Plakat promujący film dokumentalny pt.: "Szeol".

„Szeol” – projekcja filmu dokumentalnego

9 maja 2024 r., g. 18

Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”

Sala Czarna

Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” serdecznie zaprasza na pierwszą w Polsce projekcję filmu dokumentalnego „Szeol”, która odbędzie się 9 maja 2024 roku o godzinie 18.00 w sali czarnej Ośrodka. Po projekcji odbędzie się dyskusja wokół filmu z udziałem: francuskiego reżysera Arnaud Sauli, archeologa Wojtka Mazurka oraz filmoznawczyni i dokumentalistki – Anny Szczepańskiej. Na wydarzenie jest wstęp wolny.

Do tej pory film zdobył wiele nagród na międzynarodowych festiwalach i był emitowany we francuskiej i amerykańskiej telewizji. Nagrody, jakie zdobył: best historical film of the year at Les Rendez-Vous de l’Histoire (Blois, France, 2022), best international film on archeology (FIFAN, Nyon, Switzerland, 2023), Grand Prize (Arkhaios, Pittsburgh, USA)

Szeol to nieprzetłumaczalny hebrajski termin oznaczający „miejsce spoczynku zmarłych” lub „wspólny grób ludzkości”. 

Opis filmu: W polskim lesie Sobibór archeolog Wojtek Mazurek i zespół młodych ludzi prowadzą wykopaliska, aby odkryć ślady obozu zagłady. Z ziemi wyłania się wiele przedmiotów należących do ofiar. Badania te muszą jednak dobiec końca, ponieważ rozpoczynają się prace nad nowym muzeum pamięci. Dwa miejsca, dwa zastosowania, dwie wizje i inscenizacje tego samego miejsca, dwa sposoby opowiedzenia tej historii.

Reżyser Arnaud Sauli urodził się w 1972 roku. Po ukończeniu studiów (historii) został dokumentalistą. Jego filmy dotyczyły ludobójstwa Tutsi w Rwandzie, powrotu do życia ocalałych z Holokaustu wraz z izraelskim pisarzem Aharonem Appelfeldem oraz polskich poszukiwań pamięci o zagładzie Żydów na ziemiach polskich.