
Na Lubelszczyźnie jest szpital, który kompleksowo leczy endometriozę na NFZ to
1 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ w Lublinie
- Od lipca 2025 r. NFZ refunduje kompleksową opiekę specjalistyczną nad pacjentką z endometriozą.
- To realizacja zapowiedzi Minister Zdrowia Izabeli Leszczyny.
- Dzięki finansowaniu terapii z budżetu NFZ panie skorzystają ze specjalistycznego leczenia bezpłatnie.
Kompleksowy program leczenia endometriozy będzie prowadzony w ośmiu wysokospecjalistycznych ośrodkach w Polsce, w tym w 1 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką SP ZOZ w Lublinie.
Co to jest endometrioza?
Endometrioza występuje, gdy endometrium (błona śluzowa naturalnie wyściełająca jamę macicy) rozrasta się poza jamę macicy, w jamie otrzewnej, jajnikach, jajowodach. Towarzyszy jej ból w podbrzuszu, zwłaszcza podczas menstruacji, oraz zaburzenia płodności. Cierpi na nią nawet co trzecia kobieta na świecie.
O endometriozie może świadczyć m.in. bardzo bolesne miesiączkowanie, ból podczas stosunków seksualnych, przewlekły ból w obrębie miednicy, ból podczas oddawania moczu lub wypróżnienia, występowanie wzdęć i nudności, a także trudność z zajściem w ciążę.
Endometrioza ma różne postacie, w związku z czym jej skuteczne leczenie musi być kompleksowe.
Kompleksowa opieka specjalistyczna nad pacjentką z endometriozą na NFZ
Od 1 lipca 2025 r. funkcjonuje nowy model opieki nad paniami z endometriozą. To bezpłatny dostęp do kompleksowej diagnostyki tej przewlekłej choroby. Obejmuje również leczenie: zachowawcze, zabiegowe oraz wspomagające zaawansowanej endometriozy. Nowy model opieki został opracowany we współpracy z konsultantem krajowym w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz z ekspertami z tego zakresu.
Teraz opieka nad pacjentkami z endometriozą będzie realizowana na dwóch poziomach. Pierwszy realizowany ma być w poradniach ginekologiczno-położniczych, gdzie rozpoczęte może być leczenie farmakologiczne. W przypadku endometriozy głębokiej – pacjentka zostanie skierowana na wyższy poziom leczenia chirurgicznego – mówi Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Leczenie to będą realizować ośrodki z największym doświadczeniem w diagnostyce i leczeniu endometriozy – dodaje M. Bartoszek.
Gdzie kobiety z endometriozą mogą skorzystać z kompleksowej opieki na NFZ?
Leczenie operacyjne prowadzone będzie w wyspecjalizowanych ośrodkach z największym doświadczeniem w tym zakresie oraz spełniających określone wymagania w zakresie personelu medycznego, wyposażenia w sprzęt i aparaturę medyczną. Efekty leczenia będą monitorowane. Pacjentkom, w zależności od ich potrzeb, zapewnione zostaną: fizjoterapia, wsparcie psychologiczne, konsultacje dietetyczne.
Kompleksowy program leczenia endometriozy będzie prowadzony w ośmiu wysokospecjalistycznych ośrodkach w Polsce. Nie obowiązuje rejonizacja.
Wśród tych 8 placówek jest 1 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ w Lublinie
- Opolskie Centrum Onkologii im. prof. T. Koszarowskiego
- 1 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SP ZOZ w Lublinie
- Szpital Uniwersytecki w Krakowie
- Katowickie Centrum Onkologii w Katowicach
- Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie
- Szpitale Pomorskie w Gdyni
- Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi
- Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu.
Pacjentki, które dotknięte są problemem endometriozy mogą się zgłaszać do poradni leczenia endometriozy w 1 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką SP ZOZ w Lublinie,
al. Racławickie 23. Zapisy do poradni: tel. 81 473 65 80, osobiście w rejestracji (na parterze szpitala skrzydło B).