Nowości wydawnicze

Okładka książki Joanny Jax "Exodus".

„Exodus” Joanna Jax

Po „Głodzie” i „Wojnie” czas na „Exodus” 

Kolejna część Sagi wołyńskiej bestsellerowej pisarki Joanny Jax!

Ostatni ranking Biblioteki Narodowej nie bez powodu uplasował Joannę Jax w czołówce najpoczytniejszych polskich autorów. Jej cykl Sagi wołyńskiej został doceniony wśród czytelników za mistrzowskie odwzorowanie brutalnych czasów wojny oraz przedstawienie historii ludzi, którzy musieli posunąć się do ostateczności, by przeżyć. W nowej części autorka bierze na tapetę ostatnie lata II Wojny Światowej oraz ówczesne relacje polsko-ukraińskie, nabierające nowego znaczenia z dzisiejszej perspektywy…

Pisarka kolejny raz wrzuca stworzonych przez siebie bohaterów w wir historycznych wydarzeń i zabiera nas w ich dalszą podróż pełną strachu, niepewności i walki o przetrwanie. W którym kierunku losy bohaterów potoczą się tym razem? Przez co będą musieli przejść i co poświęcić, żeby zaznać tak bardzo upragnionego spokój?

Losy bohaterów poprzednich części wkraczają na nowe tory. Wojenna codzienność nie daje im szansy na normalne życie. Joanna Jax wystawia swoich protagonistów na próby pełne bólu, tęsknoty, poświęcenia i silnej miłości. Marta z rodziną wyjeżdża do Lwowa, Nadia przeprowadza się do krewnych Zinowjewów zamieszkujących okolice Łucka, a Andrzej z Marcelem postanawiają wesprzeć oddziały samoobrony, które formują się w wielu miejscach Wołynia, by stawić czoło oszalałym z nienawiści Ukraińcom z UPA. Wissarion przyrzeka zaś sobie, że odnajdzie człowieka, który zniszczył jego życie. Każdy z bohaterów toczy walkę z losem na swój sposób, wszystkich włączy jednak nadzieja na lepsze jutro. 

Armia Czerwona przekracza dawną granicę Polski na wschodzie i wypiera Niemców na zachód, a dowództwo AK przygotowuje się do akcji „Burza”. Wielu partyzantom nie podoba się sojusz z Sowietami, ale liczą, że inne państwa sprzymierzone przeciwko Trzeciej Rzeszy nie dopuszczą do przejęcia Kresów przez Związek Radziecki. Niestety, zwycięstwo nad Niemcami okazuje się klęską dla Polaków i Ukraińców, a bohaterowie rychło przekonują się, że zdobycie Berlina wcale nie zakończy ich problemów. Tytułowa ucieczka staje się jedynym wyjściem dla tysięcy bezbronnych ludzi. 

Joanna Jax oddaje dramatyczną sytuację bratobójczych walk Polaków z Ukraińską Powstańczą Armią, opisując brutalną Rzeź Wołyńską nie zatracając przy tym perspektywy bohaterów – zwykłych ludzi, dla których wydarzenia tamtych lat były rzeczywistością. Obecnie, w obliczu wojny toczącej się na terenach Ukrainy relacje z naszym sąsiadem nabrały nowego znaczenia i pokazały jak dużo siły i determinacji mają w sobie Polacy. Bohaterowie „Exodus” swoją postawą potwierdzili, że te cechy towarzyszyły nam już od dawna…

                                                   więcej o książce 

Zdjęcie książki "Stopy Aniołów".

Premiera 30 listopada

"Stopy aniołów; opowieść o świecie kobiecej mocy"
Karolina Barwicz

Osierocona przez matkę i opuszczona przez ojca w żałobie, poszukująca duchowej tożsamości, Ines powraca do nadmorskiego miasteczka na południu Włoch, nieopodal otoczonej kultem groty archanioła Michała. Pomiędzy spadkiem po ciotce, zagadkową chorobą miejscowych kobiet, intrygującym rzeźbiarzem i studnią w starej willi Ines wpada w sieć wydarzeń prowadzących ją coraz dalej na ścieżce samopoznania. Czy zabytkowa studnia, taneczny obłęd, przypisywany ugryzieniu pająka, owiana legendą jaskinia i linia kobiet w jej rodzinie są ze sobą w jakiś sposób połączone? Poszukując odpowiedzi, zafascynowana roślinnymi recepturami matki, Ines ma nadzieję reaktywować sztukę dawnych ludowych czarownic. Ale ziołowa magia bywa ulotna…

Czy w splątanej pajęczynie istnienia uda jej się odnaleźć zagubioną w dziejach nić przeznaczenia? Jak twierdzi bowiem osobliwa przewodniczka, która pojawia się na jej drodze:

„Tak jak nic na tym świecie nie trwa wiecznie, nic nie jest też na zawsze stracone.”

Karolina Barwicz opowiada wyjątkową historię w wyjątkowy sposób. Nie będziecie w stanie zakwalifikować jej do jednego gatunku, znaleźć jednej tylko narracji czy pojedynczego przekazu. Aby zrozumieć, trzeba przeczytać tę powieść do końca i zanurzyć się w magicznym świecie współczesnego i starożytnego Gargano.

Karolina Barwicz urodziła się w Warszawie w 1980 roku. Z wykształcenia filolog, doktor literatury włoskiej, miłośniczka antropologii religii, kultów Starej Europy i świętej geografii Ziemi.

Twórczyni międzynarodowego projektu AngelsFeetProject. Od kilku lat organizuje transformujące duchowe podróże na półwysep Gargano w południowych Włoszech, do miejsc opisanych w powieści, którą trzymasz w dłoni. W ramach projektu AngelsFeetProject for Women prowadzi retreaty oraz warsztaty kobiece w Polsce i we Włoszech metodą kolażu duszy.

By dowiedzieć się więcej, odwiedź:

www.angelsfeetproject.com

                                                        więcej o książce

Zdjęcie książki Maciej Zdziarskiego "Na skrzydłach. O ludziach, ptakach i radości życia".

Premiera 23 listopada

O ludziach, ptakach i radości życia"
Maciej Zdziarski

Ludzie spacerujący dookoła mogliby sobie dać na wstrzymanie. Czy naprawdę gość z aparatem leżący na środku parku to aż taka sensacja? Gdyby wiedzieli, co jest stawką, nabraliby szacunku. A stawką jest zdjęcie spacerującej zięby. Jeszcze tylko pół metra i będę wystarczająco blisko.

Nad nami znajduje się świat, którego obserwacja koi i łagodzi niepokój. Pogodę ducha możesz znaleźć wszędzie – w szuwarach nad cichym jeziorem, w ogrodzie za domem, na wycieczce. Wystarczy, że uniesiesz głowę.

Na skrzydłach to wyjątkowy zbiór piętnastu rozmów, w trakcie których polscy birdwatcherzy opowiadają o swojej niecodziennej pasji. Niektórzy zrywają się nad ranem, by przed wschodem słońca dotrzeć na miejsce. Inni planują dalekie wyprawy. Wszyscy kolekcjonują zdjęcia, wspomnienia i doświadczenia i opowiadają, jak zmieniło się ich życie, kiedy zbliżyli się do natury.

W rolę przewodnika po świecie rodzimych sikor, egzotycznych kardynałów i barwnych żołn wchodzi Maciej Zdziarski. Dziennikarz i początkujący ptasiarz snuje fascynujące rozważania na temat ludzi, ptaków i radości życia.

 

więcej o książce

 

Zdjęcie książki Magdaleny Kordel pt.:"Zagubiony anioł".

Premiera 9 listopada 

"Zagubiony anioł"
Magdalena Kordel

Gdy Michalina po raz pierwszy spotyka zziębniętą i samotną dziewczynę z maleńkim dzieckiem, widzi w niej cząstkę siebie z przeszłości. Wraz z najbliższymi postanawia podarować jej to, co najcenniejsze – nadzieję na lepsze jutro. Jednak czy Haśka będzie gotowa zaufać aniołom, które los postawi na jej drodze?

 Zagubiony anioł to pełna ciepła historia o tym, że cuda, te małe i te nieco większe, mogą nam się zdarzyć każdego dnia, a szczęściem warto się dzielić nie tylko od święta.

 Magdalena Kordel – jest autorką wielu bestsellerowych książek o tematyce kobiecej. Uwielbia podróżować, czytać i gotować. To podróże, obok codzienności, są inspiracją dla twórczości autorki. I dlatego właśnie jej powieści są tak poruszające i pełne ciepła.

więcej o książce

 

Zdjęcie książki Marzeny Rogalskiej i Aleksandry Kurzak '"Dobrissimo! Opera od kuchni".

Premiera 23 listopada 

"Dobrissimo! Opera od kuchni" Marzeny Rogalskiej i Aleksandry Kurzak

Aleksandrę Kurzak, najsłynniejszą polską śpiewaczkę operową, oraz Marzenę Rogalską, dziennikarkę uwielbianą przez Polki, połączyła miłość do opery. Co wynikło z tego spotkania?

Porywające historie o emocjach i namiętnościach stały się inspiracją do rozmowy o tym, co im w duszy gra. 

Pasjonująca rozmowa o miłości do muzyki, życia i gotowania.

 

Dobrissimo to długie rozmowy prowadzone ciepłym letnim wieczorem przy kieliszku dobrego wina. 

To przyjaźń, która rodzi się niepostrzeżenie podczas zajadania się truskawkowym tortem. 

To wspólne spędzanie czasu na słuchaniu muzyki, pasjonujących rozmowach o niej, na wspólnym gotowaniu i jedzeniu. 

Dobrissimo to esencja tej wyjątkowej książki. 

Bo opera to tak naprawdę życie. To radość bycia razem, którą Aleksandra i Marzena chcą się podzielić z każdym z nas . Przywołując operowe smaczki i rozkoszując się smakami ulubionych, jeszcze parujących potraw, przy pięknie zastawionym stole rozmawiają o rodzinie, przyjaźni, pasji i muzyce, która bywa światłem w najtrudniejszych momentach życia.

 

 

więcej o książce

Zdjęcie książki Jeremiego Przybory w wyborze Michała Rusinka pt.: "Wraz czyli bez:.

Premiera 9 listopada 

"Wraz, czyli bez. Opowiadania i listy z krainy nonsensu" Jeremi Przybora w wyborze Michała Rusinka.

Siostra Odorata z zakonu sióstr solenizantek, przed którą skryć się można jedynie w klasztorze Ojców Azylianów. Czujące zagubienie w górach owczarki nizinne oraz serdelteriery, co to nie biorą do ust parówek. I wreszcie dentysta, który wie, jak odróżnić prawdziwego mężczyznę od mięczaka.

Jeremi Przybora – wirtuoz słowa, artysta o wyjątkowej wyobraźni, poeta uwielbiany przez pokolenia – zaprasza nas do świata, w którym króluje purnonsens. Nieszablonowego wyboru dokonał Michał Rusinek, znawca nonsensu we wszelkiej postaci, sam należący do plemienia przyborian.

Nietuzinkowe skojarzenia, absurdy, popis językowego kunsztu i dowcipu. Bo zdrowy rozsądek jest passé.

Stanisław Barańczak pisał, że purnonsensowa twórczość Jeremiego Przybory pomogła ludziom wyjść „prawie bez szwanku” z ciężkiego nonsensu PRL-u. Ja natomiast jestem głęboko przekonany, że ta twórczość może także pomóc przetrwać nonsensy współczesnej polskiej rzeczywistości

( fragment Wstępu Michała Rusinka).

więcej o książce

Zdjęcie książki pt. Lunch z ludźmi sukcesu".

Premiera 9 listopada 

"Lunch z ludźmi sukcesu" pod redakcją Lionela Barbera w tłumaczeniu Grzegorza Łuczkiewicza

“Financial Times” zaprasza na “Lunch z ludźmi sukcesu” – gość wybiera restaurację, a wydawca reguluje rachunek. Rozmówcy rozluźniają się przy obiedzie i butelce wina, pozwalając sobie na otwartość, autentyczność, a nawet niedyskrecję.

Przed Państwem 52 spotkania z tymi, którzy zmieniają świat. Jakie sekrety zdradzili? Którą restaurację wybrali? Co zamówili? Wszystko jest jawne. To niepowtarzalna okazja, żeby się dowiedzieć, na czym polega tajemnica sukcesu największych.

 Dlaczego Jeff Bezos pracuje przy zwykłym tanim biurku?

Czego z gier komputerowych nauczyła się Melinda Gates?

Jak George Soros zarobił miliard funtów w ciągu jednego dnia?

Dlaczego Paul Krugman laureat Nagrody Nobla, profesor ekonomiii i kontrowersyjny komentator krytykuje Rezerwę Federalną i co mówi o uratowaniu strefy euro?

Co Václav Havel mówił o globalizacji i szalejącym konsumpcjonizmie?

Przedstawione w tej książce portrety ilustrują ewolucję globalnego społeczeństwa i zachodzące w nim rewolucje. 

więcej o książce

Premiera 18 listopada

"Zespół stresu postpandemicznego" Rafał Ohme, Jakub B. Bączek

Nasze mózgi potrafią się adaptować. Są w swoim funkcjonowaniu wręcz genialne. Trzeba jednak przyznać, że to, co się dzieje na świecie ostatnimi czasy, jest dla ludzi bardzo wymagające. W tej książce zastanawiamy się, jakie są i jakie będą skutki pandemii. Zarówno z punktu widzenia neuronauki, jak i treningu mentalnego. Co więcej, podajemy szereg rozwiązań i ćwiczeń, które pomogą nam wejść w tak zwaną „nową normalność”. I to bez Zespołu Stresu Postpandemicznego!

Autorzy:

Rafał Ohme – Ekspert w dziedzinie emocji. Światowy pionier w obszarze neuronauki stosowanej. Prowadzi badania i konsultacje na temat emocji w komunikacji i zarządzaniu. Profesor w Wyższej Szkole Bankowej w Warszawie oraz w Szkole Biznesu na Uniwersytecie Stellenbosch w Kapsztadzie (RPA). Stypendysta Fulbrighta, laureat nagród Prezydenta i Premiera RP, finalista konkursu EY – Przedsiębiorca Roku 2015. Założyciel firmy NEUROHM, która prowadzi badania emocji dla działów HR, sprzedaży i marketingu; oraz RO, która szkoli jak korzystać z neurowiedzy w życiu zawodowym i prywatnym.

Jakub B. Bączek – Trener mentalny Mistrzów Świata i Olimpijczyków, mówca inspiracyjny, właściciel kilku firm, autor ponad 100 publikacji i ponad 20 książek, sprzedawanych dziś w 17 krajach. Napisał kilka bestsellerów, takich jak: Zarobić milion, idąc pod prąd, 25 miniemerytur czy Determinacja (wspólnie z Jackiem Santorskim). Uważa, że marzenia się nie spełniają – marzenia się… SPEŁNIA!

Twórca Akademii Trenerów Mentalnych™, trener mentalny olimpijczyków i złotych siatkarzy, mówca numer 1 w Polsce i przedsiębiorca, który udowodnił swoją skuteczność między innymi w takich projektach jak: STAGEMAN, JBB, Wakacje w Sarandzie czy #MentalPower. Jakub to pasjonat życia, podróżnik, człowiek wolny finansowo.

Zdjęcie książki Doroty Gąsiorowskiej pt. "Opowieści starego lustra".

Premiera listopad 2022

"Opowieść starego lustra" Dorota Gąsiorowska

“Opowieść starego lustra” to historia Alicji, która pracuje w sklepiku z antykami na jednej z klimatycznych uliczek Krakowa. Co roku, patrząc na taniec pierwszych płatków śniegu, cieszy się na nadchodzące Boże Narodzenie. Teraz jednak dziewczyna ma przeczucie, że ten grudzień i te święta okażą się inne niż wszystkie… A kiedy otrzymuje nieoczekiwany prezent – stare, kryształowe lustro – zaczynają dziać się rzeczy, których nie jest w stanie wyjaśnić.

Alicja trafia do dziewiętnastowiecznego dworu i spotyka ludzi, których nigdy nie mogłaby poznać… A później, równie niespodziewanie, wraca do swojego mieszkanka na poddaszu. Choć wydaje jej się, że to był tylko dziwny sen – podróż powtarza się i to kilka razy. W dodatku w życiu Alicji pojawia się dwóch mężczyzn, każdy równie intrygujący. 

Czy dziewczyna będzie w stanie wybrać jednego z nich? Czy to, co wydarzyło się w starym dworze wpłynie na jej współczesne życie? Jakie zadanie przed nią stoi? I dlaczego to właśnie Alicja musi je wykonać?

więcej o książce

audrey-m

Premiera 18 maja

"Audrey Hepburn w blasku sławy "
Juliana Weinberg

Kobieta, której powołaniem była filmowa kariera

„Najważniejsze to cieszyć się życiem, być szczęśliwym, tylko to się liczy” – Audrey Hepburn

Holandia, 1944 rok. Wokoło szaleje wojna. Młodziutka Audrey Hepburn próbuje uciec od rzeczywistości naznaczonej głodem i strachem – tak odkrywa swoją miłość do tańca. Marzy o karierze primabaleriny. Jest jej jednak pisana inna przyszłość.

 więcej o książce

malgorzata-walewska-moja-twarz-brzmi-znajomo

Premiera 18 maja

"Małgorzata Walewska. Moja twarz brzmi znajomo"
Walewska Małgorzata , Ubysz Agata


Małgorzata Walewska od lat zasiada w jury telewizyjnego show Twoja twarz brzmi znajomo.

Ma wspaniały głos, ale nie usłyszysz go w radiu.

Możesz nie wiedzieć, że w 1999 roku brytyjski dziennik „The Times” wytypował ją jako jedną z gwiazd, które oświetlą Polsce drogę w następne tysiąclecie.

 więcej o książce

bitwa-o-madway

Premiera 1 czerwca

"Bitwa o Midway" Symonds Craig

Najważniejsza bitwa morska XX wieku. Początek końca Cesarstwa Japonii.

W historii wojen niewiele jest momentów, w których bieg wydarzeń zmienia się tak gwałtownie i niespodziewanie, jak podczas bitwy o Midway. O świcie 4 czerwca 1941 roku pełna szaleńczej brawury japońska marynarka wojenna rządzi na Pacyfiku. Do zachodu słońca osławiona Kidō-butai, główna grupa uderzeniowa Japończyków, zostanie zatopiona, a inicjatywa na dalekowschodnim teatrze działań wojennych przejdzie po raz pierwszy w ręce Amerykanów.

 więcej o książce