Drużyna poMocy 1

Skende wyróżnione za promowanie dostępności i inkluzywności

Centrum handlowe Skende, należące do Ingka Centres Polska sp z o.o., zostało wyróżnione nagrodą CSR Poland w kategorii “Dostępność i inkluzywność” za projekt “Drużyna poMocy”. Inicjatywa ta, mająca na celu aktywizację młodzieży  z niepełnosprawnością intelektualną poprzez wolontariat, wspiera integrację  i przełamywanie barier. Przy okazji różnych wydarzeń można tu spotkać młodzież m.in. z Zespołem Downa, która jest aktywna i pomaga innym.

“Drużyna poMocy” to inicjatywa, która wzmacnia młode osoby z Zespołem Downa, autyzmem i Zespołem Aspergera. Skende wspiera ich aktywne uczestnictwo w życiu społecznym, pomagając rozwijaumiejętności społeczne i zaangażowanie. Młodzież jest obecna podczas eventów, warsztatów – ma kontakt z klientami centrum, wykonując drobne zadania.

Jacek Garbaczewski, dyrektor Skende, nie kryje zadowolenia:

“Jesteśmy naprawdę podekscytowani tym wyróżnieniem. Odzwierciedla ono wyniki naszego wieloletniego zaangażowania w promowanie inkluzywności i tworzenie przestrzeni, w których każdy może wyrazić siebie i rozwijać się”.

CSR Poland Awards to konkurs mający na celu wyróżnienie najlepszych przedsiębiorstw i liderów społecznej odpowiedzialności biznesu. W konkursie udział wzięło 132 firmy. Kluczem do sukcesu projektu “Drużyna poMocy” była współpraca i zaangażowanie partnerów: Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Camino,
zespołu Skende i jego najemcy. Plakatello wspiera Drużynę poMocy, tworząc reprodukcje rysunków stworzonych przez uczestników projektu, sprzedając je jako plakaty. Część dochodu ze sprzedaży będzie przeznaczona na finansowanie zajęć pozalekcyjnych dla młodzieży.

Dodatkowo, na terenie Skende odbyły się też akcje towarzyszące: w marcu podopieczni Camino sprzedawali skarpetki z okazji Światowego Zespołu Downa, a w grudniu własnoręcznie upieczone i zapakowane pierniczki. Inicjatywy te nie tylko zapewniają wsparcie finansowe potrzebne do rozwijania podopiecznych, ale także wzmacniają poczucie celu i przynależności wśród młodzieży i pozwalają zaangażować mieszkańców Lublina.


Waldemar Kozakiewicz, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Osób Niepełnosprawnością Intelektualną Camino przyznaje:

„Ten projekt pomaga pokonać bariery i zerwać z utrwalonym społecznie wizerunkiem osoby niepełnosprawnej, która potrzebuje pomocy. Daje też naszej młodzieży szansę, aby aktywnie uczestniczyć  w społeczeństwie i sprawia, że oni sami mogą pomagać innym. To bardzo ważne doświadczenie.

 

Poza realizacją projektu Drużyna poMocy, Skende pomaga młodzieży

z niepełnosprawnością intelektualną poprzez inicjatywy takie jak “Lublin Skills up. Apetyt na sukces w gastro”, którą realizuje we współpracy z Urzędem Miasta Lublin, Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Lublinie, sklepem IKEA i lubelskimi restauratorami. Projekty te umożliwiają zdobycie doświadczenia zawodowego i rozwijają umiejętności społeczne wśród młodych ludzi, którzy chcą w przyszłości zostać kucharzami lub cukiernikami. Spotkania mają też wartość terapeutyczną.


Więcej na temat działań społecznych realizowanych przez Skende dla młodzieży  z niepełnosprawnością intelektualną można przeczytać tutaj: www.skendeshopping.pl/pl/druzyna-pomocy/