
Karta EKUZ – mały dokument wielkiej wagi
Jeżeli wyjeżdżamy za granicę do krajów UE, EFTA lub Wielkiej Brytanii – trzeba pamiętać, żeby mieć ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
Mając przy sobie kartę EKUZ korzystamy z niezbędnej opieki medycznej na takich zasadach jak mieszkańcy danego kraju.
EKUZ można bezpłatnie otrzymać w Lubelskim Oddziale Wojewódzkim NFZ.
W 2024 roku Lubelski NFZ wydał ponad milion EKUZ. Od stycznia do czerwca tego roku – 650 tysięcy kart.
EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, to dokument unijny, który potwierdza prawo do leczenia podczas pobytów w większości krajów europejskich.
Karta EKUZ honorowana jest w:
krajach Unii Europejskiej
Islandii
Liechtensteinie
Norwegii
Szwajcarii
Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Warto pamiętać, że karta jest ważna także na terytoriach zamorskich:
francuskich: Gwadelupa, Martynika, Reunion, St. Pierre-et-Miquelon i Gujana Francuska
portugalskich: Azory i Madera
hiszpańskich: Baleary i Wyspy Kanaryjskie.
Lubelski NFZ wydaje EKUZ dla Lubelszczyzny i dla całej Polski
Lubelski NFZ wydaje Karty EKUZ w swojej Sali Obsługi Klientów w Lublinie i w Delegaturach w Białej Podlaskiej, Chełmie i w Zamościu. Oprócz tego, w Chełmie działa Centrum Usług Wspólnych NFZ, w którym drukowane są EKUZy dla ubezpieczonych, z całej Polski, którzy złożyli wnioski elektronicznie – mówi Małgorzata Bartoszek, rzecznik Lubelskiego NFZ. Z każdym rokiem więcej osób ma świadomość, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego jest bardzo ważna i daje bezpieczeństwo podczas podróży. W 2024 roku Lubelski NFZ wydał ponad milion EKUZ. Od stycznia do czerwca tego roku było to już 650 tysięcy kart – dodaje Małgorzata Bartoszek.
Zasady korzystania z EKUZ
EKUZ uprawnia do wszystkich świadczeń zdrowotnych za granicą, które są niezbędne ze względu na stan zdrowia do końca przewidywanego pobytu w danym kraju. Z kartą EKUZ nie możemy jednak liczyć na zaplanowane wcześniej leczenie, czyli na przykład bezpłatną operację plastyczną czy zabieg korekty zaćmy.
Korzystając z EKUZ za granicą trzeba przede wszystkim pamiętać, że mamy te same prawa i obowiązki co ubezpieczeni w danym państwie. Jeżeli w tym kraju istnieje obowiązek współpłacenia, to również musimy ponieść takie koszty. Oznacza to, że na przykład we Francji zapłacimy 30% honorarium lekarza, w Austrii – poniesiemy koszt wezwania karetki, w Niemczech – 10 euro za dzień pobytu w szpitalu.
Dodatkowo, zanim skorzystamy z usług lekarza, trzeba sprawdzić, czy honoruje on kartę EKUZ. Podobnie jak w Polsce, za granicą nie wszyscy lekarze mają umowy z państwową ubezpieczalnią,
a tylko w takich możliwe jest leczenie „na EKUZ”.
Przed wyjazdem warto sprawdzić jak działa opieka zdrowotna w danym kraju. Informacje znajdziemy na stronie internetowej – Zasady w poszczególnych krajach / Leczenie w krajach UE/EFTA / Leczenie poza granicami kraju / Dla Pacjenta / Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) – finansujemy zdrowie Polaków
Jak uzyskać EKUZ?
EKUZ można wyrobić osobiście w Lubelskim Oddziale NFZ w Lublinie i delegaturach w Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Można także złożyć wniosek przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP), za pośrednictwem ePUAP lub pocztą tradycyjną. W takich przypadkach EKUZ otrzymamy pocztą na adres wskazany we wniosku.
Wszystkie informacje o tym jak i gdzie wyrobić EKUZ, a także wzór wniosku można znaleźć na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia
Jeżeli składasz wniosek o EKUZ osobiście, kartę odbierzesz od ręki. W innych przypadkach trwa to do 5 dni, ale w miesiącach wakacyjnych okres realizacji wniosku może się wydłużyć.
Zdążyć przed wyjazdem
Najwięcej kart wydajemy przez wakacjami – mówi Małgorzata Bartoszek, rzecznik Lubelskiego NFZ. W ubiegłym roku Lubelski NFZ wydał ponad milion kart EKUZ, z tego ponad 70%, czyli około 700 tysięcy, w miesiącach od kwietnia do sierpnia. Z tego powodu, czas obsługi wniosków złożonych elektronicznie lub korespondencyjnie może się latem wydłużyć. Warto o tym pamiętać, żeby zdążyć zabrać EKUZ na wakacje – przypomina Małgorzata Bartoszek. Natomiast w naszej Sali Obsługi Klientów w Lublinie i w delegaturach wydajemy EKUZ na bieżąco i staramy się, aby obsługa przebiegała jak najsprawniej. Na przykład 2 lipca, czas oczekiwania w kolejce po EKUZ wynosił w Lublinie kilka minut – dodaje rzecznik Lubelskiego NFZ.