Będzie bardziej zielono!

 

Grusze na placu Wolności, pnącza na Starym Mieście 

Oprócz zazieleniania ul. Lubartowskiej i Królewskiej, Miasto prowadzi tego typu prace również w innych miejscach w centrum. Dzisiaj na placu Wolności, wokół fontanny posadzono w donicach nowe drzewa, w ubiegłym tygodniu na Starym Mieście zazieleniły się pnącza.

– Tak jak zapowiadaliśmy, wraz z wiosną wprowadzamy w życie założenia Miejskiej Inicjatywy Działań „Zielone Serce Miasta”. To projekt, którego celem jest stworzenie spójnej sieci terenów zieleni w obszarze przede wszystkim Starego Miasta i Śródmieścia, czyli w najsilniej zurbanizowanych dzielnicach Lublina. Zielonymi zmianami objęliśmy już ulice: Lubartowską, Królewską, Kowalską, Olejną i plac Wolności, w najbliższym czasie takie prace planujemy w pasie środkowym ul. 3 Maja, który ozdobi ponad pół tysiąca róż. Z kolei na placu Po Farze pojawi się duża rabata z ozdobnych krzewów – mówi Katarzyna Antoń, Miejski Architekt Zieleni.

Na placu Wolności znajduje się 5 donic, w których do tej pory rosły lipy drobnolistne oraz krzewy. W celu poprawy estetyki, nasadzenia wymieniono na dobrze radzące sobie w takich miejscach grusze wierzbolistne ‘Pendula’. Donice wypełniono berberysami Thunberba ‘Red Carpet’, natomiast rosnące w nich do tej pory drzewka przesadzono w dogodniejsze dla nich warunki – trafiły do gruntu wzdłuż rzeki Bystrzycy w okolicy ul. Muzycznej.

Prace w zakresie zieleni objęły także Stare Miasto. Donice z betonu architektonicznego z winobluszczami trójklapowymi ‘Veitchii’ i trzemielinami Fortune’a pojawiły się przy ulicach Kowalskiej 3, 17 i Olejnej 5. Miejsca wytypowano już w ubiegłym roku, jednak ze względu na pogodę, sadzenie roślin zdecydowano się wykonać wiosną. Donice ustawiono przy ścianach budynków. W ramach zazieleniania tej dzielnicy wkrótce przemiana obejmie także plac Po Farze, gdzie na rabacie o pow. 110 m2 posadzonych zostanie 180 tawulców ‘Crispa’ i 156 różowych pięciorników. Z kolei ponad pół tysiąca róż okrywowych ‘Matchpoint’ ozdobi ulicę 3 Maja. Teren pod nasadzenia w pasie środkowym tej ulicy jest w trakcie przygotowań.

źródło:lublin.eu