tydzien-szczepien

Europejski Tydzień Szczepień

24 kwietnia 2024 r.

 Lubelski Oddział NFZ

W dniach 21 – 27 kwietnia obchodzimy Europejski Tydzień Szczepień 2024. Inicjatywie patronuje Światowa Organizacja Zdrowia. Celem wydarzenia jest zwiększenie świadomości społecznej na temat szczepień oraz podkreślanie ich znaczenia w ochronie naszego zdrowia na każdym etapie życia.

24 kwietnia zapraszamy do Sali Obsługi Klientów Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ na dwa spotkania poświęcone tematyce szczepień.

Ważne jest aby informacje na temat szczepień i szczepionek czerpać z wiarygodnych źródeł, tj. od pracowników medycznych, lokalnych instytucji sanitarnych albo w NFZ – mówi Paweł Piróg, dyrektor Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Dlatego też, jutro w „Środę z Profilaktyką”, której tematyka jest poświęcona szczepieniom zaprosiliśmy do współpracy ekspertów Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, a także z Lubelskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej i Uniwersytetu Medycznego w Lublinie – dodaje dyrektor Piróg.

Spotkanie z ekspertami stacji sanitarno-epidemiologicznych

W środę, od godziny 8.30 do 10.30 zapraszamy na spotkanie z ekspertami z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

Podczas spotkania będzie można dowiedzieć się:

  • jak chronić się przed chorobami zakaźnymi

  • jak wygląda kalendarz szczepień dzieci

  • czy choroby wieku dziecięcego zagrażają dorosłym i czy warto stosować w związku
    z tym szczepienia przypominające?

  • o jakich szczepieniach należy pamiętać przed egzotyczna podróżą?

Przewidziany też jest quiz wiedzy na temat szczepień, będzie także można sprawdzić w specjalnym urządzeniu czy prawidłowo myjemy ręce.

 

Spotkanie z farmaceutami

Od godziny 11 do 14 na temat szczepień i samych szczepionek będą rozmawiać z naszymi klientami farmaceuci z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i z Lubelskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej.

Farmaceuci są bardzo ważnym wsparciem w procesie zapewnienia bezpieczeństwa epidemiologicznego. Akcję szczepień w aptekach rozpoczęliśmy w reakcji na pandemię – mówi Paweł Piróg, dyrektor Lubelskiego OW NFZ. Aktualnie w aptekach można zaszczepić się nie tylko przeciwko COVID 19, ale także przeciwko grypie i pneumokokom. W naszym regionie mamy 26 umów na wykonywanie szczepień w aptekach – dodaje dyrektor Piróg.

Szczepionki mogą odegrać kluczową rolę w utrzymaniu naszego zdrowia i zdrowia naszych bliskich. Podobnie jak zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, regularne badania kontrolne, szczepionki są filarem dobrego zdrowia.

Przyjdź w środę 24 kwietnia do Sali Obsługi Klientów NFZ w Lublinie przy ul. Nadstawnej 2-4 i upewnij się „Dlaczego warto się szczepić”.