dziecko-depresja

Kolejne działania miasta Lublin na rzecz zdrowia psychicznego młodzieży

Miasto Lublin szuka realizatorów działań informacyjno-edukacyjnych w zakresie profilaktyki i promocji zdrowia psychicznego w lubelskich szkołach ponadpodstawowych.

Wsparciem objętych zostanie 2,5 tys. uczennic i uczniów lubelskich placówek, 240 nauczycielek i nauczycieli oraz 450 rodziców. Zainteresowane podmioty mogą składać oferty do 19 sierpnia.

– Wraz z nadchodzącym nowym rokiem szkolnym, przygotowujemy się do popularyzowania wiedzy z zakresu zdrowia psychicznego i jego uwarunkowań oraz kształtowania umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych wśród uczennic i uczniów szkół ponadpodstawowych z terenu Lublina. Wsparciem chcemy objąć również rodziców, opiekunów oraz nauczycieli. Stąd ogłosiliśmy konkurs na wybór podmiotów mogących realizować działania z tego zakresu dla grupy ponad 3 tys. osób. Zachęcamy do składania ofert – mówi Anna Augustyniak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin, ds. Społecznych.

Działania realizowane będą w oparciu o autorski projekt przedłożony przez zainteresowane podmioty, który powinien dotyczyć następujących obszarów:

  • poszerzenia wiedzy o zdrowiu psychicznym oraz kształtowania przekonań, postaw, zachowań i stylu życia wspierającego zdrowie psychiczne;
  • budowania konstruktywnego systemu wartości;
  • rozwijania umiejętności radzenia sobie w sytuacjach zagrażających zdrowiu psychicznemu, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki samobójstw.

Projekt wsparcia zdrowia psychicznego młodzieży uwzględnia spójne działania skierowane do wszystkich grup zaangażowanych w proces wychowawczy oraz wartości, które uznaje każda strona, zarówno osoby młode, jak i rodzice, opiekunowie czy nauczyciele. Planowane działania będą zakładały wdrożenie czynników ochronnych wobec emocjonalnych problemów młodzieży oraz efektywnie wspierających zdrowie psychiczne uczniów poprzez budowanie i wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa i łączności ze szkołą. Działania będą prowadzić do tworzenia pozytywnych relacji i umacniania poczucia przynależności do placówki. Projektem będzie objęta także kadra pedagogiczna. Nauczycielki i nauczyciele będą mieć możliwości pogłębiania wiedzy nie tylko o własnych obciążeniach psychicznych, ale również swoich koleżanek i kolegów oraz przede wszystkim uczennic i uczniów. Pozyskają także wiedzę na temat rozwijania umiejętności rozwiązywania tych problemów. Nauczyciele są często pierwszymi osobami, które mogą rozpoznać niepokojące zachowanie u młodzieży szkolnej. Najważniejszą kompetencją w tym kontekście jest dla wychowawców umiejętność obserwowania i dostrzegania trudności, na które trzeba zareagować. Projekt przewiduje również współpracę z rodzicami/opiekunami młodych mieszkanek i mieszkańców Lublina. Wsparciem objętych zostanie 2,5 tys. uczennic i uczniów lubelskich szkół ponadpodstawowych, 240 nauczycielek i nauczycieli oraz 450 rodziców/opiekunów.

Formularz ofertowy oraz wzór oświadczeń i szczegółowe warunki konkursu można pobrać z Biuletynu Informacji Publicznej oraz w Wydziale Zdrowia i Profilaktyki Urzędu Miasta Lublin, ul. Spokojna 2, od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30, w pokoju nr 297. Dokumenty konkursowe można składać do 19 sierpnia.

 Źródło:lublin.eu