Noc Kultury3 fot. Maria Panasiewicz

Noc Kultury 2025 Wydarzenia, które nie pozwolą Wam stać z boku 

Pisanie listu do Lublina, rozwiązywanie zagadek na temat historii miasta, a nawet dzielenie się myślami to tylko kilka z wielu atrakcji, które w tym roku nie tylko wciągną do zabawy, ale pozwolą też wejść we wzajemne relacje. Podejmijcie wyzwanie i stańcie się współautorami Nocy Kultury (7/8 czerwca). Wybraliśmy kilka wydarzeń, których nie można ominąć.

Wspólne dzieła sztuki

Podczas tej wyjątkowej nocy wszyscy będą mogli odkryć w sobie artystyczną duszę. Pomogą w tym m.in. „Puzzle relacji”, które pomalujemy na placu Litewskim. Z pozoru prosta zabawa uświadomi nam, że razem tworzymy jedną dużą układankę. – Bo choć każda osoba jest różna: mamy różny wygląd, zainteresowania, myśli i przekonania, wspólnie jesteśmy niepowtarzalną całością. Bez Ciebie Lublin nie będzie Lublinem – podkreślają autorki pracy Vlada Danylenko i Valeria Nikitina.

Na placu Litewskim odnajdziemy również duże płótno malarskie, farby i pędzle. Każda chętna osoba dostanie szansę, by z nich skorzystać i dodać coś od siebie – zostawić mały ślad, gest, kolor czy choćby symbol. W ten sposób powstanie wspólne, unikalne dzieło sztuki, które będzie zapisem obecności mieszkańców i gości Lublina tej jednej nocy. Jego pomysłodawczynią jest Aleksandra Budzyńska. Zostawcie swój ślad w lubelskiej sztuce.

Noc pełna zaskakujących spotkań

Jeśli wierzycie, że rozmowa może wszystko zmienić, koniecznie zostańcie dłużej na plac Litewskim. Instalacja „Usiądź przy mnie” będzie zaproszeniem do spotkania, spojrzenia sobie w oczy i podzielenia się myślami – także z nieznajomą osobą. W tej przestrzeni nie liczy się to, kim jesteś ani skąd pochodzisz – ważne będzie tylko tu i teraz oraz autentyczna rozmowa. Warto sprawdzić, czy jedna przypadkowa wymiana zdań może otworzyć nowe drzwi i zmienić perspektywę. Do rozmów zaprasza młodzież z Youth Lublin.

Miły czas można spędzić przy szachownicy w ogródku Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w zaułku Władysława Panasa. Na partie szachów zapraszają Nauczycielki Centrum Edukacji Szachowej – Magdalena Mąka-Polkowska i Zofia Ciechocińska-Miećko.

Jak wyrazić uczucia do miasta

Noc Kultury to również wyjątkowa szansa, by wspólnie stworzyć wiadomość dla Lublina. – Jeszcze niedawno, aby wysłać wiadomość z daleka, można było napisać odręcznie list. Taki tekst niósł za sobą emocje i wymagał zaangażowania – jego stworzenie wiązało się z włożeniem serca. Podczas tej wyjątkowej nocy pragnę, aby mieszkańcy wspólnie stworzyli list, który wyrazi nasze myśli i uczucia do miasta – tłumaczy Franciszek Goszczyński, pomysłodawca akcji „Napiszmy list do Lublina”. Swoje przemyślenia będzie można spisać i zostawić w punkcie info Nocy Kultury na placu Łokietka.

Swoimi odczuciami związanymi z miastem podzielimy się również na Mapie Emocji Lublina przy ul. Olejnej. Radość, duma czy nostalgia będą reprezentowane przez kolory, co pozwoli stworzyć barwną mozaikę wspomnień. Uczestnicy i uczestniczki Nocy Kultury zrobią to za pomocą dostępnych na miejscu naklejek. Instalacja Ady Krasoń ukaże, jak Lublin żyje w sercach ludzi.

Pamiątki z Nocy Kultury

A co powiecie na stworzenie unikalnej pamiątki z tegorocznej Nocy Kultury? Waszym zadaniem będzie poszukiwanie kolejnych pieczątek, które pozwolą na stworzenie całościowego obrazka. Co się na nim znajdzie? Tego dowiecie się tylko wtedy, gdy zbierzecie wszystkie elementy. Początek zabawy „Stamp and search” na placu Po Farze. Zaprasza do niej wspomniany już wcześniej Franciszek Goszczyński.

A skoro jesteśmy przy pieczątkach… Okazuje się, że jeden z owadów wyfrunął z plakatu Nocy Kultury i przemienił się w wielki drewniany stempel. Podczas Nocy Kultury będzie można go odbić na koszulce, torbie lub każdym innym przyniesionym przedmiocie. Organizatorzy zapewniają bardzo dobrej jakości czarną farbę do tkanin, odporną na spieranie. Z akcji „Owad” skorzystacie w punkcie info Nocy Kultury na placu Łokietka.

Świetną pamiątką okaże się zapewne też zdjęcie z komiksowymi dymkami. Znajdziecie je podczas Nocy Kultury w różnych staromiejskich zakamarkach. Instalacja „Speech baloons” to nie tylko szansa na zrobienie fajnej foty, ale też doskonała zabawa przy odkrywaniu pochodzenia cytatów umieszczonych na dymkach.

Gry Nocy Kultury

Ekscytująco zapowiada się gra miejska zatytułowana „Wielokulturowy Lublin: Śledztwo w cieniu reformacji”. Przeniesie ona uczestników i uczestniczki do XVI-wiecznego Lublina, w okres reformacji, nazywany „Złotym Wiekiem”. Zadanie będzie polegało na odkrywaniu historii miasta i protestantyzmu poprzez wędrówkę po Starym Mieście, gdzie pojawią się aktorzy w strojach z epoki. Gracze będą musieli rozwiązać zagadki, by przejść całą grę i poznać fascynującą przeszłość Lublina. Do wspólnego śledztwa zaprasza Fundacja Twój Ruch.

Podczas Nocy Kultury warto też sprawdzić, jakim Robaczkiem Nocy Kultury jesteś. Kto wie – może drzemie w Was Turkotek Rumieniec albo Psotnik Zakamarnik. Dowiecie się tego przy ratuszu, biorąc udział w grze miejskiej „Wybieraki”. Do wspólnej zabawy zapraszają Joanna Arabska i Patrycja Pałka.

To oczywiście tylko wybór atrakcji Nocy Kultury. Pełny program – kilkaset wydarzeń – znajdziecie na stronie nockultury.pl

O Nocy Kultury

Noc Kultury to kilkaset bezpłatnych wydarzeń artystycznych w przestrzeni publicznej Lublina. To tysiące uśmiechniętych ludzi spacerujących ulicami miasta w poszukiwaniu niezapomnianych wrażeń. To jedyna taka noc w roku, kiedy niemożliwe staje się możliwe! Koncerty, instalacje świetlne, spektakle, pokazy, warsztaty i wiele, wiele innych, wymykających się definicjom. Uczestnicy i uczestniczki mogą przeżyć kumulację doświadczeń i przygód spakowanych w pakiet siedmiu godzin. Tylko od nich zależy, czy to będzie noc szalonych koncertów i spektakli, czy kameralnych spotkań literackich. Noc Kultury poprzez instalacje w przestrzeni publicznej zmienia całe ulice nie do poznania: to czas, kiedy można wąchać bramy, głaskać kudłate ściany, zaglądać przez dziurkę od klucza do fantastycznych światów. Przed wyjściem koniecznie trzeba naładować baterie w aparacie!

 


Noc Kultury

7/8 czerwca 2025 r.
Lublin – Stare Miasto i Śródmieście
Program dostępny na nockultury.pl
Wstęp wolny

 


Organizatorzy wydarzenia:
Warsztaty Kultury w Lublinie, Instytucja Kultury Miasta Lublin oraz Miasto Lublin.

 

Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk.

Patroni medialni: TVP Kultura, Radio Nowy Świat, Charaktery, TVP 3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Gazeta Wyborcza, Kultura Enter

Sponsorzy: PGE, Perła – Browary Lubelskie S.A.