Rusza zbiórka świec dla mieszkańców Ukrainy pozbawionych elektryczności

#ŚwiatłoZLublina to hasło zbiórki świec dla mieszkańców Ukrainy, którą rozpoczyna Miasto Lublin. Świece trafią do ukraińskich miast i miejscowości z regionów, gdzie w wyniku rosyjskich ataków infrastruktura energetyczna uległa największym uszkodzeniom.

Rosja od miesięcy, nieprzerwanie prowadzi ataki na ukraińską infrastrukturę krytyczną. Obecnie znaczna część mieszkańców tego kraju przez większość doby jest pozbawiona prądu, ogrzewania czy ciepłej wody. Miasto Lublin podejmuje szereg działań, aby pomóc im przetrwać ten trudny czas. W ubiegłym tygodniu przekazaliśmy do Ukrainy agregaty prądotwórcze, a teraz rozpoczynamy zbiórkę świec, które w drugiej połowie lutego trafią do najbardziej potrzebujących miast i miejscowości. W najbliższych tygodniach planowane są kolejne działania zmierzające do poprawy warunków życia ukraińskich obywateli pozbawionych elektryczności – mówi Andrzej Wojewódzki, Sekretarz Miasta Lublin, Pełnomocnik ds. pomocy obywatelom Ukrainy uciekającym przed działaniami wojennymi.

Prowadzone przez Rosję ataki na infrastrukturę krytyczną w Ukrainie, pozbawiły miliony obywateli tego kraju dostępu do energii elektrycznej. W związku z tym, Miasto rozpoczyna zbiórkę świec z myślą o tych mieszkańcach Ukrainy, którzy obecnie mają coraz większe problemy z elektrycznością. Przyjmowane są świece uniwersalne, najlepiej w opakowaniach, co ułatwi ich załadunek i transport. Ważne by nie były to świece szklane, ponieważ mogą one ulegać uszkodzeniu podczas przewozu.

Mieszkańcy Lublina, którzy chcą włączyć się w akcję mogą przynosić świece do wszystkich szkół, przedszkoli i burs szkolnych prowadzonych przez Miasto, a także do Biur Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Lublin: przy ul. Wieniawskiej 14, ul. Filaretów 44, ul. Szaserów 13-15, ul. Franciszka Kleeberga 12a i ul. Wolskiej 11.

Zbiórka potrwa do 15 lutego.

Akcja #ŚwiatłoZLublina to nie pierwsza pomoc w tym zakresie oferowana mieszkańcom Ukrainy. Do tej pory Miasto pośredniczyło w przekazaniu agregatów prądotwórczych podarowanych przez francuską organizację Protection Civile oraz zakupiło 10 generatorów z darowizny pochodzącej od firmy ISS World Services A/S z siedzibą w Soeborg w Danii.

 źródło:lublin.eu