Natalia Ogłoszka

Dla kogo: wszyscy bez ograniczeń wiekowych, dzieci pod opieką rodziców


Zapisy: przez formularz online.

Wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Odkrywanie Lublina przez sztukę

Warsztaty twórczo-animacyjne z grafikami T. Smutka

30 maja 2025 r.

12.00–13.00 – grupa I
14.00–15.00 – grupa II
16.00–17.00 – grupa III
18.00–19.00 – grupa IV

Centrum Handlowe PLAZA
przy ul. Lipowej 13

Zapraszamy na wyjątkowe warsztaty artystyczne w C.H. Lublin Plaza, które w kreatywny i przystępny sposób przybliżą dorosłym i dzieciom piękno lubelskiej architektury. Podczas zajęć każdy będzie mógł też stworzyć własną torbę, odbijając na niej stempel.

Zanurzcie się w artystyczny świat inspirowany niecodziennym urokiem Lublina – miasta pełnego historii, symboliki i niezwykłej architektury. Wspólnie z dziećmi (ale też i sami) będziecie mogli wziąć udział w zabawach inspirowanych grafikami Tomasza Smutka – artysty, który w prostych, minimalistycznych formach uchwycił detale znane z ulic Lublina: zdobienie kamienic, kształty dachów i charakterystyczne budynki takie jak Zamek Lubelski czy Wieża Trynitarska.


W programie:
– memo z grafikami Tomasza Smutka, czyli klasyczna gra pamięciowa w nowej odsłonie. Dzięki niej najmłodsi nauczą się rozpoznawać charakterystyczne miejskie wzory i formy, świetnie się przy tym bawiąc;
– projektowanie własnych toreb – zarówno dzieci, jak i dorośli będą mogli stworzyć własne płócienne torby, wykorzystując specjalne pieczątki z grafikami artysty. Każdą torbę będzie można również ozdobić i podpisać flamastrami do tkanin – to świetna okazja do wspólnego tworzenia.

Warsztaty połączą zabawę z edukacją, rozwiną wyobraźnię i zachęcą do uważniejszego patrzenia na otaczające nas miasto.
Wszystkim uczestnikom i uczestniczkom zapewniamy torby bezpośrednio przy punkcie projektowanie własnych toreb.

Grafiki, które będą towarzyszyć zajęciom, czerpią z niezwykłego bogactwa form i ornamentów widocznych w miejskiej przestrzeni – od sgraffito i dekoracji fasad, przez kształty dachów i ławki, aż po charakterystyczne elementy budynków takich jak Zamek Lubelski, Wieża Trynitarska czy plac Litewski.

Warsztaty idealnie wpiszą się w tematykę festiwalu Noc Kultury – celebrację miejskiej tożsamości i odkrywania piękna w codziennych detalach. Dzięki prostym i eleganckim wzorom uczestnicy i uczestniczki doświadczą, że „mniej znaczy więcej”, a minimalizm może być kluczem do podkreślenia estetyki otaczającego nas świata.


O autorze grafik
Lublinianin Tomasz Smutek jest absolwentem Architektury Krajobrazu na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracę dyplomową wykonaną pod kierunkiem architekta prof. Waldemara Wawrzyniaka obronił w 2012 roku. Laureat i finalista konkursów fotograficznych oraz konkursów z zakresu projektowania przestrzeni publicznych, wnętrz czy wzornictwa użytkowego. Od 2020 roku prowadzi własne studio projektowe.
Prace Smutka można było oglądać m.in. podczas Nocy Kultury w 2022 roku. Na instalację „Wzory Lublina” złożyła się kolekcja wzorów (patternów), inspirowanych detalami miasta. Inspiracją do ich powstania były interesujące detale architektoniczne, sgrafitta czy dekoracje fasad, ale też kształty okien, dachów i rzeźb, wzory posadzek, a nawet szyldy sklepowe. Autorskiemu przetworzeniu poddano elementy takich ikonicznych budynków miasta jak Centrum Spotkania Kultur, biblioteka UMCS, nieistniejące już kino Kosmos, gmach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Zamek, Archikatedra czy kamienice Starego Miasta.