Zdjęcie gabinetu dentystycznego z pacjentem na fotelu.

Lubelskie – 6 lat z dentobusem. Blisko 17 tys. dzieci i młodzieży skorzystało z leczenia w mobilnym gabinecie stomatologicznym.

Lubelski OW NFZ podsumował funkcjonowanie dentobusa w regionie. Od maja 2018 roku  do chwili obecnej z usług stomatologicznych w dentobusie skorzystało 16 830 dzieci.

Dentobus to w pełni wyposażony mobilny gabinet stomatologiczny. Leczenie w nim jest bezpłatne dla pacjenta, finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia. Świadczenia 

w dentobusie udzielane są wyłącznie dzieciom i młodzieży do ukończenia 18 lat.

Podczas wizyty w mobilnym gabinecie, lekarz stomatolog: wykonuje przegląd zębów, lakierowanie, można tam także wykonać zdjęcie RTG zębów i leczyć próchnicę. Dentysta udziela informacji w zakresie indywidualnej profilaktyki próchnicy. Może też skierować małego pacjenta na dalsze leczenie w innym miejscu.

Leczenie stomatologiczne w dentobusie cieszy się dużym zainteresowaniem, a rodzice chętnie godzą się na udzielanie ich dzieciom świadczeń. Jest to atrakcyjna oferta w szczególności dla mniejszych miejscowości, gdzie nie zawsze jest dostęp do dentysty.

Dentobus jest dobrym uzupełnieniem funkcjonującej w naszym województwie sieci gabinetów stomatologicznych w środowisku nauczania i wychowania – mówi Paweł Piróg, dyrektor Lubelskiego OW NFZ. Od maja 2018  r. ze świadczeń stomatologicznych w dentobusie skorzystało blisko 17 tys. dzieci i młodzieży. Szczególnie cieszy fakt, że ta ilość z roku na rok systematycznie rośnie – od około 1000 dzieci w pierwszym roku funkcjonowania dentobusa, do ponad 6000 w 2023 roku – dodaje dyrektor Piróg.

Dentobus stacjonuje  przy przedszkolach, szkołach podstawowych i zespołach szkół. Co ważne w miesiącach wakacyjnych dentobus również pracuje. Odwiedza m.in. szkoły, w których odbywają się zajęcia dla dzieci, np. w formie półkolonii oraz placówki opiekuńczo-wychowawcze. 

 

Od maja 2018 roku do maja 2024 r. dentobus był w trasie 679 razy, z jego usług skorzystało 16 830 dzieci i młodzieży. Dentobus w województwie lubelskim odwiedził 24 powiaty,  203 miejscowości oraz 301 placówek szkolno-wychowawczych.

Szczegółowy harmonogram miejsc stacjonowania dentobusa dostępny jest na stronie internetowej: https://www.nfz-lublin.pl/

Na Lubelszczyźnie na wizytę w dentobusie można się zarejestrować pod numerem telefonu: 510 233 056.