Ten wpis jest już nieaktualny!
kody

Ruszyły bezpłatne wejściówki na Festiwal KODY 2025

Czy da się połączyć sacrum z elektroniką, wiejskie oberki z ambientem, tradycję z eksperymentem?


Odpowiedzi na te pytania poznamy (i usłyszymy!) już wkrótce podczas 17. edycji Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY, która odbędzie się w dniach 28 maja – 1 czerwca 2025 r.

Przez pięć dni Lublin stanie się miejscem muzycznych eksploracji i dialogu. Przed nami spotkania z artystami z różnych stron świata – koncerty, performanse, instalacja muzyczna oraz Noc Tańca w starannie dobranych lubelskich lokalizacjach, m.in. w klasztorze oo. Dominikanów, Galerii Labirynt oraz Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny za okazaniem wejściówki – pierwsza pula wejściówek jest już dostępna do pobrania na platformie Kicket: https://kicket.com/wydarzenia/w/lublin/w/osrodek-miedzykulturowych-inicjatyw-tworczych-rozdroza Ze względu na pojemność sal, liczba miejsc jest ograniczona.

Co nas czeka na tegorocznych KODACH?
17. Festiwal KODY to spotkanie z najciekawszymi zjawiskami współczesnej muzyki eksperymentalnej. W programie m.in. Kali Malone – ikona muzyki minimalistycznej, legenda gitary i ambientu Oren Ambarchi, transowy duet Senyawa z Indonezji oraz hipnotyzujące brzmienia Kara-Lis Coverdale i Sarah Davachi. Usłyszymy także Félicię Atkinson – francuską artystkę tworzącą muzykę elektroakustyczną – oraz Ellen Arkbro, szwedzką minimalistkę i wirtuozkę organów.

Nie zabraknie również przedstawicieli polskiej sceny tradycji i awangardy. Lumpeks sięgnie do muzyki polskiej wsi, Michał Żak & Synnøve Plassen zaprezentują dialog między polskim a norweskim folklorem, łącząc archaiczne techniki wokalne i instrumentalne z improwizacją.
Z kolei kIRk – jeden z najciekawszych zespołów na styku dubu, elektroniki i live-actu – oraz Kompopolex, projekt eksplorujący eksperymentalną elektronikę i performatywność dźwięku, pokażą, jak fascynujące i różnorodne może być brzmienie inspirowane tradycją w muzyce współczesnej.

Tegoroczną Noc Tańca poprowadzi energetyczny ukraiński kolektyw HrayBery, który przeniesie nas w świat dawnych, wielokulturowych tradycji pogranicza.

To nie koniec niespodzianek. W krużgankach klasztoru oo. Dominikanów w Lublinie Szymon Wójcik zaprezentuje 12-kanałową instalację dźwiękową na sztuczny chór i syntezator modularny ARP 2500 – I LOVE YOU HILDEGARD! Z kolei projekt Present from the Artist” to cichy performance pianistyczny Barbary Drazkov, inspirowany słynnym dziełem Mariny Abramović. Artystka, z elektronicznym pianinem, parą słuchawek i krzeseł, pojawi się w różnych punktach miasta, zapraszając przechodniów do intymnego koncertu dla jednego słuchacza.

Chcesz być bliżej muzyki? Zostań wolontariuszem!
Szukamy osób, które chcą być częścią tej niezwykłej muzycznej przygody – pomóc przy organizacji koncertów, współtworzyć wydarzenie, poznać artystów z całego świata i zdobyć cenne doświadczenie.


Jeśli chcesz współtworzyć jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Polsce, zgłoś się do nas! Formularz zgłoszeniowy dostępny jest tutaj: https://forms.gle/s49UrzdZCS87NTAh9 

 


Kuratorem Festiwalu KODY 2025 jest Grzegorz Paluch.
Organizator: Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych ROZDROŻA.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu kulturalnego Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej 2025.

Więcej informacji, program oraz sylwetki artystów: https://kody-festiwal.pl