Nowości wydawnicze

Premiera 22 marca 2023 r.
“Swiftowie” Beth Lincoln
Książka, która zachwyci fanów i fanki serialu „Wednesday”! „Swiftowie” Beth Lincon − w rewelacyjnym tłumaczeniu Rafała Lisowskiego − to pełna zagadek, zbrodni i czarnego humoru powieść dla młodzieży (i nie tylko!).
Zresztą, sami przeczytajcie, co myślą o książce znane booktokerki:
Ekscentryczni bohaterowie, wciągająca zagadka i unikalny klimat! „Swiftowie ” posiadają wszystko, co czyni książki middle grade idealnymi dla młodszych i starszych czytelników. Będziecie zachwyceni!
Aleksandra Misior-Mroczkowska, Książkowy Frik
„Swiftowie” to wspaniała powieść dla młodszych i starszych. Przypomina nieco rodzinę Addamsów, ale dodatkowo porusza ważne tematy, a to wszystko w detektywistycznej otoczce, bo przecież zbrodnie nie rozwiążą się same!
Nikola Mańdok, Doktor Book
Dzieci Swiftów uczono, żeby uważały, co czytają. Nawet arcysurowa arcyciotka Schadenfreude byłaby dumna, że sięgacie po „Swiftów”! Zabawna, zaskakująca, cudowna książka!
Marta Lis, Panna Fox
Jako fanka Sherlocka Holmesa mówię: czytajcie „Swiftów”!
Natalia Miśkowiec, Prostymi Słowami

Premiera 22 marca 2023 r.
“Droga smutku” Robyn Gigl
Autorka w walce z systemem o inkluzywny świat
Premiera „Drogi smutku” transpłciowej pisarki Robyn Gigl
Daleko nam do czasów, w których każdy może czuć się bezpiecznie i być traktowany jednakowo. Robyn Gigl jako kobieta transpłciowa wie o tym najlepiej. Własne bóle, doświadczenia, ale i przemyślenia na temat antyinkluzywnego świata przekazuje czytelnikom w formie thrillera „Droga smutku”. Historia transpłciowej prawniczki i bronionej przez nią prostytutki otwiera oczy na niesprawiedliwość, którą rządzi się XXI wiek. Nakładem Wydawnictwa Skarpa Warszawska powieść można czytać już od 22 marca…
Czy rzeczywiście tak wiele się zmieniło w drodze postępu, jaki przyniósł XXI wiek? W wielu państwach ustanowiono prawa korzystne dla tych z nas, którzy są INNI od ogółu. Czy jednak poza otoczką formalną zaszły prawdziwe zmiany? Czy na tyle zmienił się nasz sposób myślenia, żeby za nowymi porządkami szła zmiana myślenia na pozbawiony mowy nienawiści?
Daleko nam do czasów, w których każdy może czuć się bezpiecznie i być traktowany jednakowo. Jako kobieta transpłciowa czuję się dzisiaj nawet gorzej pod tym względem niż piętnaście lat temu, kiedy się ujawniłam. Nadal istnieje ponad sześćdziesiąt krajów, w których można trafić do więzienia tylko za bycie LGBTQ+. Nawet tutaj, w Stanach Zjednoczonych, 4 marca 2023 r. jeden z mówców na Conservative Political Action Conference (CPAC) stwierdził, że „transpłciowość musi zostać całkowicie wyeliminowana z życia publicznego”. Kiedy to powiedział, publiczność biła brawo… – wyznaje Robyn Gigl, autorka thrillera „Droga smutku”.
Transpłciowa prawniczka w obronie transpłciowej prostytutki
„Droga smutku” to thriller prawniczy, zabierający czytelników do świata Erin McCabe – transpłciowej prawniczki, która stara się wieść spokojne i szczęśliwe życie po dokonaniu znaczącej zmiany w życiu. Ale kiedy młoda, ciemnoskóra, transpłciowa prostytutka zostaje oskarżona o zamordowanie syna bogatego polityka, Erin czuje się w obowiązku bronić jej – nawet jeśli zagraża to jej własnej karierze i życiu… Oskarżona dziewczyna twierdzi, że zabiła syna senatora w samoobronie. Okoliczności jednak wskazują na bardziej złożoną i mrożącą krew w żyłach historię, być może powiązaną z innymi brutalnymi morderstwami…
Robyn Gigl, prawniczka i aktywistka, stawia przed czytelnikiem temat złożoności płci, rasy, władzy i opinii publicznej. Przekazuje książkę zaangażowaną społecznie jako przyczynek do dyskursu na temat skorumpowania, ale i odemocjonalnienia współczesnego świata, który tłami najsłabszych, a gloryfikuje agresję i bezprawie, sprzyjając podziałom i izolacji tych, którzy nie wpasowują się do ram i oczekiwań innych.
Przeciwko światu?
Nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego ludziom tak trudno jest zaakceptować innych takimi, jakimi są. Wszystko, co każda osoba transpłciowa lub niebinarna stara się robić, to żyć jak najlepiej. Jeśli nie krzywdzi cię w żaden sposób, to dlaczego nie chcesz, żeby była szczęśliwa na własnych warunkach? – pyta gorzko Robyn Gigl.
Czy książka ta ma być manifestem świata osób transpłciowych wobec systemu i społeczeństwa? A może autorka chciała stworzyć godną reprezentację w literaturze dla osób takich jak ona sama? Czy może chodzi jednak po prostu o normalizację obecności transpłciowości wśród nas? O tym, będziecie musieli zdecydować sami, czytając „Drogę smutku”…

Premiera 22 marca 2023 r.
“Potworem rodzisz się albo stajesz” Tanvi Bervach
Wyścigi rydwanów, morskie stworzenia wyjęte prosto z koszmarów, polityczne spory, walka o przetrwanie i uczucie, które nie powinno się narodzić.
Koral od najmłodszych lat pełni funkcję Najemcy i staje do walki z potworami, aby zapewnić byt swojej rodzinie. Gdy stan jej siostry się pogarsza, postanawia zgłosić się do Wyścigu Chwały – igrzysk, w których udział mogą brać jedynie wysoko postawieni obywatele. Jednym z jej przeciwników okazuje się Dorian, chłopak, który kiedyś był jej przyjacielem.
Arena nie bierze jeńców. Koral rozpoczyna rywalizację, w której stawką jest nie tylko życie, ale również przyszłość.
Każdego dnia ludzie podejmują decyzje pozornie niemające wpływu na ich życie. Jeśli jednak patrzysz w prawo zamiast w lewo, nie wiesz, kogo spotkasz, a kogo przegapisz. Jeśli wybierzesz drogę z dala od głównej arterii, unikniesz koziorożca, ale możliwe, że trafisz prosto w szczypce aquabata. Jeden wybór może pchnąć nas w kierunku, z którego możemy już nigdy nie zawrócić. (fragment książki)
Tanvi Berwah – południowoazjatycka pisarka, która zadebiutowała powieścią Potworem rodzisz się albo stajesz. Ukończyła studia na kierunku literatura angielska na Uniwersytecie w Delhi. Entuzjastka historii i przestrzeni kosmicznej. Jak sama mówi, gdyby nie brak umiejętności matematycznych, zostałaby astronautką.

Premiera 12 kwietnia 2023 r.
"To już moje ostatnie życie" Michał Koterski
Przeleciał mi przed oczami film z życia i zrozumiałem, że jak dzisiaj się nie zatrzymam, to już nigdy nie powtórzy się taka szansa. Umrę tu samotnie. Zaćpam się, zapiję, zachleję na śmierć. To będzie mój koniec.
Michał Koterski
Od czternastego roku życia zażywał narkotyki. W liceum zamiast do szkoły chodził do klubów, gdzie zaprzyjaźnił się z lokalnymi gangsterami. Parę dni przed maturą pilnował ojca, żeby ten nie zapił się na śmierć. Po sukcesie filmu Dzień świra, w którym zagrał Sylwusia, nie było lepiej. Na każdą imprezę przychodził naćpany lub pijany. Były sytuacje, których nie miał prawa przeżyć. Lubił się leczyć, jeździł do ośrodków dla uzależnionych, chodził na terapie, na mityngi. Robił to w jednym celu: aby się „podreperować”, żeby potem „lepiej się zażywało”. Nikt nie wierzył, że uda mu się wygrać z uzależnieniami. Nawet on sam.
Co stało się w jego życiu, że dzisiaj jest „czysty”? W szczerej rozmowie z Beatą Nowicką opowiada o życiu na krawędzi i o swojej przemianie.
Ta historia zabrzmi jak spowiedź z „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”.

Premiera 22 marca 2023 r.
"Dziwo" Zadie Smith, Nick Laird
Wspólnie z tytułowym Dziwem każdy i każda z nas przekona się, jak ważne jest bycie sobą, bo fakt, że się różnimy, czyni świat piękniejszym!
O książce:
Dziwo trafia do nowego domu. To imię już w pierwszych chwilach nadają stworzeniu współlokatorzy, zdziwieni pojawieniem się nieznajomej, cudacznie wyglądającej istoty. (Czy ktoś kiedykolwiek widział świnkę morską w stroju do judo?!) Maud, bo tak naprawdę ma na imię Dziwo, poznaje jednak kogoś wyjątkowego, kto pozwala jej zrozumieć, że bycie innym może nie być wadą, a zaletą – w końcu życie jest za krótkie, by być jak wszyscy!
Jesteśmy pewni, że książka przypadnie do gustu zarówno młodym, jak i starszym odbiorcom. Piękne ilustracje i humor od razu wywołają na twarzy uśmiech.
O autorach:
Zadie Smith – brytyjska pisarka, autorka opowiadań i powieści. Zadebiutowała w 2000 roku powieścią Białe zęby, za którą zdobyła wiele nagród; nakład książki w Wielkiej Brytanii przekroczył milion egzemplarzy. W 2002 roku historia została zaadaptowana przez stację Channel 4 na miniserial telewizyjny. Oprócz powieści Zadie Smith pisze również opowiadania dla „New Yorkera” i uczy kreatywnego pisania na New York University. W listopadzie 2016 roku wyróżniono ją nagrodą literacką niemieckiego dziennika „Die Welt”.
Nick Laird – brytyjski pisarz i poeta. Studiował anglistykę w Sidney Sussex College na Uniwersytecie Cambridge. Eseje, recenzje i wiersze Lairda były publikowane w wielu czasopismach w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, m.in. w „The London Review of Books”, „The Times Literary Supplement”. Po wydaniu debiutanckiego tomu wierszy To a Fault w 2005 roku otrzymał Rooney Prize for Irish Literature.
Tłumacz:
Wojciech Mann – znany polski dziennikarz muzyczny i satyryk, przez ponad pięćdziesiąt lat związany z Programem Trzecim Polskiego Radia, współzałożyciel Radia Nowy Świat. Znany również jako aktor, pedagog, autor tekstów piosenek i prezenter telewizyjny. Dziwo to kolejny z jego znakomitych przekładów opowieści dla dzieci.

Premiera marzec 2023 r.
"Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych" Dan Jones
Dan Jones zabiera nas w epicką podróż od stepów Mongolii po urwiste brzegi Portugalii i od ośnieżonych lasów Skandynawii po rozżarzone piaski Egiptu.
Odkrywamy wielkie stolice późnego antyku, na targach pełnych arabskich kupców wąchamy drogocenne korzenie, a wreszcie wsiadamy na statki szukające nowej drogi do Indii.
Pośród rodzących się i upadających królestwach Jones śledzi także losy zwykłych ludzi żyjących w niezwykłych czasach. A w tym wszystkim szuka odpowiedzi na fascynujące pytanie: jak średniowiecze wpłynęło na kształt współczesnego świata?

Premiera 1 marca 2023 r.
"Nassim N. Taleb: Jak zwodzi nas przypadek – premiera nowego numeru Miesięcznika ZNAK
„The Sunday Times” zaliczył jego książki do najważniejszych po II wojnie światowej, uznanie wobec niego wyraża noblista Daniel Kahneman, a filozof John N. Gray określa go mianem „najbardziej proroczego” dziś autora. Na czym polega fenomen Nassima Nicholasa Taleba?

Premiera 22 marca 2023 r.
"Wielki krąg" Maggie Shipstead
Wielki krąg
Powieść roku według magazynu “Time”
Finalistka Nagrody Bookera
Finalistka Women’s Prize For Fiction
*****
Niebo jest pełne pułapek i pokus
Zachwycająca powieść o pasji, która podrywa do lotu
1914 rok, zachodnie Stany Zjednoczone. Ocaleni jako niemowlęta z katastrofy statku Marian Graves wraz z bratem bliźniakiem trafiają pod opiekę wuja – niespełnionego artysty. Los dziewczyny wydaje się przesądzony aż do dnia, kiedy w miasteczku zjawia się małżeństwo pilotów. Ryk silników, błysk skrzydeł i świadomość, że za ich sprawą można dotrzeć aż za horyzont, na zawsze odmieniają jej życie. By wzbić się w przestworza, jest gotowa poświęcić nawet siebie i brata.
Sto lat później Hadley Baxter dostaje rolę Marian w filmie opowiadającym o jej tajemniczym zniknięciu wśród surowych lodów Antarktydy. Zachłyśnięta życiem i pogubiona w świecie Hollywood aktorka ma wreszcie szansę zerwać z wizerunkiem gwiazdki romantycznych produkcji i bohaterki towarzyskich skandali.
Ma szansę przejąć ster swojego życia i jak Marian ograć los.
Losy tych dwóch kobiet, tak bliskie, choć oddalone od siebie o dziesiątki lat i tysiące kilometrów, splatają się w tej uwodzącej klimatem, olśniewającej opowieści, która zawładnęła wyobraźnią setek tysięcy czytelników i zyskała entuzjastyczne recenzje krytyków na całym świecie.
Opinie o książce:
Wielki krąg to mięsista herstoria, którą czyta się z wypiekami na twarzy. Porywająca opowieść o wielkiej pasji, o jej budującej i niszczącej mocy. Bo choć wiemy, co stało się z Ikarem, wciążpodziwiamy tych, którzy mają odwagę polecieć tak wysoko. Ostrzegam: zarwiecie dla tej książki kilka nocy.
Natalia Szostak
Wielki krąg to historia, która sprawia, że trudno wrócić na ziemię, choć świat w niej opisany jest nadzwyczaj realistyczny. Shipstead z dbałością o każdy szczegół przeplata historie osób oraz epok, w których żyją, przyznając każdej z nich to, co najważniejsze – własny język. To dzięki niemu mamy możliwość prawdziwego doświadczania tego misternie skonstruowanego literackiego wielożycia.
Mateusz Adamczyk
O Autorce
Maggie Shipstead – autorka trzech powieści i zbioru opowiadań, bestsellerów „New York Timesa”. Jej powieść Wielki krąg była nominowana do Nagrody Bookera i Women’s Prize for Fiction. Shipstead jest absolwentką Iowa Writers’ Workshop, stypendystką National Endowment for the Arts i laureatką Dylan Thomas Prize i L.A. Times Book Prize for First Fiction. Mieszka w Los Angeles.

Premiera 8 marca 2023 r.
"Złe. Kobiety w historii III Rzeszy. Prawdziwe historie" Marek Łuszczyna
Reportażysta Marek Łuszczyna dociera do szokujących historii kobiet służących ideom III Rzeszy i ujawnia ich krwawe zbrodnie.
Hermine Braunsteiner – strażniczka obozowa, znana jako „Kobyła z Majdanka”. Za najmniejsze przewinienie zadeptywała swoje ofiary na śmierć. Po wojnie ukrywała się w USA, gdzie odgrywała rolę idealnej pani domu.
Pauline Kneissler – pielęgniarka, bez mrugnięcia okiem selekcjonowała chorych psychicznie „pacjentów”, którzy trafiali do komór gazowych. Uważała, że „śmierć przez zagazowanie nie boli”.
Gertrud Scholtz-Klink – nadkobieta, oficjalna przywódczyni Kobiet Rzeszy, nie kwestionowała władzy mężczyzn i do końca życia wierzyła w narodowy socjalizm. Doprowadziła do sterylizacji swojej politycznej oponentki.
Irmgard Furchner – ulubienica komendanta obozu KL Stutthof, skazanaza współudział w zamordowaniu ponad 11 tysięcy osób. Podczas procesu w 2022 roku siedziała ukryta za ciemnymi okularami. Zarzut, że dopuściła się pomocy w okrutnym morderstwie na więźniach, uznała za bezpodstawny.
Marek Łuszczyna (ur. 1980) – reporter, pisarz; finalista Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki. Autor bestsellerowych książek:
Igły. Polskie agentki, które zmieniły historię,
Zimne. Kobiety, które nazwano zbrodniarkami
oraz Mała zbrodnia. Polskie obozy koncentracyjne.

Premiera 8 marca 2023 r.
"Max Verstappen - biografia nowego króla Formuły 1" Andre Hoogeboom
Najmłodszy kierowca, który kiedykolwiek wystartował w wyścigu Grand Prix
Rekordzista F1, który wywalczył największą liczbę punktów w sezonie 2022
Pierwszy kierowca, który w trakcie jednego sezonu zgarnął piętnaście zwycięstw
Mad Max – zdeterminowany, żywiołowy, odważny i pełen pasji
Od samego początku swojej przygody z Formułą Holender konsekwentnie udowadniał, że w jego wypadku wiek nie gra żadnej roli. Niemal wychował się w padoku – miał dwa lata, gdy rodzice kupili mu plastikowego quada, a jeździć kartami zaczął w wieku czterech lat. W 2015 roku stał się najmłodszym kierowcą w historii, który ścigał się w F1 – debiutował w wieku 17 lat, nawet nie posiadając jeszcze prawa jazdy. Po swoim pierwszym zwycięstwie w Grand Prix w 2016 roku szybko ugruntował swoją pozycję, po drodze mogąc poszczycić się sławą najmłodszego zdobywcy miejsca na podium i najmłodszego kierowcy z najszybszym okrążeniem w wyścigu. Już w 2021 roku podczas szalonego wyścigu Grand Prix Abu Zabi sięgnął po swoje pierwsze mistrzostwo świata w Formule 1 i tym sposobem odebrał tytuł Lewisowi Hamiltonowi, i to na ostatnim okrążeniu sezonu. W 2022 roku został mistrzem po raz drugi z rzędu.
Max ma wszystko, co jest potrzebne kierowcy Formuły: talent, temperament, pewność siebie. I mnóstwo sezonów przed sobą.

Premiera 8 marca 2023 r.
"Dobra żona" Darby Kane
8 marca 2023 nakładem marki Znak Crime ukaże się powieść kryminalna amerykańskiej autorki Darby Kane pt. “Dobra żona”.
Ten międzynarodowy bestseller to książka idealna dla fanów “Zaginionej dziewczyny” i “Dziewczyny z pociągu”, polecana m.in. przez redakcje i portale Huffington Post, PopSugar, Goodreads, Book Page oraz New York Post.
“Toksyczny związek, spirala tajemnic i emocje od pierwszej do ostatniej strony.
Nie sposób się oderwać.”
ALICJA SINICKA
O KSIĄŻCE
Pewnego dnia Aaron, idealny mąż i uwielbiany nauczyciel, znika bez śladu. Jak się wkrótce okazuje, nie jest to pierwszy taki przypadek – na przestrzeni ostatnich lat w okolicy doszło do serii nigdy niewyjaśnionych zaginięć studentek. Mieszkańcy miasteczka zamartwiają się tym, co mogło się stać z ukochanym przez wszystkich Aaronem. Jedynie Lila, jego żona, jest dziwnie spokojna.
„Uwielbiam natrafiać na thrillery takie jak ten autorstwa Darby Kane,
których wprost nie da się odłożyć.”
Taylor Jankins Reid
AUTORKA
DARBY KANE – dawniej prawniczka, dziś nagradzana autorka powieści, w których najważniejszy jest suspens. Mieszka w Kalifornii, gdzie schroniła się przedchłodem rodzinnej Pensylwanii. Kiedy nie pisze książek, można ją znaleźć przed telewizorem oglądającą thrillery, filmy grozy i kryminały.
“Dobra żona” jest już dostępna w przedsprzedaży

Premiera 12 kwietnia 2023 r.
"Żony Beatelsów" Marc Shapiro
18 lutego 2023 roku Yoko Ono, najsłynniejsza kobieta z grona żon Beatlesów obchodzi 90 urodziny!
“Przez wiele lat cały świat mnie nienawidził. Robiono ze
mnie potwora. Musiałam sobie z tym radzić. Inaczej pozostałoby
mi jedynie wycofać się i uciec, a tego wyjścia nigdy nie brałam pod uwagę”.
Yoko Ono w wywiadzie dla Daily Mail Online
Inny cytat z Daily Mail Online świadczy o ironii i poczuciu humoru Ono:
„Nie mogłam rozbić Beatlesów. Takimi małymi dłońmi jak moje nie da się potłuc czterech mężczyzn”.
Czy bycie żoną Lennona, McCartneya, Harrisona albo Starra było szczęśliwym zrządzeniem losu czy raczej przekleństwem?
W swojej muzycznej twórczości Beatlesi odmieniali słowo „miłość” przez wszystkie przypadki. Byli twórcami największych hitów o miłości: „All My Loving”, „If I Fell” czy „All You Need is Love”. Pisali je dla kobiet, będących jednocześnie ich żonami, muzami i towarzyszkami – kochanymi przez muzyków i nienawidzonymi przez cały świat groupies.
Żony Beatlesów żyły w cieniu swoich sławnych mężów, na co dzień stawiając czoła ich nałogom i słabościom. Każdy zna ich jako wielkich muzyków. One poznały wszystkie strony ich osobowości – również te najmroczniejsze.
Poznaj słynną czwórkę z Liverpoolu z zupełnie innej strony. Bo nikt nie wiedział o nich tyle, co ich własne żony.
Żony Beatlesów. Kobiety, które pokochali Lennon, McCartney, Harrison i Starr (autor Marc Shapiro, tłumaczenie Malina Drasek-Kańska) premiera 12 kwietnia 2023 roku.

Premiera 8 marca 2023 r.
"Co ze mną nie tak" Joanna Flis
Dlaczego aż jedna trzecia Polaków nie jest zadowolona ze swojego życia? Dlaczego tak wiele dorosłych osób cierpi na depresje i zaburzenia lękowe? Według szacunków aż 44% naszych rodaków wykazuje cechy lęku uogólnionego, a co czwarty Polak przynajmniej raz w życiu cierpiał na jakieś zaburzenie psychiczne.
„Co ze mną nie tak?” to pytanie, które Joanna Flis często słyszy w swoim gabinecie od pacjentów. „Tworzę udany związek, a czuję się niekochana”. „Mam sukcesy w życiu zawodowym, a uważam siebie za osobę niekompetentną”. „Realizuję swoje cele, a nie daje mi to spełnienia”. Przyczyną tego permanentnego stanu niezaspokojenia może być dziurawy „koszyk potrzeb”.
Koszyk potrzeb to terapeutyczna koncepcja opracowana przez Joannę Flis na potrzeby pracy z pacjentami DDD – dorosłymi dziećmi z rodzin dysfunkcyjnych. Nadopiekuńczość i emocjonalna niedojrzałość rodziców, ich wygórowane oczekiwania wobec dzieci, ale również system szkolny, środowisko, w którym się wychowywaliśmy, budowały dno tego koszyka. Niezaspokojone w dzieciństwie potrzeby sprawiają, że w dorosłym życiu czujemy frustrację i niespełnienie.
Temat dysfunkcyjnych rodzin zaprowadził mnie zdecydowanie dalej, niż początkowo planowałam. Wylał się poza mury rodzinnych domów i okazał zdecydowanie bardziej powiązany z kulturą, w której się wychowywaliśmy, niż mi się wydawało (…). Czułam, że dotykam nas wszystkich – że podczas dzieciństwa przypadającego na okres komuny i transformacji ustrojowej większość z nas doświadczyła różnych dysfunkcji, które objęły swym zasięgiem nie tylko domy, ale i szkoły, Kościół, sąsiedzkie relacje i wszystkie te miejsca, które można by określić jako środowiska ochronne.
– fragment wstępu
Dysfunkcyjne środowisko. Jak wpłynęło na całe pokolenie Polaków?
Co ze mną nie tak? to pierwszy poradnik dla wszystkich osób wychowujących się w dysfunkcyjnym domu, ale również w dysfunkcyjnym środowisku w Polsce w okresie PRL-u i transformacji.
Autorka oddaje głos pokoleniu dzieci wychowanych z kluczem na szyi, za wcześnie dorosłych, chodzących do szkół, gdzie „masz robić, nie myśleć”, a nauczyciel zawsze wie lepiej. Osobom, których potrzeby były latami ignorowane.
Książka została uzupełniona wywiadami ze specjalistami oraz osobistościami ze świata kultury, m.in. Mikołajem Marcelą, Joanną Chmurą, Aleksandrą Piętą, Tomaszem Sobierajskim, Joanną Gutral, Sylwią Chutnik czy Aleksandrą Zbroją.

Premiera 8 marca 2023 r.
"Poczuj się dobrze" Natalia Sosin-Krosnowska
Gonimy za awansem, morderczo trenujemy, dążymy do ciągłego rozwoju, wykreślamy kolejne pozycje z listy zadań.
W social mediach widzimy wytrenowane ciała, uporządkowane domy i magiczne suplementy, które podobno leczą ze wszystkich schorzeń.
To przytłaczające!
Natalia Sosin-Krosnowska przekona Cię, że nie musisz kupować karnetu na siłownię, uczyć się pięciu języków obcych, rzucać wszystkiego i wyjeżdżać w Bieszczady, by Twoje życie było pełne i szczęśliwe. Możesz zadbać o swój dobrostan i osiągnąć mistrzostwo w self-care, wypracowując konkretne, proste i bezkosztowe nawyki.
Poznaj 52 sposoby na lepsze życie bez wydawania majątku.
Wypróbuj choć jeden – od razu poczujesz różnicę.
Może zaczniesz dzień od szklanki ciepłej wody albo spaceru po lesie?
Autorka wszystkie te sposoby sprawdziła na sobie. Czy działają? Tak, i ma to potwierdzenie w badaniach naukowych.
Zmieniaj swoje życie krok po kroku – bez przymusu i superdokładnego planu.
Poczuj się dobrze!
Natalia Sosin-Krosnowska – politolożka, socjolożka, dziennikarka. Od 2014 roku prowadzi program Daleko od miasta na antenie DOMO+. Przez 20 lat pracowała w mediach, m.in. „Polityce” i Polsat News. Współpracowała z magazynami „Madame Figaro” i „Elle”. Porzuciła szybkie miejskie życie na rzecz domu na wsi. Kocha ludzi i chce się z nimi dzielić swoimi sposobami na dobre życie.
W 2021 roku wydała książkę Rozmowy przy stole, będącą efektem jej podróży po najpiękniejszych agroturystykach w Polsce.

Premiera 2023 r.
"Lady Sapiens" Thomas Cirotteau, Jeniffer Kerner i Eric Pincas
Kim jest Lady Sapiens?
Myśleliśmy, że prehistoryczny mężczyzna biegał z włócznią i polował na mamuty, a kobieta dbała o płomień w jaskini i była zbieraczką. Aż do teraz!
Cirotteau, Kerner i Pincas udowadniają, że już w prehistorii kobieta była równa mężczyźnie. Dzięki zaawansowanym technikom badawczym wiemy dzisiaj, jaki tryb życia prowadziła.
Zdecydowanie daleko jej było do obfitych kształtów Wenus – miała atletyczną sylwetkę, by móc z powodzeniem polować, zabijać, opiekować się dziećmi i chorymi. Czy można powiedzieć, że podobnie jak współczesna kobieta godziła pracę z macierzyństwem?
Matka, konstruktorka, lekarka, łowczyni, szamanka.
Kobieta.
Dzięki Lady Sapiens przetrwaliśmy i jesteśmy dziś tacy, jacy jesteśmy.
Na podstawie książki powstał nagradzany film, który można obejrzeć również w Polsce.
„[Autorzy] starają się obalić uproszczony podział ról płciowych, podkreślają postępy w badaniach nad kośćmi, grobami, sztuką i etnografią, często ignorowaną w sferze publicznej”.
„The Guardian”

Premiera 22 lutego 2023 r.
"Jestem Żydówką" Miriam Synger
Jeden rok z życia ortodoksyjnej Żydówki, Polki, patriotki, matki pięciorga dzieci, feministki, kobiety silnej i wrażliwej.
Czy religia daje wolność? Czy można przyzwyczaić się do surowych zasad i czuć się szczęśliwym? Czy bycie Żydówką w dzisiejszej Polsce to przywilej? A może przekleństwo?
Miriam (Maria) Synger w swoim pamiętniku zdradza, czy wszystkie Żydówki golą głowy, czy judaizm dopuszcza związki homoseksualne, jak wyglądają noce spędzane w szałasie wybudowanym w centrum Krakowa, gdzie zdobyć koszerny ser i dlaczego żydowscy mężczyźni dziękują Bogu, że nie urodzili się kobietami.
Nie boi się żyć po swojemu. Nie ogląda się na innych. Z sentymentem wraca do opowieści o silnych kobietach w swoim rodzie i wyjawia, jakie pejsy nosi jej syn.
“Miriam w szczególny sposób przekazuje istotę judaizmu i żydowskiego życia. Jej spostrzeżenia i uwagi wzbogacają i podnoszą na duchu każdego, kto czyta tę książkę. Miriam wnosi wrażliwość, świadomość, a przede wszystkim szczerość, która jest jej wyjątkowym darem dla nas wszystkich.”
Michael Schudrich, naczelny rabin Polski
Miriam (Maria) Synger
Ortodoksyjna Żydówka. Polska patriotka. Matka pięciorga dzieci. Żona. Od urodzenia w Krakowie z czteroletnią przerwą na pobyt w Izraelu i pięcioletnią w Łodzi. Z wykształcenia socjolożka, na co dzień edukatorka żydowska. Prowadzi wykłady, spotkania, warsztaty, zajęcia, zarówno na żywo, jak i online. Od czasu do czasu publikuje artykuły o tematyce żydowskiej. Kształci dorosłych i dzieci. Jej relacje na Instagramie i TikToku (@jestem_zydowka) zyskały ogromną popularność. Miłośniczka lekkiego wiatru i wszystkich kolorów tęczy. W sobotę wyłącza telefon, w grudniu zamiast choinki stawia chanukiję, na wiosnę przebiera się za biedronkę, a w lecie piecze sernik. Nie uznaje tematów tabu. Można spytać ją o wszystko. Prywatnie wnuczka Joanny Olczak-Ronikier, córka Katarzyny Zimmerer.

Premiera 22 lutego 2023 r.
"Wielkie dni małej floty" Jerzy Pertek
Jerzy Pertek kochał morze i związał się z nim na całe życie. Przez ponad 40 lat pisał o wojennych zmaganiach na morzach i oceanach, propagując historię udziału w drugiej wojnie światowej polskiej Marynarki Wojennej i odkrywając przed czytelnikami najbardziej chwalebne i dramatyczne momenty w jej dziejach. Jego książka Wielkie dni małej floty, po raz pierwszy opublikowana już w 1946 roku, miała ogromny wpływ na popularyzację tematyki związanej z udziałem Polaków najpierw w wojnie obronnej 1939 roku, a następnie w walkach na wszystkich wodach świata, aż do upadku III Rzeszy. Zapoczątkowała też życiową przygodę autora z pisarstwem marynistycznym, stając się równocześnie pomnikiem, postawionym polskim marynarzom i ich okrętom.

Premiera 22 lutego 2023 r.
"Wiersze wszystkie. Tom 1" Wisława Szymborska
Senat Rzeczypospolitej Polskiej zdecydował, że Wisława Szymborska będzie patronką roku 2023. Obchodom Roku Szymborskiej towarzyszy wiele wspaniałych wydarzeń, a w ich centrum pozostaje to, co najważniejsze – poezja.
Już 22 lutego na księgarskie półki trafi tom Wiersze wszystkie Wisławy Szymborskiej. Zbiór wierszy noblistki ukaże się nakładem wydawnictwa Znak.
Po raz pierwszy zebrane wszystkie wiersze Wisławy Szymborskiej
Z okazji stulecia urodzin noblistki powstał wyjątkowy zbiór zawierający całą jej twórczość poetycką. Teksty od debiutanckiego Szukam słowa, pomieszczone w czternastu tomach, po wiersze dotąd niepublikowane. Komentarzem opatrzył je wybitny znawca poezji Szymborskiej prof. Wojciech Ligęza; jego posłowie ułatwia poruszanie się po wielości możliwych kontekstów i odczytań tej poezji.
Wiersze wszystkie pozwalają prześledzić ewolucję poetki, odkryć na nowo jej wrażliwość, a także wrócić do ukochanych fraz. Skłaniają, by zatrzymać się i skupić na chwili. Zachwycają przenikliwością, zaskakują aktualnością, ciekawią bogactwem spostrzeżeń.
Poetycki świat Szymborskiej – świat rzeczy drobnych, ułamków codzienności, ale i spraw uniwersalnych, wielkich pytań i wątpliwości – rozpisany na wiele precyzyjnych i sugestywnych utworów, utrwalonych jakby szeptem i przez to dobitnych. A w centrum – człowiek. Ja, ty, każdy i każda z nas. Cud, który nie tak dziwi, jak powinien.
Wisława Szymborska – ur. 2 lipca 1923 r. w Kórniku, zm. 1 lutego 2012 r. w Krakowie. Polska poetka, felietonistka, eseistka, krytyczka i tłumaczka. Laureatka Literackiej Nagrody Nobla (1996) i wielu innych prestiżowych nagród i wyróżnień, m.in. Nagrody im. Goethego (1991), Nagrody im. Herdera (1995), Nagrody Polskiego PEN Clubu (1996), Orderu Orła Białego (2011). Członkini honorowa American Academy of Arts and Letters (od 2001).
Debiutowała w 1945 r. wierszem Szukam słowa, w latach 1953–1981 w „Życiu Literackim” prowadziła dział poezji i stałą rubrykę Lektury nadobowiązkowe. Wydała trzynaście tomów wierszy, z których jeden ukazał się już po jej śmierci. Czternasty, Czarną piosenkę, zbierający wczesne wiersze poetki, opublikowano dopiero w 2014 r. Jej utwory zostały przetłumaczone na ponad czterdzieści języków, sama także tłumaczyła poezję, głównie z francuskiego i niemieckiego.
W kwietniu 2012 r., na mocy testamentu noblistki, powstała Fundacja Wisławy Szymborskiej, która opiekuje się spuścizną literacką poetki oraz przyznaje nagrodę jej imienia, a także prowadzi programy stypendialne i rezydencjalne dla ludzi pióra.
Tom powstał we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej. Partnerem książki jest KBF, operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Premiera 22 marca 2023 r.
"Będzie lepiej. Mika Urbaniak szczerze o uzależnieniu, chorobie i miłości". Mika Urbaniak i Magdalena Adaszewska
22 marca nakładem wydawnictwa Znak Literanova ukaże się książka Będzie lepiej. Mika Urbaniak szczerze o uzależnieniu, chorobie i miłości Miki Urbaniak i Magdaleny Adaszewskiej.
„Niczego nie będę ukrywać”
Mika wychowywała się w blasku reflektorów skierowanych na jej sławnych rodziców: Urszulę Dudziak i Michała Urbaniaka. Nikt nie wiedział o tym, jak bardzo czuła się samotna. Alkohol szybko stał się jej pocieszeniem i ucieczką od codzienności.
Chwilami bywało naprawdę dobrze, czuła się szczęśliwa, brylowała wśród znajomych, pędziła za miłością.
I nagle pojawiały się lęk i wszechogarniający ból. Nie pomagał już nawet alkohol.
Pragnęła tylko, żeby wszystko zniknęło.
O chorobie Mika wspomniała po raz pierwszy przypadkiem, będąc w manii. Teraz już z pełną świadomością i mocą mówi o diagnozie: choroba afektywna dwubiegunowa.
Wraz z Miką, przez ponad 20 lat, chorowała cała jej rodzina.
Mika Urbaniak w pierwszej tak szczerej rozmowie opowiada o swoim uzależnieniu, chorobie i miłości, która uratowała jej życie.
„Uratowałam siebie też ja sama, kiedy zrozumiałam, jak bardzo chcę żyć”
O AUTORKACH:
Mika Urbaniak
Piosenkarka, autorka tekstów i muzyki, malarka. Córka ikon jazzu, Urszuli Dudziak i Michała Urbaniaka.
Eksperymentuje z różnymi stylami muzyki, od popu i jazzu, przez hip-hop i rap, po neo-soul, R&B oraz blues. Od lat koncertuje na całym świecie. Występowała z takimi artystami jak: Andrzej Smolik, Lenny White, Tom Browne, Al McDowell, Richard Bona, Grzegorz Markowski, Hiram Bullock, a także z Quincy’m Jonesem i jego big bandem, u boku m.in. Chaki Khan.
Swój pierwszy solowy album Closer stworzyła z Troyem Millerem, który współpracował m.in. z Amy Winehouse. W 2010 roku krążek został nagrodzony Fryderykiem za najlepszy album. Uznanie zdobyły także jej późniejsze płyty Follow You, Once in a Lifetime oraz najnowszy Art Pop, które wyprodukowała razem z Victorem Daviesem.
Jako malarkę wyróżnia ją niesamowita wrażliwość na światło i cień, która znajduje ujście w wibrującej kolorystyce jej obrazów. Prace Miki prezentowane są na wielu wystawach.
Magdalena Adaszewska
Pisarka, dziennikarka, felietonistka. Autorka dwóch książkowych portretów – Igi Cembrzyńskiej Mój intymny świat oraz Tadeusza Plucińskiego Na wieki wieków amant.
Jest także autorką serii thrillerów: Balsamistka, Córeczka i Ojciec. Prawa filmowe do serii zostały sprzedane jednej z kluczowych stacji telewizyjnych.
Była dziennikarką telewizyjną oraz redaktorką w licznych magazynach dla kobiet, takich jakm.in.: „Twój STYL”, „Elle”, „Pani”. Specjalizuje się również w tekstach publicystycznych poświęconych zagadnieniom z zakresu psychologii i socjologii.
Pisanie jest jej największa pasją.

Premiera 22 lutego 2023 r.
"„Bez wyboru” Agnieszka Płoszaj
22 lutego 2023 swoją premierę będzie miała kolejna powieść kryminalna Agnieszki Płoszaj pt. „Bez wyboru”. Jest to książka idealna dla miłośników powieści kryminalnych z rozbudowanym wątkiem obyczajowych, w której intryga powiązana jest z historią II wojny światowej.
Klimatyczna historia kryminalna, niebezpieczna Łódź i ona: Zoja Sterlak.
Takiej bohaterki potrzebowaliśmy!
Zadziorna, charakterna, odważna i bezkompromisowa. Idealna!
AGNIESZKA LINGAS – ŁONIEWSKA
Potworna zbrodnia.
Namiętność sprzed lat.
I przeszłość, która nie daje o sobie zapomnieć.
W trakcie Festiwalu Światła w Łodzi dochodzi do makabrycznego odkrycia. W jednej z instalacji świetlnych znalezione zostają zwłoki znanej dziennikarki. Na ciele kobiety zabójca wyciął nazwisko młodej śledczej Zoi Sterlak, która rok wcześniej odeszła ze służby w atmosferze skandalu i zaszyła się w rodzinnym Rovinj na wybrzeżu Chorwacji. Zoja wraca do Polski, aby uporządkować swoje sprawy, a jej dawni policyjni partnerzy – w tym Kardas, z którym w przeszłości łączył dziewczynę płomienny romans – przekonują ją, by pomogła im
w śledztwie. Nieczyste interesy, duże pieniądze i namiętności ściągają na Zoję prawdziwe niebezpieczeństwo. Bezkompromisowa policjantka na przekór wszystkiemu angażuje się w rozgrywkę z zabójcą.
Agnieszka Płoszaj – autorka powieści kryminalno-obyczajowych (Czarodziejka, Ogrodnik, Bigamista). Doskonale rozumie, czym jest dobry kryminał, a zwłaszcza jego społeczny kontekst. W swoich powieściach zręcznie splata intrygę z wątkami historycznymi. Prywatnie jest mamą Nataszy i Poli. Kocha malarstwo, absurdalny humor Monty Pythona i dobry film. W życiu kieruje się zasadą, że jak czegoś nie wolno, to trzeba szybko i skutecznie. I zazwyczaj z uśmiechem.

Premiera 8 marca 2023 r.
"Kobiety Capotego" Laurence Leamer
Laurence Leamer zaprasza do najlepszych nowojorskich salonów, pełnych szyku i najpilniej strzeżonych tajemnic, które do dziś budzą silne emocje. 8 marca nakładem wydawnictwa Znak Literanova ukaże się jego książka „Kobiety Capotego. Śniadanie u Tiffany’ego, mroczne sekrety i zdrada w świecie glamour”.
Kim były Kobiety Capotego?
Tworzyły nowojorską elitę, były bywalczyniami salonów i okładek pism takich jak „Vogue” czy „Harper’s Bazaar”. Zdeterminowane, aby zyskać status, majątek lub arystokratyczny tytuł, poślubiły „właściwych” mężczyzn lub były ich kochankami. Każda z nich była ucieleśnieniem ekskluzywnego blichtru w powojennym świecie. W tym elitarnym gronie znalazły się m.in.: ikony mody i stylu Barbara „Babe” Paley oraz Gloria Guinness, włoska księżniczka Marella Agnelli oraz młodsza siostra Jacqueline Kennedy Lee Radziwiłł.
Autor Śniadania u Tiffany’ego
Literacki geniusz Truman Capote zdobył przyjaźń najsłynniejszych kobiet swoich czasów. Pisarz nazywał je „łabędzicami” i traktował jak żywe dzieła sztuki. Doceniał ich sposób na życie, słuchał ich najintymniejszych zwierzeń oraz chętnie korzystał z majątków ich mężów. Z kolei one – piękne, bogate i często nieszczęśliwe znajdowały powiernika w Trumanie, który w bezwzględny sposób je zdradził i wykorzystał ich największe tajemnice.
Na podstawie książki powstaje serial Feud. W role „łabędzic” wcielą się Naomi Watts, Calista Flockhart i Demi Moore.

Premiera 8 lutego 2023 r.
"Lady Gaga. Applause" Annie Zaleski
Piosenkarka. Aktorka. Wizjonerka. Aktywistka. Ikona.
Lady Gaga nie podąża za trendami. Ona je kreuje.
„Za każdym razem, kiedy ktoś mówił mi, że nie jestem dość dobra […], postanawiałam sobie, że nie dam się złamać. Za każdym razem, kiedy słyszałam »nie«, była to dla mnie motywacja, żeby pracować jeszcze więcej”.
(fragment książki, tłum. Maria Kabat)
Choć wizerunek Gagi jest szokujący i nierzadko bulwersujący, tak naprawdę to szalenie pracowita i wytrwała artystka, która skutecznie realizuje wszystkie swoje wizje i plany. W biografii Lady Gaga. Applause znajdziemy wypowiedzi gwiazdy, w których tłumaczy, kim się inspirowała, jak konsekwentnie budowała swoją legendę i jaką cenę płaci za sukces.
Annie Zaleski udowadnia, że Lady Gaga to performerka i absolutna indywidualistka, która wciąż stwarza siebie na nowo i nie obawia się ryzykownych decyzji. Nie sposób zapomnieć o jej „mięsnym” stroju na gali MTV Video Music Awards i afery z połykaniem różańca w teledysku do piosenki Alejandro.
Dlaczego zdecydowała się na takie prowokacje?
Czego najbardziej we współpracy z Lady Gagą żałuje szef wytwórni płytowej Island Def Jam?
Dlaczego to właśnie ją wybrano do roli Patrizii Reggiani w Domu Gucci?
Jaka jest Gaga, gdy schodzi ze sceny?
Nieznane fakty o ikonie muzyki pop. Wypowiedzi jej współpracowników i przyjaciół. Nieznane zdjęcie z jej młodości i początków kariery.

Premiera 22 lutego 2023 r.
"Suplementy" Paulina Ihnatowicz
Paulina Ihnatowicz, dietetyczka kliniczna i prekursorka dietoterapii w Polsce, od lat uczy, jak świadomie i aktywnie dbać o swój organizm w każdej sytuacji. Suplementy to skarbnica wiedzy, w której łatwo i szybko znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania. To jedyny tak intuicyjny i praktyczny poradnik przygotowany przez specjalistkę, której zaufały setki podopiecznych.
Dzięki tej książce:
Dowiesz się, jakie składniki warto wprowadzić do codziennej diety i jak je łączyć, aby najskuteczniej zaopiekować się swoim ciałem i umysłem.
Nauczysz się czytać składy preparatów dostępnych na rynku i rozpoznawać te, które są bezpieczne i skuteczne.
Poznasz składniki, które wesprą twoją walkę z trądzikiem, bezsennością czy stresem.
Dowiesz się też, co może pomóc w łagodzeniu objawów insulinooporności, PCOS oraz chorób tarczycy.
Paulina Ihnatowicz – dietetyczka kliniczna, prekursorka dietoterapii, popularyzatorka wiedzy z dziedziny zdrowego trybu życia i świadomego odżywiania. Doktorantka SGGW. Współtworzy rozwijającą się markę dietetyczną – SanDiet oraz suplementów – Health Labs Care. Prywatnie mama i pasjonatka boksu.

Premiera 8 lutego 2023 r.
"Inteligencja erotyczna. Jak utrzymać bliskość w relacji" Esther Perel
Kultowa książka, która pomogła tysiącom par w nowym zaktualizowanym wydaniu.
Czy namiętność po latach związku jest możliwa?
Dlaczego po pewnym czasie stygnie, choć ludzie wciąż się kochają?
Czy całkowita szczerość w seksie jest naprawdę potrzebna?
Jak sprawić, by rutyna nie stała się pułapką dla erotyki?
I wreszcie jak na nowo obudzić namiętność w związku?
Na te i inne pytania Perel odpowiada w swojej kultowej już książce, która została przełożona na prawie 30 języków i stała się jedną z klasycznych pozycji zarówno w domach, jak i w gabinetach terapeutycznych na całym świecie.
Analizując to, co się dzieje za drzwiami sypialni, znakomita terapeutka prowokuje i podpowiada, jak ponownie zaprosić do związku namiętność.
Dziś, gdy wiele długoletnich relacji zmaga się z wyzwaniami codzienności oraz zostaje poddanych próbom, książka Esther Perel zachęca, inspiruje i uczy pielęgnowania bliskości i intymności w związku, również w przypadku kryzysu.
Mądra, wrażliwa, otwierająca i inkluzywna lektura, która daje szansę na odnowienie relacji.
Za tłumaczenie i konsultację merytoryczną odpowiada psycholożka, psychoterapeutka Magdalena Zielińska, specjalizująca się w terapii par.
Perel oferuje parom w kryzysie wyjątkowe bogactwo doznań.
„Publishers Weekly”
„Inteligencja erotyczna” występuje przeciwko małżeństwu bez seksu.
„The New Yorker”
Szczera do bólu.
„Irish Times”
Esther Perel – psychoterapeutka i autorka bestsellerów „New York Timesa”, autorka jest znana z wygłaszania wnikliwych i oryginalnych opinii o współczesnych związkach. Biegle włada dziewięcioma językami, kieruje praktyką terapeutyczną w Nowym Jorku i pracuje jako konsultant organizacyjny dla firm z listy Fortune 500 na całym świecie. Jej słynne wykłady TED osiągnęły ponad 30 milionów wyświetleń, a jej bestsellerowe książki – „Kocha, lubi, zdradza” oraz „Inteligencja erotyczna” – zostały przetłumaczone na prawie 30 języków. Dowiedz się więcej, śledząc @estherperelofficial na Instagramie, słuchając jej hitowych podcastów „Where Should We Begin?” i „How’s Work?” lub wchodząc na stronę estherperel.com.

Premiera 8 lutego 2023 r.
"Sekcja zwłok – historie z prosektorium" Dr Vincent Di Maio i Ron Franscell
Czy to prawda, że Lee Harvey Oswald, domniemany zabójca prezydenta Johna F. Kennedy’ego, był rosyjskim agentem?
Dlaczego producent muzyczny Phil Spector został uznany za winnego zabójstwa Lany Clarkson, choć wiele wskazywało, że ofiara sama targnęła się na swoje życie?
Co wspólnego z okultyzmem miała słynna „trójka z West Memphis”?
Czy Vincent van Gogh popełnił samobójstwo?
Na te pytania odpowiada doktor Vincent di Maio, który ma za sobą ponad 9000 autopsji. Otwierając przed nami drzwi do prosektorium, zdradza tajemnice i ciekawostki, które zainteresują każdego fana zagadek kryminalnych. Wraz z pisarzem Ronem Franscellem odkrywa wstrząsające historie zmarłych, które bez pracy patologów sądowych zostałyby pogrzebane na zawsze.
Autorzy zapraszają nas do świata koronerów, przysięgłych, świadków i sędziów. Pokazują, że wymiar sprawiedliwości czasem nie radzi sobie z najbardziej skomplikowanymi kryminalnymi przypadkami, a jasne dowody zbrodni często podlegają błędnej ocenie lub manipulacji.
Nasze opinie przydają się bardziej żywym niż umarłym. Tym drugim już nie pomożemy, ale ci pierwsi mogą trafić do więzienia. Żyjących można ochronić przed wirusami i zarazkami. A niewinności można dowieść. Można odpowiedzieć na ważne pytania, tym samym potwierdzając lub podważając zasadność podejrzeń. Dlatego na barkach lekarzy medycyny sądowej spoczywa ogromna odpowiedzialność związana z dochodzeniem do bezstronnych, opartych na faktach i naukowo uzasadnionych wniosków – bez względu na to, czego życzyłaby sobie rodzina, przyjaciele, wrogowie, a nawet sąsiedzi zmarłego. Prawda jest zawsze lepsza niż nasze wyobrażenia.
Doktor Vincent di Maio – amerykański certyfikowany patolog anatomiczny, kliniczny i sądowy z ponadczterdziestoletnim doświadczeniem, ekspert w dziedzinie ran postrzałowych, konsultant patologii sądowej. Weteran Korpusu Medycznego Armii Stanów Zjednoczonych. Brał udział w wielu głośnych procesach, m.in. w ekshumacji ciała Lee Harveya Oswalda. Jest autorem podręcznika Medycyna sądowa, z którego uczą się polscy studenci kryminalistyki.
Ron Franscell – amerykański dziennikarz i pisarz. Za książkę Sekcja zwłok. True crime – historie z prosektorium był nominowany do Edgar Award przez stowarzyszenie Mistery Writers of America, a jego The Darkest Night zdobyła w 2007 nagrodę książki roku magazynu „ForeWord Reviews” w kategorii true crime.

"O tyranii" Timothy Snyder
Najlepsza powieść graficzna 2021 według „New York Timesa” i jedna z najważniejszych książek ostatnich lat w wydaniu zilustrowanym przez Norę Krug.
Historia się nie powtarza, ale udziela lekcji. Timothy Snyder wraca do najmroczniejszych momentów XX wieku i daje dwadzieścia rad, jak stawiać opór rządom tyranów oraz dbać o wolność i prawdę.
„O tyranii” Snydera to przełomowa książka o tym, jak przeciwstawiać się autorytaryzmowi. Niestety nawet dziś, w XXI wieku, wciąż rezonuje jako dzieło na wskroś trafne i aktualne.
Wyróżniaj się. Podążać za innymi jest łatwo. Robiąc lub mówiąc coś innego niż większość, możesz czuć się dziwnie, ale to uczucie niepokoju jest warunkiem wolności.
Bądź dociekliwy. Sprawdzaj informacje samodzielnie. Weź odpowiedzialność za wiadomości, które przekazujesz innym. Nie bądź z góry posłuszny.
„Nie istnieje bardziej zwięzła, głęboka i istotna książka na ten temat. Arcydzieło Snydera w sposób oszałamiający przypomina o niezliczonych, podstępnych formach, jakie przybiera ucisk. Książka O tyranii, teraz pięknie zilustrowana przez Norę Krug, jest zwiastunem tego, na co musimy być przygotowani i z czym musimy walczyć”.
J.J. Abrams, reżyser filmowy
„Graficzne wydanie O tyranii to coś więcej niż klasyka. To akt oporu – i dar miłości”.
Joshua Oppenheimer, reżyser filmowy
„Książka O tyranii Timothy’ego Snydera już wcześniej była lekturą obowiązkową, ale w wydaniu graficznym, przygotowanym przez Norę Krug, analiza mechanizmów autorytaryzmu, faszyzmu i innych form tyranii wybrzmiewa jeszcze mocniej”.
Shepard Fairey, artysta i aktywista
„O tyranii to jedna z najważniejszych książek naszych czasów, a Krug wzbogaca ten potężny, przystępny tekst Snydera o transcendentne człowieczeństwo. Każdy powinien tę książkę przeczytać i doświadczyć jej, a zawarte w niej lekcje powinny wyryć się w naszych sercach”.
Nate Powell, autor powieści graficznych.

Premiera 25 stycznia 2023 r.
"Mapa kulturowa" Erin Meyer
Dlaczego polskiemu menadżerowi tak trudno dogadać się z zespołem z Indii?
Co to znaczy, że Polacy, Francuzi i Niemcy są przedstawicielami „kultur kokosowych?
Jak dobrze odczytać to, co tak naprawdę mówią nam ludzie z innych krajów i kultur?
Niemiec od razu przejdzie do sedna sprawy, ale kiedy krytykuje cię szef z Wielkiej Brytanii, możesz tego nawet nie zauważyć. W skandynawskim zespole trudno odkryć, kto właściwie jest menadżerem, co jest nie do pomyślenia dla ceniących hierarchię Azjatów. Kiedy różne narody i kultury zaczynają wspólnie robić biznes, czasem naprawdę trudno się dogadać.
W książce znajdziemy wiele skutecznych rad, wskazówek i praktycznych przykładów m.in. rozmówki angielsko-holenderskie, które udowadniają, że uprzejmość ma wiele twarzy. Co Brytyjczycy mówią, a co mają na myśli? Co z tego rozumie Holender?
Mapa kulturowa to książka dla liderów, menadżerów, konsultantów i specjalistów, którzy odkryli, że można świetnie znać język, ale wciąż pozostawać niezrozumiałym. Erin Meyer, opierając się na badaniach i własnej praktyce, przedstawia krok po kroku, jak zrozumieć najczęściej występujące w biznesie trudności komunikacyjne wynikające z różnic kulturowych oraz daje praktyczne wskazówki, jak skutecznie sobie z nimi radzić.
Międzynarodowy bestseller, który pomaga pokonać niewidzialne granice w biznesie.
Erin Meyer – ekspertka badająca wpływ różnic kulturowych na biznes, profesor w prestiżowej INSEAD Business School. Jej teksty publikowały m.in. „Harvard Business Review”, „The New York Times” i Forbes.com. W 2021 po raz trzeci została umieszczona na liście pięćdziesięciu najbardziej wpływowych myślicieli świata biznesu Thinkers50. Wspólnie z CEO Netflixa Reedem Hastingsem napisała bestsellerową książkę Gdy regułą jest brak reguł.

Premiera 25 stycznia 2023 r.
"Włoska balerina" Kristy Cambron
Włoska Balerina to niezwykła historia rozgrywająca się w czasach II wojny światowej, w której splatają się losy primabaleriny, amerykańskich żołnierzy, polskich zakonników zaangażowanych w niesienie pomocy Żydom, a także małej dziewczynki uratowanej z getta. To również, oparta na faktach, przejmująca opowieść o ludziach, którzy dla prawdziwej miłości, przyjaźni i wolności byli skłonni poświęcić wszystko. Kristy Cambron pokazuje, że nawet w samym środku wojennego piekła warto podążać za głosem serca, nie tracić nadziei i szukać światła, które wskaże właściwą drogę.
Mógł zmienić bieg życia innego chłopca w sposób, jakiego sam nigdy nie doświadczył. Gdy sobie to uświadomił, ogarnął go strach, poczuł bowiem, że dom – z powodu tego wszystkiego, o co tu walczy – nie jest tak po prostu za oceanem. Teraz wydało mu się, jakby był położony o milion mil stąd.
(fragment książki)
Kristy Cambron jest mistrzynią malowania ludzkich losów i emocji na tle wydarzeń historycznych. To autorka bestsellerowego Motyla i skrzypiec. Napisała wielokrotnie nagradzane powieści historyczne oraz książki non-fiction o tematyce religijnej. Z wykształcenia jest historykiem sztuki. Od kilkunastu lat prowadzi warsztaty rozwojowe dla kobiet. Mieszka w Indianie wraz z mężem i trzema synami.

Premiera 25 stycznia 2023 r.
"Odkrywanie mindfulness. Szczerze o medytacji uważności" Małgorzata Jakubczak, Katarzyna Kędzierska
Rozwój technologii dał nam wiele, ale i wiele zabrał. Ukradł zdolność skupienia się i koncentracji na wybranym doświadczeniu czy zadaniu. Cierpimy na jeden wielki deficyt uwagi, który coraz bardziej utrudnia nam relacje, naukę, pracę, życie, ponieważ technologia dała nam też wspaniałą… możliwość ucieczki od życia i jego trudów. Możemy uciec na koniec świata, ale zawsze zabierzemy tam siebie.
Gdzie zatem szukać ukojenia w świecie ciągłych zmian i wszechobecnego pośpiechu?
Katarzyna Kędzierska i Małgorzata Jakubczak są przekonane, że najlepszą pomocą na czas chaosu jest mindfulness, czyli praktyka uważności. Dlatego wspólnie napisały książkę, w której dzielą swoim doświadczeniem i krok po kroku wyjaśniają, czym jest właściwie rozumiana i praktykowana mindfulness oraz podpowiadają, jak uniknąć pułapek, rozczarowań i fałszywych nauczycieli.
To naga prawda o mindfulness – odarta z instagramowych filtrów szczera rozmowa dwóch ekspertek, które zmieniły swoje życie dzięki medytacji uważności. Medytacja nie sprawia, że automatycznie staniemy się lepsi – sprawia, że uzyskujemy dystans do swoich doświadczeń, redukuje stres, przynosi harmonię i pozwala zaakceptować siebie.
Małgorzata Jakubczak medytuje od 2006 roku i jest nazywana nauczycielką nauczycieli. Zakładając Polski Instytut Mindfulness, wprowadziła tę praktykę do Polski.
Katarzyna Kędzierska medytuje od 5 lat, w 2020 roku uzyskała tytuł certyfikowanej nauczycielki mindfulness MBSR. Jest założycielką największego w Polsce bloga o minimalizmie – Simplicite.pl oraz autorką książki “Chcieć mniej. Minimalizm w praktyce”.

Premiera 25 stycznia 2023 r.
„Kot Mali” Mala Kacenberg
Poznaj prawdziwą historię wojennej przyjaźni między dziewczynką i kotką.
Ta historia wydarzyła się naprawdę…
Mała Mala przygląda się armii nazistowskich żołnierzy depczących jej świat. Zostaje zamknięta w getcie. Wymyka się z niego, by zdobywać jedzenie dla rodziny. Jest dzieckiem postawionym przed dylematami, które złamałyby dorosłego.
Jak ma powiedzieć rodzicom, że jej brat został zastrzelony? Czy powinna uciekać z Tarnogrodu, wiedząc, że zostawia swojego dziadka na pewną śmierć?
W swoim pamiętniku opowiada o samotności w czasie wojny, kiedy jedyną przyjaciółką jest kotka. Przybłęda okazuje się Aniołem Stróżem ostrzegającym ją przed nazistami. Jej towarzystwo pozwala Mali przezwyciężyć strach, kiedy musi się ukrywać w ciemnym lesie.
KSIĄŻKA NA MIARĘ DZIENNIKA ANNE FRANK
„Kot Mali”, pamiętnik pochodzącej z Lubelszczyzny dziewczynki, pokazuje czytelnikowi prawdziwe oblicze wojny. Kacenberg nie uchyla się przed opowiedzeniem wprost tego, co ją spotkało. To Zagłada widziana oczami dziecka.
„Może zabrzmi to dziwnie, ale jestem przekonana, że [kotka] była prawdziwym (…) Aniołem Stróżem zesłanym z niebios, aby wyprowadził mnie z piekła, które pochłonęło moich bliskich, rodzinne miasto i sześć milionów Żydów. Czym zasłużyłam sobie na anioła i dlaczego właśnie ja?”
Mala Kacenberg (Szorer) – urodzona w 1927 roku w Tarnogrodzie Żydówka ocalała z Zagłady. W swoim pamiętniku opisuje realia drugiej wojny światowej i tragiczną sytuację narodu żydowskiego na Lubelszczyźnie.
“Niezwykła opowieść o przetrwaniu, w której życie Żydów w przedwojennej Polsce i okrucieństwa Holokaustu oglądamy przez soczewkę dziecięcej pamięci”.
Jeremy Dronfield, autor bestsellera „O chłopcu, który poszedł za tatą do Auschwitz”

Premiera 8 lutego 2023 r.
"Diabeł, którego znasz" dr Gwen Adshead
Czy zastanawiali się kiedyś Państwo jak wygląda terapia seryjnego mordercy, albo ile empatii potrzeba, żeby siąść do rozmowy z kimś, kto odciął człowiekowi głowę?
Na te oraz inne pytania odpowiada światowej klasy terapeutka, psychiatrka sądowa – dr Gwen Adshead, w książce: „Diabeł którego znasz. Psychiatria sądowa bez tajemnic”, której premiera odbędzie się 08.02.2023.
Dr Adshead w swojej pracy codziennie spotyka się z ludźmi, których większość z nas bez wahania nazwałaby potworami. Najbrutalniejsi kryminaliści są dla niej pacjentami gabinetu terapeutycznego. Niezależnie od tego, jak okrutne zbrodnie popełnili, musi ich wysłuchać, spróbować ich zrozumieć i im pomóc.
Dzięki tej szczerej i prowokującej książce możemy poznać najciekawsze i bardzo różne przypadki z jej kariery zawodowej – seryjnego mordercę, stalkerkę, podpalaczkę, śmiertelnie groźnego narcyza. Staniemy oko w oko nie tylko ze sprawcami odrażających zbrodni, ale i najtrudniejszymi pytaniami o granice empatii oraz przebaczenia. Czy każdy przestępca zasługuje na drugą szansę?
Książka roku „Sunday Times”, „New Statesman” i „Irish Times”. Bestseller „Sunday Times”.
Nominacja dla najlepszej książki non-fiction do nagrody Złotego Sztyletu przyznawanej przez Stowarzyszenie Pisarzy Literatury Kryminalnej.
„Książka, której nie można przegapić” – „Observer”

„Exodus” Joanna Jax
Po „Głodzie” i „Wojnie” czas na „Exodus”
Kolejna część Sagi wołyńskiej bestsellerowej pisarki Joanny Jax!
Ostatni ranking Biblioteki Narodowej nie bez powodu uplasował Joannę Jax w czołówce najpoczytniejszych polskich autorów. Jej cykl Sagi wołyńskiej został doceniony wśród czytelników za mistrzowskie odwzorowanie brutalnych czasów wojny oraz przedstawienie historii ludzi, którzy musieli posunąć się do ostateczności, by przeżyć. W nowej części autorka bierze na tapetę ostatnie lata II Wojny Światowej oraz ówczesne relacje polsko-ukraińskie, nabierające nowego znaczenia z dzisiejszej perspektywy…
Pisarka kolejny raz wrzuca stworzonych przez siebie bohaterów w wir historycznych wydarzeń i zabiera nas w ich dalszą podróż pełną strachu, niepewności i walki o przetrwanie. W którym kierunku losy bohaterów potoczą się tym razem? Przez co będą musieli przejść i co poświęcić, żeby zaznać tak bardzo upragnionego spokój?
Losy bohaterów poprzednich części wkraczają na nowe tory. Wojenna codzienność nie daje im szansy na normalne życie. Joanna Jax wystawia swoich protagonistów na próby pełne bólu, tęsknoty, poświęcenia i silnej miłości. Marta z rodziną wyjeżdża do Lwowa, Nadia przeprowadza się do krewnych Zinowjewów zamieszkujących okolice Łucka, a Andrzej z Marcelem postanawiają wesprzeć oddziały samoobrony, które formują się w wielu miejscach Wołynia, by stawić czoło oszalałym z nienawiści Ukraińcom z UPA. Wissarion przyrzeka zaś sobie, że odnajdzie człowieka, który zniszczył jego życie. Każdy z bohaterów toczy walkę z losem na swój sposób, wszystkich włączy jednak nadzieja na lepsze jutro.
Armia Czerwona przekracza dawną granicę Polski na wschodzie i wypiera Niemców na zachód, a dowództwo AK przygotowuje się do akcji „Burza”. Wielu partyzantom nie podoba się sojusz z Sowietami, ale liczą, że inne państwa sprzymierzone przeciwko Trzeciej Rzeszy nie dopuszczą do przejęcia Kresów przez Związek Radziecki. Niestety, zwycięstwo nad Niemcami okazuje się klęską dla Polaków i Ukraińców, a bohaterowie rychło przekonują się, że zdobycie Berlina wcale nie zakończy ich problemów. Tytułowa ucieczka staje się jedynym wyjściem dla tysięcy bezbronnych ludzi.
Joanna Jax oddaje dramatyczną sytuację bratobójczych walk Polaków z Ukraińską Powstańczą Armią, opisując brutalną Rzeź Wołyńską nie zatracając przy tym perspektywy bohaterów – zwykłych ludzi, dla których wydarzenia tamtych lat były rzeczywistością. Obecnie, w obliczu wojny toczącej się na terenach Ukrainy relacje z naszym sąsiadem nabrały nowego znaczenia i pokazały jak dużo siły i determinacji mają w sobie Polacy. Bohaterowie „Exodus” swoją postawą potwierdzili, że te cechy towarzyszyły nam już od dawna…