Już za tydzień Lublin znów stanie się areną sztuki dla pokazów nowego cyrku. Tegoroczna edycja Carnavalu Sztukmistrzów (24–27 lipca) obfitować będzie w liczne spektakle sceniczne, występy buskerskie i niezapomniane popisy cyrkowe. Ale to nie wszystko, bo festiwal ma także swoją muzyczną stronę. Klub festiwalowy stanie się sercem wieczornych imprez, gdzie po intensywnych dniach pełnych artystycznych wrażeń, czekać będą koncerty i energetyczne sety DJ-skie.
Dama w Oparach na otwarcie
Imprezę otwarcia rozkręci w czwartek 24 lipca Dama w Oparach. To projekt Tesii Siwek, która w ramach wrocławsko-lubelskich koneksji nawiedzi festiwalowy klub wraz z tajemniczym DJ-em TBA. Podczas kilkugodzinnej zabawy zabrzmią mieszanki disco, trance, jazzu, eurodance, hip-hopu i drum’n’bassu, a wszystko osadzone w klimatach house, z wyraźnym akcentem na techno i szacunkiem dla groove’u. Dama w Oparach występowała już na Carnavale Sztukmistrzów jako fotograf woltyżer na Koniu w Barze Żongler. Teraz wraca, by ożywić festiwalową scenę.
Koncerty
W piątek, 25 lipca, dla festiwalowej publiczności zagra zespół Chilly Breeze, który wywodzi się z lubelskiego środowiska improwizacji muzycznych. Ich muzyka jest połączeniem imprezy techno z jam session. Brzmieniowo lawirują pomiędzy takimi gatunkami jak trip hop, drum&bass i jazz.
Sobotni wieczór, 26 lipca, należeć będzie do The Flying Bones. To świeży i wściekły duet z francuskiego Rennes, który eksploduje surową energią fuzzowych gitar i perkusji. Specjalnością grupy jest psychodeliczny rock, punkowa dzikość, brud, hałas i fuzz, czyli czysta dźwiękowa ekstaza w surowym, minimalistycznym składzie.
Koncerty w klubie festiwalowym zamknie w niedzielę, 27 lipca, lubelski duet Bossa Noga. Występ będzie inspirowany podróżami po Portugalii – od słońca południa po melancholię północy. Sylvetta Księżniczka Wiatru i gitarzysta Marcin Kisiel zapraszają na relaks przy dźwiękach fado, folku i akustycznych brzmień.
Sety dj-skie
Po każdym koncercie zaplanowano imprezę z muzyką graną przez dj-ów. W piątek dobrą zabawę zapewni Tercet Ezoteryczny. W jego muzycznym ogrodzie styl kwitnie wielogatunkową harmonią dźwięków, a rytm regularnie pulsuje przy samej ziemi i wypuszcza swe taneczne pędy, by unieść publikę wysoko ponad parkiet.
Ostatnie dwa wieczory w klubie festiwalowym będą spotkaniem z Panią Bum. To nie tylko DJ-ka – to także performerka od lat związana z warszawską sceną klubową. Jej sety to energetyczna mieszanka oldschoolowych beatów, disco klimatu i szalonych bałkańskich rytmów, które nie pozwalają ustać w miejscu.
W sobotę czeka nas nie tyle impreza, co prawdziwy bal. Na scenie pojawią się stylizacje jak z kosmicznego przyjęcia, a do tego światła, performance i taniec, który wciągnie publikę niczym rytuał. Szykuje się impreza bez granic, gdzie każdy i każda może być sobą.
W niedzielę zaś Pani Bum zaprosi na Discotekę, czyli taneczną podróż w czasie przez polskie i zagraniczne przeboje lat 80. Będzie to niezapomniana noc z klasykami od Maanamu, Zbigniewa Wodeckiego, Bajmu, przez Queen, Prince’a, Grace Jones, aż po Retrobeats i oldschoolowe perełki. W ostatnią noc Carnavalu Sztukmistrzów parkiet opanują również artyści i artystki, którzy w tanecznym szale będą celebrować zakończenie festiwalu. Będzie kolorowo, radośnie i hucznie!
Program Klubu Festiwalowego na Błoniach pod Zamkiem:
Czwartek
- 22.00 | Impreza otwarcia DJ Set – Dama w Oparach
Piątek
- 22.00 | Koncert – Chilly Breeze
- 23.00 | DJ Set – Tercet Ezoteryczny
Sobota
- 22.00 | Koncert Flying Bones
- 23.00 | DJ Set – Pani Bum: prawdziwy bal
Niedziela
- 19.30 | Koncert Bossa Noga
- 22.00 | Impreza zamknięcia DJ Set – Dicoteka Pani Bum: Huczne Zakończenie
Od godz. 22 wstęp do Klubu Festiwalowego w cenie 10 zł (płatność przy wejściu)
Szczegółowy program na stronie www.carnavallublin.eu.
O Carnavale Sztukmistrzów
Carnaval Sztukmistrzów to największy w Polsce festiwal prezentujący sztukę cyrku współczesnego. Impreza od lat przyciąga do miasta tłumy mieszkańców i turystów. Kuszą ich nie tylko pokazy cyrkowe na najwyższym poziomie, lecz także magiczna atmosfera festiwalu. W programie są m.in. pokazy klaunady, akrobatyki, żonglerki czy iluzji ujęte w formie emocjonujących spektakli cyrkowych oraz atrakcje dla dzieci czy koncerty. To najbardziej różnorodny performatywnie festiwal w kraju.
Dodatkowo Carnavalowi towarzyszy Urban Highline – najstarszy i największy festiwal highline’owy na świecie odbywający się w miejskiej przestrzeni. Większość programu festiwalu jest bezpłatna i odbywa się na ulicach, placach i skwerach miasta. Niektóre wydarzenia są biletowane – można je wtedy zobaczyć w namiocie cyrkowym lub teatrze.
Informacje praktyczne:
Carnaval Sztukmistrzów
24–27 lipca 2025
Lublin, Stare Miasto i Błonia pod Zamkiem
Wstęp wolny. Wybrane wydarzenia biletowane.
Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na stronie carnavallublin.eu.
Organizatorzy Carnavalu Sztukmistrzów: Warsztaty Kultury w Lublinie, Miasto Lublin
Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublin.
Patroni medialni: TVP Kultura, Radio Nowy Świat, Wyborcza.pl, TVP3 Lublin, Radio Lublin, Kultura Enter, Onet
Partnerzy: Firmament, Instytut Francuski, Walonia-Bruksela, Centrum Czeskie, Centrum Kultury w Lublinie, Teatr Stary w Lublinie, Baltic Nordic Circus Network
Sponsor: Inter Broker