Nowe eksponaty  w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie z radością informuje o pozyskaniu dwóch nowych śmigłowców SM-1 i SM-2, które weszły w skład bogatej kolekcji statków powietrznych. Te imponujące maszyny zdeponowane w naszym hangarze dzięki Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik”, pełniły ważną rolę w historii polskiego lotnictwa wojskowego.


Śmigłowce SM-1 i SM-2 używane były w różnych wariantach w polskim lotnictwie wojskowym w drugiej połowie XX wieku, m.in. w Szkole Orląt w 24 Eskadrze Łącznikowej, 23 Lotniczej Eskadrze Specjalnej w Dęblinie oraz w 47. Szkolnym Pułku Śmigłowców w Nowym Mieście n/Pilicą (SM-1), odegrały kluczową rolę w szkoleniu oficerów i chorążych – pilotów śmigłowcowych oraz w służbach ratownictwa śmigłowcowego.

Dla osób zainteresowanych ich dziejami Dział Historii Lotnictwa i Edukacji przygotował artykuł naukowy zawierający informacje dotyczące ich konstrukcji oraz mniej znanych faktów związanych z ich eksploatacją. Polecamy lekturę na stronie internetowej muzeum pod następującym linkiem: Nowe eksponaty w kolekcji statków powietrznych MSP – śmigłowce SM-1 i SM-2 – MUZEUM SIŁ POWIETRZNYCH W DĘBLINIE (muzeumsp.pl)


Te wyjątkowe eksponaty oglądać można w Hangarze Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Placówka w sezonie letnim dostępna jest dla zwiedzających od wtorku do piątku w godzinach 9:00-17:00 oraz w soboty i niedziele od 10:00 do 18:00.


Muzeum Sił Powietrznych kontynuuje swoją misję zachowania i prezentowania niezwykłych artefaktów związanych z historią lotnictwa. Nowe eksponaty, śmigłowce SM-1 i SM-2, stanowią ważny element tej kolekcji, pozwalając odwiedzającym zgłębić fascynujący świat polskiego lotnictwa wojskowego, szczególnie w kontekście konstrukcji wiropłatów przez polski przemysł.


Zapraszamy wszystkich pasjonatów historii i lotnictwa do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, gdzie będą mieli Państwo okazję z bliska podziwiać nowe eksponaty, wchodzące w skład imponującego zbioru ponad 80 polskich i zagranicznych statków powietrznych, a także przeciwlotniczych zestawów rakietowych, artylerii przeciwlotniczej oraz sprzętu zabezpieczenia i ubezpieczenia lotów.