Grafika o tematyce zdrowotnej

GUS: choroby serca zabijają najczęściej. Choroba otyłościowa podnosi ryzyko wielokrotnie

  Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 2023 roku choroby układu krążenia pozostają najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce [1]. Szczególnie wysokie ryzyko dotyczy osób chorujących na otyłość, u których powikłania sercowo-naczyniowe występują znacznie częściej. Najczęściej są to: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, niewydolność serca, choroba wieńcowa czy żylna choroba zakrzepowo-zatorowa. Leczenie choroby otyłościowej to klucz do skutecznej profilaktyki w tym obszarze.
 
Pacjenci z chorobą otyłościową są szczególnie narażeni na powikłania sercowo-naczyniowe, w tym:
 
niewydolność serca (ryzyko wyższe o 200%),
nagły zgon sercowo-naczyniowy (ryzyko wyższe aż o 4000%),
chorobę zakrzepowo-zatorową (ryzyko wyższe o 200-300%),
udar niedokrwienny mózgu (ryzyko wyższe o 64%),
migotanie przedsionków (ryzyko wyższe o 50%) [2].
 
„Statystyki są jednoznaczne. Choroba otyłościowa istotnie zwiększa ryzyko zawałów serca, udarów mózgu i przedwczesnych zgonów. Każdy dzień zwłoki w diagnozie i leczeniu oznacza większe zagrożenie dla zdrowia i życia pacjentów. Dlatego tak ważna jest rola kardiologów, którzy widząc konsekwencje choroby otyłościowej, mogą postawić właściwą diagnozę, a następnie skierować pacjenta do specjalisty zajmującego się leczeniem otyłości” – podkreśla Ewa Godlewska, prezes FLO – Fundacji na rzecz Leczenia Otyłości.
 

Otyłość i choroby serca – śmiertelny duet

Nadmiar tkanki tłuszczowej obciąża układ sercowo-naczyniowy. Wystąpienie zawału serca u kobiet z BMI >29 kg/m2 jest 3-krotnie wyższe w porównaniu z kobietami o prawidłowym BMI. Ponad 80% pacjentów z chorobą niedokrwienną serca ma nadwagę lub otyłość [3]. Jednym z najczęstszych powikłań sercowo-naczyniowych u osób z chorobą otyłościową jest nadciśnienie tętnicze. Częstość jego występowania wynosi u chorych na otyłość to około 80%, podczas gdy w populacji z prawidłowym BMI odsetek osób z nadciśnieniem nie przekracza 45% [4]. Warto podkreślić, że otyłość odpowiada nie tylko za koszty zdrowotne, ale stanowi aż 23% kosztów systemowych leczenia chorób sercowo-naczyniowych [5].
 

Leczenie choroby otyłościowej to ratunek dla serca

 
Kluczowe dla zmniejszenia powikłań sercowo-naczyniowych jest skuteczne leczenie choroby otyłościowej dzięki modyfikacji stylu życia, wsparciu psychologicznemu, leczeniu chirurgicznemu lub farmakologicznemu [6].
 
Największe na świecie badanie SELECT wykazało, że semaglutyd w dawce 2,4 mg zmniejsza ryzyko poważnych incydentów sercowo-naczyniowych o 20% w porównaniu z placebo, redukując m.in. liczbę hospitalizacji z powodu zawału (-28%), zgonów ogółem (-19%) i przypadków niewydolności serca (-18%). W badaniu wzięło udział ponad 17 tys. osób z 41 krajów. Równie imponujące wyniki przyniosło badanie SCORE obejmujące niemal 28 tys. pacjentów z otyłością i chorobą sercowo-naczyniową. Ryzyko zgonu, zawału lub udaru spadło o 57%, poważnych incydentów sercowych o 45%, a ogólna śmiertelność aż o 86% [7].
 
Więcej o powikłaniach sercowo-naczyniowych wynikających z choroby otyłościowej w wideo kampanii „Otyłość to choroba. Nie oceniaj, nie odchudzaj, tylko lecz” Fundacji na rzecz Leczenia Otyłości: https://www.youtube.com/watch?v=bEEzc9-238c.
 
[1] Zgony według przyczyn w 2023 roku. Główny Urząd Statystyczny. Dostęp: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ludnosc/statystyka-przyczyn-zgonow/zgony-wedlug-przyczyn-okreslanych-jako-garbage-codes-w-2023-roku,3,8.html.
 
[2] Raport „Choroba otyłościowa – wyzwania społeczne, kliniczne i ekonomiczne”. Dostęp: https://flo.org.pl/index.php/raporty/ (01.08.2025).
 
[3] Raport „NFZ o zdrowiu. Otyłość i jej konsekwencje”. Warszawa 2024.
 
[4] Raport „Choroba otyłościowa – wyzwania społeczne, kliniczne i ekonomiczne”. Dostęp: https://flo.org.pl/index.php/raporty/ (01.08.2025).
 
[5] Raport „Otyłość. Skala zjawiska i konsekwencje. Założenia do stworzenia planu strategicznego redukcji otyłości w Polsce”. Warszawa 2024.
 
[6] Tamże.
 
[7] https://www.mp.pl/nadwaga-i-otylosc/przeglad-badan/363075,stosowanie-semaglutydu-u-osob-bez-cukrzycy-z-nadwaga-lub-otyloscia-i-choroba-sercowonaczyniowa-nowe-perspektywy-zapobiegania-zdarzeniom-sercowonaczyniowym-w-swietle-wynikow-badania-select 
 
Źródło informacji: Fundacja FLO