Tozsamosc_wystawa_baner

Tożsamość
Wystawa fotografii z kolekcji szklanych negatywów
z kamienicy Rynek 4

21 marca 2024 r., godzina 18.00
Galeria Teatru NN ul. Grodzka 34
Wstęp wolny,

Zwiedzanie ekspozycji od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-17:00.

„Wydawać by się mogło, że przy skali zniszczenia, jakie w czasie wojny dotknęło lubelskie miasto żydowskie, ale też i cały Lublin nie można już odnaleźć nic, co byłoby jakimś znaczącym materialnym śladem życia przedwojennego polsko-żydowskiego miasta. I oto po latach, z ciemnej kryjówki zrobionej na strychu jednego z lubelskich domów przychodzą do nas jak duchy twarze mieszkańców utrwalone na szklanych negatywach.
Siłą tych zdjęć, zrobionych jeszcze zanim wybuchła wojna, są właśnie te twarze,sfotografowane z niezwykłą wręcz ostrością […] – Tomasz Pietrasiewicz.

21 marca 2024 roku (czwartek) o godzinie 18.00 w Galerii Teatru NN ul. Grodzka 34 odbędzie się wernisaż wystawy fotografii z kolekcji szklanych negatywów z kamienicy Rynek 4 pt.: „Tożsamość”. Wydarzenie odbędzie w ramach obchodów Tygodnia Pamięci o Zagładzie Polskich Żydów.


2700 szklanych negatywów z kamienicy przy Rynku 4 to największa odnaleziona w Lublinie kolekcja negatywów. Dziś każdy może oglądać całą kolekcję w portalu Pracowni Ikonografii Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Dzięki publikacji zdjęć w Internecie, wywieszeniu powiększonych odbitek w oknach kamienic na Starym Mieście w Lublinie, licznych artykułach prasowych i przedsięwzięciach edukacyjno-artystycznych udało się ustalić tożsamość kilkunastu osób pojawiających się na fotografiach z kolekcji. W przypadku niektórych z nich, udało nam się dotrzeć do ich rodzin i poznać ich historie.


Negatywy wybrane na wystawę pozwolą na przedstawienie i zapoznanie się z odkrytymi informacjami i życiorysami przedstawionych osób.

 


Dodatkowe informacje:
„Tożsamość”: https://teatrnn.pl/kalendarium/wydarzenia/tozsamosc-wystawa-fotografii-z-kolekcji-szklanych-negatywow-z-kamienicy-rynek-4/
Tydzień Pamięci o Zagładzie Polskich Żydów: https://teatrnn.pl/kalendarium/wydarzenia/tozsamosc-wystawa-fotografii-z-kolekcji-szklanych-negatywow-z-kamienicy-rynek-4/
Szklane negatywy: https://teatrnn.pl/lublin-fotografia/rynek4/