Noc Kultury 2025
Te prace przeniosą nas do innego świata

Kilkaset wydarzeń i działań artystycznych złoży się na tegoroczną edycję Nocy Kultury (7/8 czerwca). Jak co roku odnajdziemy wśród nich także prace i instalacje, które nie tylko odmienią Lublin, ale na tę jedną noc przeniosą nas do innego świata. Co więcej, pozwolą spojrzeć na doskonale znane miejsca z zupełnie innej perspektywy. Podpowiadamy, gdzie je odnaleźć.

Odkryj Lublin dzięki interakcji

 

Podczas tegorocznej Nocy Kultury słowa zachwytu wzbudzi „LA Taniec Światła” – interaktywna instalacja na Starym Mieście, która ożywi miejską przestrzeń. Drewniana podświetlana płaskorzeźba będzie zmieniać się w zależności od kąta padania światła. Każdy widz i widzka może stać się współtwórcą dzieła, odkrywając miasto na nowo poprzez własne interakcje. Autorką pracy jest malarka, rzeźbiarka i fotografka LA Farba. Do stworzenia instalacji wykorzystała 21 tysięcy wykałaczek.

Kontakt z przyrodą na Nocy Kultury

Lubelskie Centrum Konferencyjne przy ul. Grottgera 2 zaprasza z kolei do odkrycia swojego patio w nowej odsłonie – jako zielonej oazy w sercu miasta. Industrialna przestrzeń zmieni się w pełen roślin i świateł leśny azyl, gdzie dźwięki puszczy i natura spotykają miejski rytm. To doświadczenie pozwoli zwolnić tempo, poczuć spokój i odkryć nowe relacje z miastem, podkreślając znaczenie zieleni i odpoczynku w przestrzeni miejskiej.

A może skusicie się na wizytę w „Magicznym Lesie” na ul. Rybnej. Jego autorki – Sylwia Głań oraz Weronika Podstawka-Bosek zapraszają do zanurzenia się w kąpieli leśnej z marzeń i snów. „Obserwuj z daleka oraz z bardzo bliska, by móc dostrzec to, co niedostrzegalne. Odkryj naturę w środku miasta i pozwól sobie odpłynąć” – zachęcają artystki.

O kontakt z przyrodą zadba też browar Perła przy ul. Bernardyńskiej. Dwie świetlne instalacje przypomną o sile, jaką daje obcowanie ze światem roślin. „Zielona Harmonia” to zaproszenie do bycia uważnym – na siebie, innych i świat, którego wszyscy jesteśmy częścią. Instalacja podkreśli, że to, co delikatne i ulotne, może mieć ogromną siłę oddziaływania. „Kwiaty zła” Jarosława Koziary będą symbolizować z kolei piękno, potrafiące zarówno oczarować, jak i niepokoić. To metafora przyrody – zmysłowej, drapieżnej i potężnej, która może uwodzić, ale też ostrzegać. Instalacja przypomni, że kontakt z naturą wymaga wrażliwości i szacunku. Zlekceważenie jej siły może prowadzić do zguby.

Lublin będzie bardziej przytulny

Uczestnicząc w Nocy Kultury warto przytulić się do miasta. Ogromne kudłate poduchy z futrzastymi łapami, którymi można się otulić, pojawią się na placu Po Farze. Stąd niedaleko już na ul. Ku Farze, na której miasto stanie się domem. Vintage’owe ramki wyrwane ze swoich zwykłych miejsc na ścianach rozproszą się w przestrzeni, tworząc trasę ukrytych opowieści. W ich wnętrzu splotą się światło i cień, tradycja i nowoczesność, wspomnienia i teraźniejszość. Autorką pracy „Zatrzymane w ramkach” jest Alina Denysiuk, studentka Wydziału Artystycznego UMCS.

Podróż do przeszłości

A co powiecie na przeprowadzenie śledztwa w cieniu reformacji? Ta wyjątkowa gra miejska przeniesie uczestników i uczestniczki do XVI-wiecznego Lublina, w okres reformacji, nazywany „Złotym Wiekiem”. Gra oprze się na odkrywaniu historii miasta i protestantyzmu poprzez wędrówkę po Starym Mieście, gdzie na każdym punkcie będą czekać aktorzy w strojach z epoki. Gracze będą musieli rozwiązać zadania, by przejść całą grę i poznać fascynującą przeszłość miasta.

Do dawnego Lublina przeniesiemy się też dzięki kamienicom stojących na Starym Mieście, które przecież wiele już widziały: niejedną dekadę, ludzi różnych czasów i wydarzenia historyczne. Czy nasze mury je zapamiętały? Sprawdzimy, jak czas i ludzie zostawili ślady na każdym centymetrze miasta. „Tu ściany mają oczy” to projekt, który pozwoli wejść w relacje z miejscem. Przypomni też, że wszystko zaczyna się od spojrzenia.

Przenieś się do świata magii

Tegoroczna Noc Kultury będzie też okazją, by przenieść się nawet do świata magii. Tiara Przydziału wskaże uczestnikom i uczestniczkom właściwy Dom, w którym wydarzą się rzeczy niezwykłe. To doskonale miejsce zwłaszcza dla fanów Harry’ego Pottera. Wiedzę o młodym czarodzieju będzie można sprawdzić dzięki quizom, wyzwaniom i zadaniom magicznego escape roomu. A na koniec – Puchar Domów i degustacja bezalkoholowego Kremowego Piwa. Za magiczną noc odpowiada Szkoła języka angielskiego „Co ludzie powiedzą”.

To oczywiście tylko wybór atrakcji Nocy Kultury. Pełny program – kilkaset wydarzeń – znajdziecie na stronie nockultury.pl

O Nocy Kultury 

Noc Kultury to kilkaset bezpłatnych wydarzeń artystycznych w przestrzeni publicznej Lublina. To tysiące uśmiechniętych ludzi spacerujących ulicami miasta w poszukiwaniu niezapomnianych wrażeń. To jedyna taka noc w roku, kiedy niemożliwe staje się możliwe! Koncerty, instalacje świetlne, spektakle, pokazy, warsztaty i wiele, wiele innych, wymykających się definicjom. Uczestnicy i uczestniczki mogą przeżyć kumulację doświadczeń i przygód spakowanych w pakiet siedmiu godzin. Tylko od nich zależy, czy to będzie noc szalonych koncertów i spektakli, czy kameralnych spotkań literackich. Noc Kultury poprzez instalacje w przestrzeni publicznej zmienia całe ulice nie do poznania: to czas, kiedy można wąchać bramy, głaskać kudłate ściany, zaglądać przez dziurkę od klucza do fantastycznych światów. Przed wyjściem koniecznie trzeba naładować baterie w aparacie!

Noc Kultury

7/8 czerwca 2025 r.
Lublin – Stare Miasto i Śródmieście
Program dostępny na nockultury.pl
Wstęp wolny


Organizatorzy wydarzenia:
Warsztaty Kultury w Lublinie, Instytucja Kultury Miasta Lublin oraz Miasto Lublin.

Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent Miasta Lublin – Krzysztof Żuk.

Patroni medialni: TVP Kultura, Radio Nowy Świat, Charaktery, TVP 3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Gazeta Wyborcza, Kultura Enter
Sponsorzy: PGE, Perła – Browary Lubelskie S.A.