This content has been archived. It may no longer be relevant
Wschód Kultury – Inne Brzmienia
7-10 lipca 2022
Lublin, Błonia pod Zamkiem
Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Każdego roku ważną częścią festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest prezentacja jednej wytwórni płytowej, która w szczególny sposób wyróżnia się na światowym rynku muzycznym. Tym razem w Lublinie gościć będziemy prawdziwą legendę sceny hardcore punk – waszyngtońską wytwórnię Dischord Records oraz jej wybitnych przedstawicieli – zespoły Scream, Soulside, Girls Against Boys oraz Escape-ism. Z artystami spotkamy się w Lublinie w dniach 7–10 lipca podczas 15. edycji Innych Brzmień i 9. pod marką Wschodu Kultury, czyli projektu realizowanego przez Narodowe Centrum Kultury ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przez samorządy miast w Lublinie, Białymstoku i Rzeszowie.
W ramach dorocznej prezentacji unikatowych wytwórni płytowych, podczas festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia, skupiamy się na oficynach wyrazistych, poszukujących i odważnie kroczących swoimi własnymi muzycznymi ścieżkami, niezależnymi od chwilowych mód i plebiscytów popularności. Bez wątpienia taka właśnie jest legendarna waszyngtońska wytwórnia Dischord Records, założona w 1980 roku przez muzyków zespołu The TeenIdles (na czele z Ianem MacKaye’em i Jeffem Nelsonem) w celu wydawania ich własnego materiału, a ostatecznie także płyt miejscowych zespołów punkrockowych i undergroundowych. Dischord Records uczynili obszarem swojej specjalizacji takie gatunki jak hardcore, punk rock, indie rock, emo i post-hardcore, reprezentowane m.in. przez wspomniane The Teen Idles, ale też State of Alert, Minor Threat, The Faith, Void, Youth Brigade, Embrace, Rites of Spring, Nation of Ulysses, Scream, Soulside, Gray Matter, Jawbox, Dag Nasty czy Fugazi.
Wytwórnia znana jest z etyki pracy DIY („zrób to sam”), stąd związani z nią artyści zwykle sami produkują wszystkie swoje albumy i sprzedają je w przystępnych, niskich cenach, nie korzystając ze wsparcia finansowego od głównych dystrybutorów. W podobny sposób operują w zakresie grafiki, organizacji tras koncertowych, dystrybucji czy też innej, pokrewnej działalności artystycznej, jak choćby kręcenie dokumentów filmowych.
W trakcie festiwalu, w ramach prezentacji wytwórni, odbędą się koncerty, pokazy filmowe, wystawy, a także spotkanie portretujące tę wyjątkową oficynę, w którym wezmą udział zarówno przedstawiciele Labelu, jaki i wydający w nim przez lata artyści.
Scream – jeden z flagowych okrętów kultowej wytwórni Dischord Records, będący jednocześnie kluczowym przedstawicielem słynnej, wywodzącej się z Waszyngtonu sceny hardcore punk. Scream powstał na początku lat 80. XX wieku, stanowi więc jeden z najstarszych i najbardziej ikonicznych zespołów dla całego ruchu. Na czele formacji stoją nieprzerwanie bracia Stahl, czyli Peter (wokal) i Franz (gitara), na basie wciąż gra Skeeter Thomson, a za perkusją zasiada Kent Stax. Na przestrzeni lat w zespole udzielało się też wielu innych znakomitych muzyków, łącznie z Davem Grohlem – bębniarzem przełomowej dla historii całej sceny grupy Nirvana, a obecnie liderem rockowego Foo Fighters. Na horyzoncie widać już długo oczekiwany nowy album studyjny Scream. Zanim to jednak nastąpi, grupa zagości w Lublinie na innobrzmieniowej scenie, uświetniając prezentację Dischord Records.
Soulside – kolejna z legend skupionych wokół oficyny Dischord Records. Skład założony w połowie lat 80. przez grupę szkolnych kolegów, okazał się z czasem jednym z najważniejszych przedstawicieli amerykańskiej sceny hardcore i post-hardcore. Z upływem lat poszczególni członkowie grupy skupili się na odrębnych poszukiwaniach muzycznych – tak powstała m.in. kolejna z zaproszonych do Lublina grup, czyli Girls Against Boys czy dowodzone przez Bobby’ego Sullivana Seven-League Boots – formacja sprawnie łącząca punk z brzmieniami reggae. Podobnie jak w przypadku Scream, również Soulside szykuje się obecnie do wydania nowego albumu studyjnego. Muzycy zakończyli już pracę w studiu pod okiem znanego z grupy Jawbox J. Robbinsa, a garść swoich pomysłów i sugestii dorzucił też ponoć sam Ian MacKaye.
Girls Against Boys – załoga wywodząca się w prostej linii z hardcore-punkowej sceny Waszyngtonu, współtworzona w trzech czwartych przez muzyków formacji Soulside oraz Eliego Janneya. Obecnie zespół rezyduje w Nowym Jorku, a ich styl to połączenie post-punka, hardcore’u, noise’u oraz indie rocka. Jednym z wyróżników grupy jest używanie jednocześnie dwóch gitar basowych, co nadaje ich muzyce wyjątkowego brzmienia. Girls Against Boys od lat pozostają kluczowym przedstawicielem mocnej, gitarowej sceny, mając na koncie wspólne trasy z całą jej światową czołówką, na czele z Rage Against The Machine, The Jon Spencer Blues Explosion, Foo Fighters, Interpol, Jawbox, Fugazi, Garbage czy Atari Teenage Riot. Do Lublina zawitają w lipcu, promując m.in. jubileuszowe wydanie płyty „House of GVSB” i będzie to jedyna okazja, by zobaczyć w Polsce ten znakomity zespół w ich koncertowej odsłonie.
Escape-ism – Ian Svenonius to bez wątpienia jedna z najbarwniejszych postaci na alternatywnej scenie muzycznej Waszyngtonu, choć jego działalność z biegiem lat stała się w zasadzie globalna. Począwszy od lat 80. zasilał on szereg legendarnych formacji na czele z Nation of Ulysses, The Make-Up, Weird War czy Esacpe-ism. Z tą ostatnią grupą, którą współtworzy z Alexandrą Cabral, pojawi się w lipcu w Lublinie. Artyści poza koncertem swojego – jak sami mówią – „senno-dźwiękowego dramatu”, pokażą też film „The Lost Record”. Obraz ten związany jest z ich albumem pod tym samym tytułem, a w epizodach pojawiają się m.in. takie legendy sceny alternatywnej jak Henry Rollins czy Kid Congo. Svenonius weźmie też udział jako jeden z gości w dyskusji panelowej poświęconej historii Dischord Records.
Po raz kolejny festiwalowemu ogłoszeniu towarzyszą komiksowe paski prezentujące artystów, które na zamówienie festiwalu wykonał Maciej Pałka – artysta wizualny, ilustrator i wielokrotnie nagradzany twórca powieści graficznych. Jego prace w autorski sposób opowiadać będą o wszystkich muzykach tegorocznej edycji. Na kolekcjonerki i kolekcjonerów czekać też będą limitowane serie plakatów, które już niebawem będzie można zamawiać w naszym sklepie.
Przypominamy, że zespołami, które również zaprezentują się podczas festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia są legendarny brytyjski duet Godflesh oraz punk-jazzowa super grupa Lean Left.
Wkrótce kolejne ogłoszenia zarówno koncertowe, jak i związane z działaniami pozamuzycznymi, wśród których nie zabraknie doskonałego programu filmowego, wystaw, spotkań i premier literackich, wydarzeń dla dzieci oraz warsztatów i dyskusji dla profesjonalistów z branży muzycznej.
Organizatorzy festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Miasto Lublin, Warsztaty Kultury w Lublinie oraz Kultura Dostępna.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin
Festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia jest w sieci Keychange, co stanowi deklarację związaną z zapewnieniem równowagi płci 50:50 w programie festiwalu do 2022 roku.
Więcej informacji na temat festiwalu można znaleźć na: www.innebrzmienia.eu oraz www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/wschod-kultury