radca-prawny

Wybór Radcy Prawnego: Czym się kierować?

Tam, gdzie w grę wchodzą kwestie prawne, każda decyzja może mieć poważne konsekwencje. To sprawia, że wybór odpowiedniego radcy prawnego staje się koniecznością. To, kogo wybierzemy zadecyduje o powodzeniu naszego przedsięwzięcia, a nierzadko także o legalności podejmowanych przez nas działań. Warto bowiem pamiętać, że niewiedza nie chroni nas przed skutkami łamania prawa.
 
 

W czym może pomóc Kancelaria Radcy Prawnego? Czym się kierować wybierając radcę prawnego? Kiedy radcę prawnego powinien zastąpić adwokat?

Kancelaria Radcy Prawnego a Twoje potrzeby

Pierwszym i najważniejszym krokiem podczas wyboru Kancelarii jest zrozumienie własnych potrzeb prawnych. Twoje oczekiwania względem specjalistów takich, jak radca prawny czy adwokat są w dużej mierze uwarunkowane charakterem sprawy/spraw, które chcesz skonsultować. Mogą to być:

  • kwestie dotyczące prawa rodzinnego i opiekuńczego,
  • zagadnienia związane z dochodzeniem odszkodowania (wypadki komunikacyjne, polisolokaty,)
  • kwestie wynikające z prawa spadkowego,
  • kwestie dotyczące prowadzonego przez Ciebie biznesu i planowanych inwestycji,
  • sprawy dotyczące sprzedaży/zakupu nieruchomości.

Choć wiele Kancelarii oferuje doradztwo prawne w więcej niż jednym obszarze, wybór radcy prawnego powinien być podyktowany obszarem jego ekspertyzy. Co to oznacza w praktyce? Załóżmy, że inwestowałeś środki w polisolokaty. Z czasem okazało się, że Twoja inwestycja zamiast zysków przynosi straty. Aby ustrzec się przed dalszymi stratami zdecydowałeś się wypowiedzieć umowę. Towarzystwo wypłaciło Ci tylko procent wpłaconych na lokatę środków tłumacząc, że reszta została przekazana na pokrycie opłaty likwidacyjnej. Wydaje Ci się to niesprawiedliwe i chcesz skonsultować tę sprawę z radcą prawnym. W takiej sytuacji najlepiej wybrać eksperta doświadczonego w obsłudze tego typu spraw. Jednym z takich ekspertów Radca Prawny Lublin.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając radcę prawnego?

Przed zwróceniem się do wybranej kancelarii rozważ kwestie takie, jak:

  • rodzaj oczekiwaniej pomocy – Zastanów się, czy potrzebujesz wsparcia w konkretnym przypadku prawnym, czy też szukasz długoterminowej współpracy?
  • skala i złożoność sprawy – Rozważ, jak skomplikowane są Twoje potrzeby prawne. Dla prostych kwestii prawnych może wystarczyć radca o ogólnym profilu, ale w przypadku bardziej złożonych zagadnień, takich jak dochodzenie odszkodowań czy unieważnienie kredytu frankowego, konieczna może być głębsza specjalizacja i doświadczenie.
  • Twoje preferencje komunikacyjne – Ważne jest, żebyś w komunikacji z radcą prawnym czuł się komfortowo. Preferujesz bezpośrednie spotkania czy komunikację elektroniczną? Oczekujesz bieżącego informowania o postępie swojej sprawy? Styl komunikacji może mieć duży wpływ na przebieg współpracy.

Przeanalizowanie powyższych kwestii z pewnością pomoże Ci w znalezieniu radcy prawnego, który będzie w stanie sprostać Twoim potrzebom i oczekiwaniom, tak w kwestii specjalizacji, jak i kontaktów interpersonalnych.