
Piękno ciała, piękno sztuki. Malarki tworzą akty.
Rozmowa z dr Agnieszką Pasztor
12 lipca 2025 r, o godz. 12.00
Muzeum Narodowe
12 lipca o godz. 12.00 w Muzeum Narodowym w Lublinie będziemy gościć dr Agnieszkę Pasztor, historyczkę sztuki, kuratorkę wystaw, autorkę książek. Rozmowę poprowadzi Bożena Kasperowicz, kustosz Muzeum Narodowego w Lublinie i kuratorka wystawy „Co babie do pędzla?!”. Artystki polskie 1850–1950.
Niektóre artystki część twórczości poświęciły próbie zdefiniowania i uchwycenia „istoty kobiecości”. Portrety dziewcząt i dojrzałych kobiet, pojedyncze akty, sceny macierzyństwa poddają pod dyskusję takie kwestie, jak: cielesne piękno, seksualność, powinności wynikające z płci i biologii, społecznych norm i obyczajów. Spotkanie będzie poświęcone temu tematowi. Wychodząc od twórczości jednej z najciekawszych malarek Młodej Polski, Małgorzaty Łady- Maciągowej, autorki zmysłowych aktów kobiecych, przyjrzymy się interpretacjom motywu innych artystek polskich na przełomie XIX i XX wieku.
dr Agnieszka Pasztor
historyczka sztuki, kuratorka wystaw, kustoszka zbiorów sztuki Muzeum Regionalnego im. Mieczysława Asłanowicza w Siedlcach. Autorka książek: „Łada-Maciągowa. Malarstwo”, monografii, poświęconej życiu i twórczości jednej z najciekawszych artystek Młodej Polski; „Znani Artyści Miejskiej Szkoły Malarstwa i Przemysłu Artystycznego w Siedlcach”, opisującej dorobek m.in. sióstr Ireny i Joanny Karpińskich. Popularyzuje twórczość polskich artystów w programach radiowych i telewizyjnych. Autorka monodramu „Każdy chce być kimś” o życiu i twórczości Joanny Karpińskiej. Interesuje się filmem. Od lat prowadzi cykl filmowy „Oczami Kobiet”, rozmawia z aktorami i reżyserami. Poszukuje piękna w sztuce!
Bilety w cenie 10 zł/ os. dostępne na stronie: www.bilety.mnwl.pl oraz w kasie muzeum.
Udział w wykładzie możliwy również po zakupie biletu wstępu na wystawę „Co babie do pędzla?!”. Artystki polskie 1850–1950 w dniu 12 lipca
Transmisję online rozmowy: bilety w cenie 5 zł/ os. dostępne na stronie: www.bilety.mnwl.pl