Zdjęcie rodziny uprawiającej windsurfing.

Jakimi wodnymi aktywnościami sportowymi warto się zainteresować? 

 

  Sporty wodne to jedne z ulubionych aktywności Polaków podczas wakacji i nie tylko. Wiele osób regularnie pływa na basenie, a w ostatnich latach popularne zrobiły się też deski SUP, windsurfing czy nurkowanie. Na co warto zwrócić uwagę i jakie akcesoria wybrać?

 Deska SUP do pływania na morzu czy jeziorze

SUP, czyli z angielskiego Stand Up Paddle. Mowa o dużej, szerokiej desce podobnej nieco na pierwszy rzut oka do klasycznej deski surfingowej. SUP sprawia jednak bardziej masywne wrażenie i nie ma żagla. Aby pływać, trzeba odpychać się wiosłem na stojąco lub siedząco. Brzmi mało rozrywkowo? Nic bardziej mylnego. SUP przywędrował do nas zza oceanu i z roku na rok widać coraz większe zainteresowanie tą formą aktywności. Jednak faktycznie, jest to raczej spokojna rekreacyjna zabawa i okazja do tego, aby być bliżej natury niż sport dla miłośników adrenaliny.

Na desce SUP raczej ciężko rozwinąć zawrotną prędkość, za to można na niej pływać zarówno w pojedynkę, jak i we dwójkę. Ogromną zaletą jest to, że większość desek jest dmuchana, więc odpada całkowicie problem przechowywania. SUP świetnie sprawdzi się na wakacjach, deskę można schować w bagażniku i napompować za pomocą pompki elektrycznej podłączonej do gniazda samochodu. Deski idealnie nadają się do eksplorowania jeziora czy do swobodnego pływania na otwartych akwenach.

Dobre deski SUP mają dużą wyporność i są bardzo stabilne, dlatego mogą z nich korzystać nawet osoby, które nie miały wcześniej do czynienia z windsurfingiem czy innymi sportami na desce. Nie potrzeba umiejętności balansowania równowagą ani opanowania specjalnej techniki pływania. Wystarczy odpychać się wiosłem w swoim tempie.

Są oczywiście sposoby na to, aby wiosłować jak najbardziej efektywnie, minimalizować opór powietrza i rozwinąć pewną prędkość. Tyle że w deskach SUP zupełnie nie o to chodzi. Stand Up Paddle to przede wszystkim zabawa, tzw. chillout na wodzie i cieszenie się piękną pogodą oraz ładnymi krajobrazami.

 Lepszy SUP czy windsurfing?

SUP jest często porównywany do windsurfingu, ale tak naprawdę to dwie różne rzeczy. Dlatego nie da się jednoznacznie powiedzieć, co jest lepsze. Jeden i drugi sport wymaga pewnej siły, zwłaszcza rąk i ramion. Przy windsurfingu potrzeba trochę wysiłku, żeby manewrować żaglem czy podnieść go z wody, z kolei na desce SUP trzeba nieustannie wiosłować. Na windsurfingu pływa się raczej na morzu, a deski Stand Up Paddle nadają się najbardziej na jezioro czy rzeki o wolnym nurcie.

Deski windsurfingowe są bardziej zróżnicowane pod względem wielkości czy szerokości niż deski SUP, które są raczej uniwersalne, choć oczywiście między poszczególnymi modelami mogą być pewne różnice. Do uprawiania windsurfingu potrzeba wiatru, w przypadku deski z SUP wystarczy wiosło i siła własnych rąk co może być zarówno wadą, jak i zaletą tego sportu.

 Niezbędne wyposażenie do SUP

Żeby móc w pełni cieszyć się przyjemnością z pływania na desce SUP warto wybrać dobre wiosło. Na https://sportano.pl/sup/wiosla-sup każdy miłośnik sportów wodnych znajdzie kompleksowe wyposażenie do swojego SUP. Jeśli zależy ci na dobrej zabawie, warto postawić na sprawdzonego producenta, który oferuje wiosła czy inne akcesoria wykonane z wysokiej jakości materiałów. Najlepsze są wiosła aluminiowe, epoksydowe i karbonowe.

Dla początkujących poleca się wiosła aluminiowe, warto też zwrócić uwagę na samą konstrukcję. Najprostsze są wiosła jednoczęściowe o stałej długości i dużej sztywności. Są też wiosła regulowane, gdzie długość można dopasować do wzrostu oraz wiosła składane, które są najbardziej elastyczne.

 Wybierz odpowiednie wiosła do deski SUP

Wiosła do SUP nie są drogie, to jednorazowy wydatek rzędu kilkuset złotych i takie wyposażenie spokojnie posłuży ci przez wiele lat. Najlepsi producenci to na przykład Starboard, Fanatic, Aquastic, Aqua Marina, JP-AUSTRALIA. Co jeszcze jest ważne przy kompletowaniu sprzętu do SUP? Jeśli masz już pewne doświadczenia z pływaniem na desce, to można zastanowić się nad lepszym dopasowaniem SUP do swoich potrzeb i wagi. Im cięższa osoba, tym szerszy i bardziej wyporna musi być deska.

Równocześnie takie deski są też polecane zwykle dla początkujących osób i to nawet w przypadku małej wagi użytkownika. Niestety większa stabilność to również mniejsza dynamika i gorsza zwrotność co może mieć kluczowe znaczenie na przykład podczas pływania na morzu czy rzece, gdzie trzeba omijać różne przeszkody takie jak kamienie, gałęzie czy wystające korzenie drzew. Przyjmuje się, że bardziej doświadczeni i zaawansowani użytkownicy powinni wybierać deski nieco węższe i lżejsze, które dają więcej możliwości podczas zabawy na wodzie.

 Inne ciekawe sporty wodne

Są ludzie, którzy od przebywania w wodzie, wolą eksplorować to, co znajduje się pod jej taflą, bliżej dna. Nurkować można na wiele sposobów, żeby na przykład zrobić to z butlą, potrzebny jest ukończony kurs i odpowiednie umiejętności, więc nie jest to sport dla każdego. Dużo tańsze i znacznie mniej wymagające jest nurkowanie z fajką, czyli tzw. snorkeling.

Tutaj tak naprawdę wystarczy umieć pływać, chociaż wcale nie trzeba wykazywać się znajomością specjalnej techniki, bo zwykle nurkuje się z płetwami, które znacznie ułatwiają poruszanie się w wodzie. Żeby uprawiać snorkeling, potrzebne są płetwy, fajka do oddychania oraz maska z zasłoniętym nosem, aby nie zachłysnąć się wodą.

To również podstawowa różnica między takim wyposażeniem a akcesoriami przeznaczonymi do pływania. Pływacy potrzebują odkrytego nosa, bo podczas intensywnego wysiłku i wynurzania się z wody często napiera się powietrze nosem, a nie ustami, aby zminimalizować ryzyko zachłyśnięcia się wodą.

 Zadbaj o okulary lub wybierz maskę do pływania

Pływanie to wciąż najpopularniejszy sport wodny, który równocześnie można określić mianem najbardziej wymagającego pod względem kondycji oraz techniki. Pływa się najczęściej na zamkniętych basenach, a najważniejsze akcesoria to bez wątpienia kąpielówki, czepek i okulary lub maska do pływania. Na https://sportano.pl/plywanie/okulary-i-maski-do-plywania każdy pływak znajdzie dla siebie odpowiednie akcesoria.

Większość osób wybiera okulary, które mają mały rozmiar i bez trudu zmieszczą się do plecaka. Jednak niektórzy wolą maski pływackie, które są nieco bardziej zabudowane. Na pierwszy rzut oka maska pływacka może nieco przypominać tę do nurkowania, ale nie ma zakrytego nosa, więc można swobodnie oddychać nawet przy intensywnym wysiłku.

Najlepiej jest przymierzyć kilka różnych modeli, bo okulary i maski mają bardzo różne kształty i jest to kwestia indywidualnego dopasowania do twarzy. Źle dobrane okulary będą uwierać, mogą przeciekać czy parować, co odbiera sporo przyjemności z pływania.

Jak widać, miłośnicy zabawy w wodzie mają wiele opcji do wyboru – można pływać na windsurfingu na otwartych wodach czy w zatoce, na jeziorze nieźle sprawdzi się SUP, który może być ciekawą alternatywą dla klasycznego kajaka, a do pływania czy nurkowania trzeba zaopatrzyć się przede wszystkim w okulary pływackie lub maskę. Wybierz dobrej jakości sprzęt sportowy i ciesz się ulubioną aktywnością sportową.

 Źródło informacji: Sportano