Okładka książki Mariusza Sepioły "Narodowcy. Z ulic na szczyty władzy".

“Narodowcy. Z ulic na szczyty władzy” Mariusz Sepioła

Ta książka nie powstała, by wywołać skandal. Opisuje to, co właśnie wymyka się spod kontroli. 

Robert ciągnie kasę z państwa i robi biznes z „Boga, honoru i ojczyzny”. Jacek latami głosi narodową nowinę z ambony. Grzegorz nie ma nic przeciwko kobietom, a Aleksander przeciw gejom, ale…

Dlaczego ruchy narodowe w Polsce rosną w siłę? Czym urzekają kolejne pokolenia i jakie sztuczki stosują, by nimi sterować? Kto dolewa im politycznego paliwa? I jak to w ogóle możliwe, że prawicowi ekstremiści dochodzą do władzy?

Dziennikarz śledczy Fronstory.pl, autor bestsellerów rusza tropem polskich nacjonalistów, demaskując ich hipokryzję i metody kamuflażu. Nie działa z bezpiecznej odległości – idzie z nimi w marszach, rekrutuje się do ich obozu, ujawnia ich tajemnice. Skorumpowani aktywiści, polityczni karierowicze, ślepi przedstawiciele Kościoła, szeregowi fanatycy „białej rasy” – oto wizja Polski za rogiem.

„Narodowcy” to brutalnie szczery reportaż o narodowym samouwielbieniu, fobiach i uprzedzeniach. O tym, jak podżega się do przemocy i w kim widzi się wroga. Reporterski barometr, który bada polskie emocje i niezabliźnione rany. Opowieść o nienawiści, która w każdej chwili, niczym bomba atomowa, może doprowadzić do kolejnej katastrofy.

——–

Jaka jest polska skrajna prawica? Co ich napędza? W co wierzą? Kogo nienawidzą? Czemu sięgają po przemoc? Na te i wiele innych pytań Mariusz Sepioło odpowiada w książce, od której nie sposób się oderwać. W czasach, kiedy nie tylko przez Polskę płynie coraz wyższa brunatna fala, jest to lektura obowiązkowa. 

Katarzyna Kasia, wykładowczyni, publicystka

 

Człowiek to zagadka – mówi o skinie, który skatował bejsbolem niewinnego chłopaka, nauczycielka stająca w jego obronie. Mariusz Sepioło próbuje wyjaśnić w swojej książce tę zagadkę: jak od skinów grasujących po zmroku na ulicach polskich miast doszliśmy do Roberta Bąkiewicza brylującego 1 sierpnia w Muzeum Powstania Warszawskiego. Gdzie jako społeczeństwo popełniliśmy błąd? Ta książka pomaga znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Szymon Jadczak, dziennikarz śledczy