diety NFZ strona startowa

NFZ. 760 tysięcy osób w całym kraju korzysta z portalu Diety NFZ

Chcesz utrzymać wagę, a nie masz pomysłu na zdrowe odżywianie? Chciałbyś rozpocząć dietę o ustalonej kaloryczności, ale nie wiesz, jak skomponować posiłki? Z pomocą przychodzi portal Diety NFZ. Znajdziesz tam 8 tysięcy przepisów i 11 planów żywieniowych, które dopasujesz do swoich potrzeb i preferencji. Usługa jest całkowicie bezpłatna.

 

Portal Diety NFZ (www.diety.nfz.gov.pl) tylko w tym roku odnotował 11 milionów odsłon. Zarejestrowało się na nim 760 tysięcy użytkowników, a każdy z nich ma dostęp do diety dostosowanej do swoich potrzeb. Od lipca każdy osoba, ustalając swój plan diety, ma możliwość zaznaczenia produktu (m.in. gluten, laktoza), który chce wyeliminować z proponowanego jadłospisu.

Na użytkowników czekają na portalu plany żywieniowe przygotowane przez dietetyków, które można i warto stosować przy konkretnych schorzeniach. Można tam znaleźć również specjalistyczne porady oraz materiały promujące zdrowe nawyki. Osobną wartość stanowią e-booki z poradami i przepisami kulinarnymi. Korzystanie z zasobów portalu jest całkowicie darmowe.

 

Dieta dopasowana do potrzeb

Użytkownik portalu Diety NFZ ma do wyboru aż 11 planów żywieniowych: klasyczny, nadwaga i otyłość, wege, cukrzyca, hashimoto, depresja, zaparcia, nadciśnienie, senior, rodzina i PCOS. Własne konto w portalu pozwala określić kaloryczność diety, dostosować ją do potrzeb jednej osoby lub całej rodziny z uwzględnieniem osobnej kaloryczności dla każdego z jej członków. Otrzymujemy wówczas gotowy rozkład posiłków, z uwzględnieniem ich kaloryczności, zawartością białka, tłuszczów i węglowodanów. Pokazany jest też średni czas przygotowania potrawy, a zaproponowane w portalu dania są szybkie i proste w przygotowaniu. Jadłospis bazuje na łatwo dostępnych artykułach spożywczych. Istnieje też możliwość wygenerowania listy zakupów.

 

Gdy nie chcesz glutenu albo owoców morza

Nowością jest możliwość wyeliminowania z proponowanego planu żywieniowego produktów zawierających gluten, czy laktozę, ale też mięso, ryby i owoce morza. Dietę bardzo łatwo można dostosować do swoich preferencji żywieniowych. Jeżeli nie mamy ochoty na potrawę proponowaną w jadłospisie, możemy ją wymienić na inną o zbliżonej wartości odżywczej. Nad jakością planów żywieniowych i treści publikowanych na portalu Diety NFZ czuwa zespół dietetyków.

 

W województwie lubelskim z portalu najchętniej korzystają kobiety

Portal Diety NFZ powstał z myślą o szerokim gronie odbiorców. Wśród użytkowników są osoby w różnym wieku, jednak w Sali Obsługi Klientów Lubelskiego OW NFZ w Lublinie widzimy, że portalem Diety NFZ najbardziej zainteresowane są panie. Nasz doradca ds. profilaktyki i promocji zdrowia, udziela szczegółowych informacji na temat działania portalu, pomagamy również założyć konto ­­– mówi Paweł Piróg, dyrektor Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Tylko w tym roku ponad 1800 osób skorzystało u nas z takiej usługi. Panie stanowiły ponad 80% wszystkich klientów- dodaje.

Chociaż większość użytkowników portalu ma prawidłowy wskaźnik masy ciała (BMI), to spośród wszystkich 11 planów żywieniowych plan „Nadwaga i Otyłość” cieszy się największą popularnością. Drugim, najczęściej wybieranym planem jest „Classic”. Użytkownicy coraz częściej decydują się na rodzinny plan żywieniowy, który daje możliwość przygotowania zbilansowanych posiłków dla całej rodziny.

Diety NFZ są z nami od 2019 r.

 

Spotkaj się z dietetykiem w NFZ

Od początku tego roku nasz Oddział we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Lublinie organizuje cykliczną akcję pod hasłem „Spotkaj się z dietetykiem w NFZ”. Na naszej Sali Obsługi Klientów w Lublinie porad na temat odżywiania udzielają wtedy dietetycy oraz studenci dietetyki Wydziału Biomedycznego UM. W trakcie takich spotkań nasi klienci otrzymują indywidualny plan żywieniowy oparty o portal Diety NFZ.