This content has been archived. It may no longer be relevant
Jak płakać_fot. Olek Wolak
fot. Olek Wolak

 Premiera w Teatrze im. J. Osterwy!

 Jeśli zastanawiacie się, czy nie powinniście iść do psychiatry, to prawdopodobnie powinniście. Dziwi was, że słynni komicy często chorują na depresję? Mnie dziwi raczej, że nie wszyscy ludzie z depresją zostają komikami. Nauczyliśmy się doprowadzać ludzi do ataków śmiechu opowiadaniem o toksycznych bliskich i przebytych traumach: ostrożnie kalibrujemy żarty, by nie przekroczyć graniczy, po której śmiech zmienia się w litość. A potem latami ćwiczymy ten program: w szkole, pracy, barach i pociągach i cudzych łóżkach. 

Emilia Dłużewska

Zapraszamy na premierę spektaklu “jak płakać w miejscach publicznych” na podstawie książki Emilii Dłużewskiej

Teatr im. J. Osterwy w Lublinie zaprasza na premierę spektaklu teatralnego “jak płakać w miejscach publicznych”, inspirowanego bestsellerową książką Emilii Dłużewskiej. Spektakl, będący nowoczesną adaptacją literackiego dzieła, wpisuje się w nurt współczesnych produkcji teatralnych, które otwierają dialog na temat zdrowia psychicznego. Autorka, Emilia Dłużewska, zyskała rozgłos dzięki swojej książce “jak płakać…”, wydanej na początku roku 2023. Książka, uznana za jedną z najbardziej zabawnych i głębokich opowieści o doświadczeniu depresji, przyciągnęła uwagę czytelników z różnych grup wiekowych.

Spektakl “jak płakać w miejscach publicznych”, skierowany jest przede wszystkim do młodych kobiet oraz do wszystkich tych, którzy chcą zrozumieć doświadczenia związane z problemami psychicznymi. To spektakl, który zachęca do rozmowy o emocjach, jednocześnie oferując śmiałą perspektywę na temat trudności psychicznych. Twórczynie Mira Mańka, Kamila Janik i Beata Passini postanowiły przenieść widzów w świat głównej bohaterki, trzydziestolatki balansującej między skrajnymi emocjami – Depresyjną i Maniakalną. Historia ta opowiada o poszukiwaniu sensu i porządku w życiu rozpadającym się oraz o emancypacji choroby psychicznej i emocji, do których wcześniej kobieta nie zdawała sobie sprawy.

Twórczynie postanowiły przekształcić tę historię w formę teatralną, używając lekkiego tonu komedii, stand-upu, tworzyć dynamiczną i humorystyczną atmosferę, aby zmienić perspektywę społeczną na temat chorób psychicznych. Śmiech, dystans i autentyczność są ważne w konfrontowaniu się z własnymi trudnościami psychicznymi.

Spektakl jest próbą zburzenia tabu wokół tematów związanych z doświadczeniem psychicznym, stawiając na otwartą rozmowę i akceptację. Twórczynie chcą przeciwstawić się stereotypom związanym z chorobami psychicznymi, a jednocześnie zaoferować widzom przestrzeń do śmiechu i refleksji.

Trzy kobiety, Kamila, Beata i Mira wierzą, że ten spektakl może stać się miejscem, gdzie kobiety nie tylko bez wstydu będą mogły okazywać emocje, ale również zmieniają stereotypowy obraz kobiecej emocjonalności.

“jak płakać w miejscach publicznych”, to nie tylko spektakl teatralny, ale również szansa na otwartą rozmowę o zdrowiu psychicznym, dostępną dla każdego widza. Teatr Osterwy serdecznie zaprasza do udziału w tej niezwykłej podróży przez świat emocji i doświadczeń, które dotyczą nas wszystkich.

Premiera spektaklu odbędzie się 15 lutego o g. 17:00 na Małej Scenie Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, ul. Narutowicza 17. Bilety są już dostępne w przedsprzedaży online oraz w kasie teatru.

„jak płakać w miejscach publicznych” 

 

 

Autorka: Emilia Dłużewska

Reżyseria i adaptacja: Mira Mańka

Scenografia i kostiumy: Katarzyna Sobolewska

Muzyka: Magdalena Dubrowska

Reżyseria światła: Piotr Bartoszewicz

Inspicjentka: Klaudia Wierzchoń

Zdjęcia: Aleksander Wolak

Obsada: Kamila Janik i Beata Passini

 

Spektakl zagramy:

  • 14 lutego o godz. 17:00 | pokaz przedpremierowy

  • 15 lutego o godz. 12:00 | pokaz przedpremierowy

  • 15 lutego o godz. 17:00 | premiera

  • 16 lutego o godz. 12:00 i 17:00

  • 17 lutego o godz. 17:00

  • 18 lutego o godz. 16:00

  • 24 lutego o godz. 16:00 i 20:00

  • 25 lutego o godz. 15:00 i 19:00

 

Bilety: Bilety w cenie 50 zł ulgowe i 60 zł normalne. Do kupienia w serwisie Bilety24.pl lub w kasie teatru.

Rezerwacje: kasa teatru: +48 81 532 42 46, +48 605 274 673, kasa@teatrosterwy.pl (wt.-pt. 13:00-19:00, sb.-nd. 16:00-19:00), Obsługa Widza: +48 81 532 44 36, biuro@teatrosterwy.pl (pn.-pt. 8:00-16:00).

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie jest Instytucją Samorządu Województwa Lubelskiego wspólnie prowadzoną z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Dyrektor Redbad Klynstra-Komarnicki

Patronat medialny: Radio Lublin, TVP 3 Lublin i Spotted Lublin