Okładka książki Justyny Dżbik-Kluge pt. "Śluby (nie)posłuszeństwa. Prawdziwe życie zakonnic."

Justyna Dżbik-Kluge 

“Śluby (nie)posłuszeństwa. Prawdziwe życie zakonnic.”

 Premiera: 23 sierpnia 2023 r.

Justyna, jak o sobie mówi „ateistka z dwójką nieochrzczonych dzieci, w małżeństwie bez ślubu kościelnego”, zagląda za mury żeńskich klasztorów. Rozmawia z zakonnicami i byłą siostrą zakonną. Zadaje trudne pytania o nadużycia, manipulację, pieniądze i władzę.

Autorka próbuje zrozumieć motywacje i decyzje zakonnic, problemy, z którymi się zmagają, ich życie w zhierarchizowanym systemie, w którym łatwo jest czasem stracić z oczu drugiego człowieka. Jak odnajdują się w instytucji rządzonej przez mężczyzn? Co łączy je z kobietami, które nie wybrały tak rygorystycznego życia?

Przez tę książkę prowadzą czytelnika ciekawość i szacunek. Szybko okazuje się, że nie ma jednej opowieści o zakonie. Habit nie odbiera charakteru, nie ujednolica. Justyna Dżbik-Kluge pokazuje człowieka z osobną historią. Życie zakonne, tak samo jak rodzinne, bywa zarówno piękne, jak i rozczarowujące. Na czym polega wolność? Dlaczego na piedestale stawia się poświęcenie, kiedy podporządkowanie jest pokorą, a kiedy wygodą? To tylko kilka pytań, które zostają z człowiekiem po lekturze – Weronika Wawrzkowicz, Rozmawiam, bo lubię

Ta świetna książka pokazuje napięcie, jakie występuje między naszym szybko sekularyzującym się światem a ideą zakonu, opartą na służbie i obowiązku. Justyna Dżbik-Kluge ukazuje zakonnice jako złożoną i nieoczywistą grupę społeczną, nie obawiając się przy tym zadawać trudnych pytań. Lektura obowiązkowa dla wszystkich pragnących zrozumieć współczesny kryzys Kościoła katolickiego – nieważne, czy wierzących, czy przyglądających się z zewnątrz – prof. Karolina Wigura 

Śluby (nie)posłuszeństwa. Prawdziwe życie zakonnic to opowieść o kobiecości za zamkniętymi drzwiami. O wyborze, który w oczach świata jest więzieniem, a dla nich – nielicznych – wolnością do zrozumienia wiary.

 

 Justyna Dżbik-Kluge, dziennikarka radiowo-telewizyjna. Pracowała w Polskim Radiu, Radiu ZET, Radiu Kolor i Radiu 357. Prowadzi Premiery Online Empiku, konferencje, debaty, tworzy podcasty, pisze książki Jest autorką reportażu Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek oraz Jacy byli? Jacy jesteśmy? Opowieść o pamięci, miłości, wartościach i rodzinie, Ratownik. Nie jestem bogiem (z Jarosławem Sowizdraniukiem) oraz książki dla dzieci Praktycznie wszystko. Podpowiednik dla dzielnych dzieciaków (wspólnie z Jarosławem Sowizdraniukiem i Tomaszem Samojlikiem). Ma dwóch synów – Henia i Mariana, którym czyta nie tylko swoje książki.