b-butenko

Bohdan Butenko. Plakaty i ilustracje

11 kwietnia – 31 maja 2024

Aleja Kultur +1 w CSK

Wstęp bezpłatny

 
Od 11 kwietnia zapraszamy na ekspozycję poświęconą twórczości polskiego artysty nazywanego mistrzem ilustracji – Bohdana Butenki. Ekspozycja pt. „Bohdan Butenko. Plakaty i ilustracje” dostępna w Alei Kultur +1.
 
Duża doza humoru, prosta kreska stały się znakami szczególnymi jego twórczości. Bohdan Butenko, urodzony w 1931 roku, miał barwne życie. Był czołowym przedstawicielem ilustracji dziecięcej oraz reprezentantem polskiej szkoły plakatów. Zajmował się również, rysunkami satyrycznymi, filmami, kostiumami i scenografią teatralną.
Butenko ilustrował książki pisarzy pracując jednocześnie jako redaktor artystyczny w Naszej Księgarni. Nie tylko współpracował z wieloma wydawcami oraz z czasopismami dla dzieci i młodzieży, lecz także był jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich satyryków w Europie.
 
Bohdan Butenko projektował również scenografię teatralną, lalki, a zekranizowane przygody Gapiszona były pierwszym polskim filmem animowanym, który zapoczątkował jego ponad dwudziestoletnią współpracę z Telewizją Polską.
 
Jego najsłynniejszym filmem animowanym jest cykl historyjek o „Guciu i Cezarze”. Współtworzył także program „Zwierzyniec” oraz przygotowywał scenografię do „Kabaretu Starszych Panów”. Autor kilkuset pocztówek.
 
Zapraszamy na stronę: butenkopinxit.pl