Okładka książki Magdaleny Kuszewskiej pt. "Gładko".

Magdalena Kuszewska “Gładko”

Premiera: 31 maja 2023 r.

Polacy rzadko mówią o narządach intymnych, ale coraz chętniej je poprawiają. Magdalena Kuszewska rozmawia o zabiegach ginekologii estetycznej i urologii estetycznej z ekspertami: lekarzami specjalistami, psychologami, seksuologami, terapeutami, a także z innymi osobami, w tym takimi, które takim zabiegom się poddały.  Czy zabiegi rozwiązały ich problemy?

 

Jesteśmy narodem wstydliwym. Wstydzącym się i zawstydzającym siebie nawzajem. Oceniającym. Ale czy wstyd to jedyny powód, dla którego poddajemy się takim zabiegom? Jaką rolę w tym wyścigu po doskonałość odgrywają kult młodości i obsesja piękna?

 

 _______________________________________________________________________

 

Dorota Wellman

dziennikarka, osobowość telewizyjna:

 

W naszej kulturze często stosuje się zawstydzanie. Szczególnie dotyczy ono naszego ciała, naszej seksualności i narządów intymnych. W dzieciństwie słyszeliśmy, że te części ciała są brzydkie, brudne, fuj, to samo słyszymy w dorosłym życiu. Tak się rodzi nasz narodowy wstyd intymny. Mamy go w DNA. I o tym jest ta odważna książka.”

 

Prof. Tomasz Sobierajski

socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego:

 

Temat wstydu związanego z zabiegami medycyny estetycznej nie mógł trafić w lepsze ręce.  Ogromne, wieloletnie doświadczenie autorki jako wrażliwej dziennikarki i znajomość poruszanych zagadnień jako ekspertki intymności zaowocowały  niezwykłą książką. Poruszane w niej tematy są ważkie, choć spychane w mroczną sferę wstydu.  Jestem głęboko przekonany, że książka rozpocznie dyskusję na temat naszych dynamicznie  zmieniających się potrzeb w obszarze intymności, seksualności, akceptacji, oceny i samooceny.  Autorka z odwagą opisuje to, do czego wstydzimy się przyznać, edukując  i oswajając czytelnika z tematami tabu.”

 

Joanna Flis

psycholożka, autorka książek (m.in. “Co ze mną nie tak”):

 

Magdalena Kuszewska to autorka, która od lat uczy nas większej wrażliwości wobec samych siebie, robi to z charakterystyczną dla siebie odwagą i lekkością. Tym razem uwrażliwia nas na wstyd intymny, pokazuje, ile jeszcze musimy się nauczyć, rozprawia się z obsesją młodości, która nierzadko rujnuje nam radość z życia we własnych ciałach. To książka poruszająca ważne i rzadko omawiane zjawisko, które dotyka każdego z nas. W dobie wszechobecnego kultu doskonałości Magda przekonuje nas, że prawdziwa radość z własnej seksualności wiedzie przez radykalną akceptację własnej cielesności. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich, których wstyd intymny paraliżuje i zmusza do traktowania swojego ciała w sposób przedmiotowy.

 

(…) To wszystko jest dowodem na to, że główną rolę w odmładzaniu i upiększaniu strefy intymnej grają emocje. W tym… wstyd. Bo na chirurgię estetyczną należy także spoj­rzeć w kontekście kultu doskonałości, dążenia do ideału.I w kontekście społecznej niezgody na starzenie się. Zapraszam do lektury, do łamania tabu i do dyskusji – autorka