitlera.